Ciechanów przedchrześćjański?

Od stolicy państwa plemiennego do miasta.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

ciech01

Ciechanów przedchrześćjański?

Post autor: ciech01 » pn mar 13, 2006 8:30 pm

Czytając niegdyś o stanowiskach kultów przedchrześćjańskich na terenie Polski, napotkałem wzmiankę o tym, że każda z dzielnic, poza Mazowszem, dysponowała własnym, regionalnym centrum kultowym. Najbardziej znane są ośrodki na Ślasku (G. Ślęża i okolice) oraz w Małopolsce (Święty Krzyż). Poszukiwania na Mazowszu nie zostały uwieńczone sukcesem. Próbowano poszukiwać takiego pogańskiego centrum kultowego wywodząc z nazw Modlin czy Mogilno ich kultowej roli. W świetle tych poszukiwań zastanawia mnie napotkana mimochodem notatka wspominająca o odkryciu w poczatkach XX-go wieku kręgu kamiennego na wzgórzu w pobliżu ulicy Płockiej. Przecież tego typu przykład pogańskiej, kultowej architektury przestrzennej byłby istną sensacją!
Czy ktoś wie cokolwiek na ten, jakże interesujący, temat?
Ciechanów - moja mała ojczyzna.

Rad-an
Kontakt:

Post autor: Rad-an » czw lut 01, 2007 11:56 pm

istnieją jakies plany grodu ciechanowskiego? ze swojej wiedzy wiem tylko tyle, ze miał on zajmować powierzchnię 1 ha, gród + podgrodzie. Ale ciężko dotrzeć do jakichś opracowań archeologicznych.
Jeżeli brakuje ci wszystkiego oprócz przeciwników to znaczy, że jesteś w pierwszej linii.

Siergjej

Post autor: Siergjej » pt maja 11, 2007 5:09 pm

Witam,

Zanim zacznę pisać napiszę że studiuję archeologię.
Odrazu zadam pytanie, na jakiej podstawie Pan Gaczyński rysował swój plan. O ile mi wiadomo to tylko z własnej wyobraźni. Nie ma stwierdzonych bram archeologicznie, nie ma stwierdzonych podgrodzi archeologicznie, nie można potwierdzić żadnego najazdu śladami archeologicznymi.

Fragment artykułu p. Gaczyńskiego: Zanim przybyli misjonarze, Zapiski Ciechanowskie, t.X. Na jakiej bazie źródłowej pan Gaczyński to pisał?! Czy ktoś wie?

Nie ma żadnych danych archeologicznych, które by potwierdzały istnienie miejsca kultu na Farskiej Górze czy gdziekolwiek w okolicy.

Według mnie tak trzeba spojrzeć na ten temat.
Będę to jeszcze weryfikować w delegaturze konserwatora zabytków w Ciechanowie w najbliższym czasie.

Jak kogoś interesują dane archeologiczne, wczesnośredniowieczne z Ciechanowa z chęcią udzielę informacji.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt maja 11, 2007 6:14 pm

Witamy na forum. :) Jesli masz jakiekolwiek informacje, to pisz śmiało.

Awatar użytkownika
Mak

Post autor: Mak » pt maja 11, 2007 8:45 pm

Interesuje nas wszystko !!!!!!! :D
Czekam z niecierpliwością !!!!
No i witaj Panie Siergjeju !

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » śr sty 04, 2012 5:13 pm

Ożywiam wątek. W najnowszym Tygodniu Ciechanowksim jest artykuł o wynikach badań archeologicznych:
Historię Ciechanowa trzeba napisać na nowo

- I wcale nie jest ona mniej ciekawa niż bajki pisane dotychczas na ten temat – twierdzi archeolog Marek Piotrowski.

Zwraca uwagę, że osada mieszcząca się u podnóża Farskiej Góry nie należała do okazałych. Świadczy o tym niewielkie cmentarzysko odkryte przy ulicy Orylskiej, liczące co najwyżej kilkadziesiąt grobów. Jednak w okolicy znajdowała się sieć olbrzymich, jak na owe czasy, osad otaczających miasto pierścieniem: Rzeczki, Krubin, Gorysze, Tatary, Gostkowo. W tej ostatniej znaleziono skarb srebrny z IX-X wieku, w Rzeczkach zaś odkryto mnóstwo półproduktów naczyń glinianych, co mogło świadczyć o produkcyjnym charakterze osady, oraz odważniki do ważenia srebra, które były niezbędne przy wymianie handlowej. Osada ta mogła pełnić służebną funkcję wobec grodu.

- Podobnego układu nie znaleziono nigdzie indziej na Mazowszu. Inne miasta miały typowe podgrodzia – zwraca uwagę Piotrowski.

Więcej w TC nr 1 z 3 stycznia br.

Wiosna2013

Post autor: Wiosna2013 » czw lip 04, 2013 10:45 pm

Witam, będę pisała referat na temat Ciechanowa i prosiłabym o jakąś pomoc w postaci źródeł, które mogłabym wykorzystać w swojej pracy. Musze przyznać, że informacje zawarte w tym temacie bardzo mnie zainteresowały. Z góry dziękuję Państwu

Kur

Post autor: Kur » śr lip 10, 2013 12:21 pm

Tomek umieścił link do artykułu Górczyka z " Kultura i Historia" UMCS
http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin ... hives/2280
W ostatnim numerze Notatek Płockich (2/2013) też jest artykuł Górczyka- ale w internecie ten numer jest niedostępny- jest tylko nr 1/ 2013( moze w bibliotece).

ODPOWIEDZ