Gaz łupkowy w okolicach Ciechanowa

Rozmowy na temat architektury Ciechanowa nie mieszczące się w innych kategoriach.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Gaz łupkowy w okolicach Ciechanowa

Post autor: massatone » pt cze 10, 2011 12:22 am

Od jakiegoś czasu oglądając mapy z lokalizacją potencjalnych miejsc, gdzie może znajdować się gaz łupkowy miałem wrażenie, że obszar ten zahacza o okolice Ciechanowa. I oto proszę :)
Obrazek

Japońska firma zainwestuje w Polsce w gaz łupkowy

kataza, Reuters09.06.2011 aktualizacja: 2011-06-09 17:10

Japońska spółka Mitsui & Co kupi udział w 10 polach łupkowych w Polsce od Marathon Oil - poinformowała japońska firma.


Spółka zależna Mitsui obejmie 9-procentowy udział w przedsięwzięciu, podczas gdy udział amerykańskiej firmy Marathon Oil zmniejszy się do 51 proc. Pozostałe 40 proc. pozostaje w rękach spółki Nexen. Na transakcję zgodę musi jeszcze wydać polski rząd. Zgodnie z umową japońska firma będzie miała udział w złożach w 10 lokalizacjach w północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce, w okolicach Kwidzynia, Brodnicy, Rypina, Lidzbarku, Płońska, Ciechanowa, Sokołowa, Siedlec, Parczewa i Orzechowa. Analizy złóż i możliwości ich wydobycia mają potrwać 5 lat. Mitsui jest pierwszą japońską firmą, która zdecydowała się inwestować w Europie w gaz łupkowy. Spółka ma już swój udział w wydobyciu gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych.

Opinia eksperta, Pawła Poprawy z Państwowego Instytutu Geologicznego

Polski gaz łupkowy to dobra lokata

Japońskie firmy nie są znane w przemyśle naftowym, dlatego zakładam, że Mitsui jest raczej inwestorem finansowym. Dla niego wejście w polski gaz łupkowy to po prostu dobra lokata kapitału.

Ale to, że kolejna firma włącza się w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, jest dla nas korzystne. Po pierwsze, to dokapitalizowuje rynek, ponieważ dołączenie do już istniejącej koncesji jest znacznie droższe niż wejście na nową koncesję. Po drugie, to zwiększa gwarancje, że będą pieniądze na rozpoczęcie działalności.

Proces dołączania kolejnych inwestorów ma też miejsce na innych koncesjach. To jest istotne i potrzebne, ponieważ nakłady na badania i rozpoczęcie wydobycia są ogromne. W Polsce wykonanie jednego otworu wiertniczego kosztuje 30-50 mln zł. Dlatego jedną z najtrudniejszych rzeczy jest zgromadzenie niezbędnego kapitału. Żadna z firm nie jest w stanie samodzielnie podjąć takiego ryzyka, stąd standardową procedurą jest to, że firmy dzielą się nim. W pierwszym momencie, kiedy firma szuka złóż, robi to samodzielnie. W tej branży jest wielka konkurencja, więc trudno byłoby zbudować grupę dwóch, trzech firm, które potrafiłyby zjednoczyć się dla jednego celu. Dopiero w kolejnych etapach, kiedy firma wchodzi na koncesję - robi badania, a następnie składa ofertę innym inwestorom. Ci, którzy się dołączają, ponoszą mniejsze ryzyko. Ale jednocześnie muszą wyłożyć większą gotówkę.

Bezzasadne są obawy, że braknie miejsca dla polskich firm. Terytorium, na którym znajdują się złoża, jest już rozdzielone. Około 20 proc. mają polskie firmy - PGNiG i Orlen. Przypuszczalnie skala środków, jakie są niezbędne, aby rozpocząć wydobycie, nie pozwala im na prowadzenie działalności na większym obszarze. Ale jeśli chodzi o inwestorów finansowych - nic nie stoi na przeszkodzie, aby inne polskie firmy włączyły się w wydobycie gazu łupkowego.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,975 ... pkowy.html
Ciechanów. Nie da się.

sisu
Posty: 47
Rejestracja: sob sty 02, 2010 11:41 am
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: sisu » pt cze 10, 2011 10:39 am

W lesie przed Glinojeckiem od kilku dni prowadzone są prace wiertnicze..

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt cze 10, 2011 11:35 am

Występowanie gazu łupkowego ma chyba związek z tzw. strefą T-T:

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... niczne.jpg

Przy czym, jak na razie gaz (kolor pomarańczowy) występuje głównie na wschód od tej linii (czerwony)
Dziś już wiadomo, że strefa T-T to obszar głębokich rozłamów skorupy ziemskiej, które miały główne znaczenie w formowaniu się naszego kontynentu. Właśnie wzdłuż tej linii w różnych okresach geologicznych „przyklejały się” do siebie fragmenty dawnych kontynentów tworząc to co dziś nazywamy Europą. Na naszym zachodnim obrzeżu wschodnioeuropejskiej platformy utworzyły się 500 milionów lat temu - w okresie paleozoiku - zbiorniki wodne zwane basenami sedymentacyjnymi. Później, przez miliony lat, gromadziły się w nich osady pochodzące z niszczenia ówczesnych lądów – wśród nich muły i iły tworzące czarne łupki. Dziś ich pokłady zalegają na głębokości od 1 do 4,5 km. Los tak chciał, że formujące się w strefie T-T łupki dzięki sztywności platformy nie zostały pofałdowane i porozrywane. Są więc najbardziej dogodnym miejscem do penetracji za pomocą wierceń kierunkowych – tego cudu techniki wynalezionego w ostatnich latach przez nafciarzy z Teksasu. Również głębokość osadów sprzyja wydobyciu, bo dojrzałość termiczna węglowodorów jest jednym z ważniejszych parametrów, branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o eksploatacji. Pierwsze wiercenia we wsi Niestkowo, między Słupskiem a Ustką, dowodzą, że gaz z czarnych łupków ma doskonała jakość. Jest to głównie metan z niewielką domieszką etanu i propanu.
http://kartkazpodrozy.blog.onet.pl/lini ... 27807747,n

kreonka
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 19, 2020 1:30 pm

Re: Gaz łupkowy w okolicach Ciechanowa

Post autor: kreonka » czw paź 15, 2020 3:13 pm

Temat gazu łupkowego chyba u nas umarł. Co prawda słyszałam, że na krakowskiej politechnice prowadzili jakieś badania i jeszcze coś związanego z energią geotermalną. Niestety znając naszą gospodarkę, to skorzystamy z tych dóbr za jakieś 100 lat przy dobrych wiatrach :lol:
__________________________
usługi przeprowadzkowe w Krakowie

zanetkowa
Posty: 30
Rejestracja: pn wrz 30, 2019 1:37 pm

Re: Gaz łupkowy w okolicach Ciechanowa

Post autor: zanetkowa » czw sty 07, 2021 3:04 pm

kreonka pisze:
czw paź 15, 2020 3:13 pm
Temat gazu łupkowego chyba u nas umarł. Co prawda słyszałam, że na krakowskiej politechnice prowadzili jakieś badania i jeszcze coś związanego z energią geotermalną. Niestety znając naszą gospodarkę, to skorzystamy z tych dóbr za jakieś 100 lat przy dobrych wiatrach :lol:
__________________________
usługi przeprowadzkowe w Krakowie
bardzo ciekawe informacje, pamiętasz, gdzie na nie wpadłeś?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość