Ciechanowskie Nekropolie

Rozmowy na temat architektury Ciechanowa nie mieszczące się w innych kategoriach.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Zinngiesser

Post autor: Zinngiesser » ndz paź 29, 2006 12:07 pm

G_Kęsik pisze:Jeśli chodzi o stary cmentarz na ul. Płońskiej to jest nawet książka traktująca tylko i wyłącznie o nim:

E. Lewandowski, Nekropolie Ciechanowa - Cmentarz Parafialny przy ulicy Płońskiej, Ciechanów 2004
Jako wydawca powyzszej ksiazki czuje sie niejako w obowiazku poinformowac, ze wlasnie ukazla sie kolejna pozycja tego samego autora: Nekropolie Ciechanowa. Cmentarz komunalny, cz. 1, Ciechanow 2006. Kolejny tom w przgotowaniu.
G_Kęsik pisze:Ryszard Małowiecki pisze tak: "Cmentarzysko to było fragmentarycznie badane na przełomie 1990 i 1991 roku przez ekipę CTN. Niestety nieznany jest zasięg cmentarzyska. Lokalna tradycja z XIX wieku odnotowuje istnienie w przeszłości kościoła u zbiegu obecnych ulic Orylskiej i 3-go Maja. Wówczas, i na przełomie XIX i XX w. natrafiono w tym rejonie na liczne pochówki. Ich zasięg był bardzo znaczny, też pod ul. Augustiańską i między nią a ul. Orylską. Gdyby to był jeden cmentarz to miałby ok. 3 ha powierzchni, a to mało prawdopodobne. Być może blisko siebie położone są różne cmentarze z różnych okresów."
Pare zdan - a klika niescislosci. Nie 'ekipa CTN' ale Mariusz Wyczolkowski, a po nim Marek Piotrowski - CTN sluzylo w tym przypadku wylacznie do 'przewozenia' inwestorskich pieniedzy oraz pobraniu stosownej prowizji. Ale w sprawozdaniach 'badalo'. Hehehehe. Po wartwie wczesnosredniowiecznej (z unikalnym pochowkiem 'czarownicy', pochowkami z charakterystycznym wyposazeniem) nastepowala miejscowo, blizej ul. Orylskiej, poznonowozytna. Sadzac po pozycji szkieletow zmarlych najpewniej chowano wrzuconych w doly w workach. Koszmarne tez byly pozycje i ilosc szkieletow dzieciecych... Interpertuje sie to zazwyczaj jako grzebowisko przy przytulku albo choleryczne.
Nie 'lokalna tradycja' ale takze wiarygodne archiwalia. Warto zwrocic uwage na proboszczowe podworko, ogrod i sadzik... nie slyszalem o interwencjach w tym miejscu ze strony WKZ-tu. (Tu milkne.)

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz paź 29, 2006 12:43 pm

Dziękujemy za sprostowanie i witamy na forum :)

Awatar użytkownika
Mak

Cmentarz Żydowski

Post autor: Mak » śr sty 17, 2007 12:43 pm

Na nowym planie Ciechanowa znalazłem lokalizację Cmentarza Żydowskiego:

Obrazek

szara plama z tego planu nie pokrywa się z miejscem zaznaczonym przez Pana Grzegorza Kęsika. Przy okazji rozmowy na ten temat w:
viewtopic.php?t=54&postdays=0&postorder=asc&start=30

Obrazek

O co chodzi Panowie?
PS. Nowy plan jest bardzo ładny. :)
Mój post zamieszczam w tym temacie, bo chyba nie ma co mieszać w to "okupacji".

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » śr sty 17, 2007 5:32 pm

Odpowiedź wydaje się być prosta - bo to są po prostu dwa różne cmentarze :)

Awatar użytkownika
Mak

Post autor: Mak » śr sty 17, 2007 6:46 pm

Też mi się nasunęła taka odpowiedź, lecz czy logika nie nakazuje oznaczyć oba na mapie? :)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » śr sty 17, 2007 7:16 pm

Jeśli chodzi o mapę, na której Grzesiek zaznaczył cmentarz to niestety nie obejmuje ona obszaru drugiego cmentarza, a poza tym miała tylko pokazać zabudowę żydowską w centrum.

Miasto zaś nie zaznaczyło drugiego cmentarza, ponieważ obecnie w tamtym miejscu są bloki i osiedle, natomiast w miejscu zaznaczonego cmentarza nie ma żadnych budynków, rośnie trawka, jest pomnik i czytałem kiedyś gdzieś, że ma tam powstać jakiś "park pamięci". może dlatego tak to zaznaczyli na mapie, bo tak naprawdę obecnie to jest przecież jeden wielki trawnik :)

Awatar użytkownika
Mak

Post autor: Mak » śr sty 17, 2007 7:48 pm

OK, już się nie czepiam. :D
Wykład pana Grzegorza był super, utkwił mi w pamięci, dlatego zdziwiłem się czytając mapę. Ale jak widać niepotrzebnie. Dzięki.

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » pt sty 19, 2007 10:30 am

Polecam pewien artykuł sprzed kilku lat w TC. Opisuje historię trzech ciechanowskich kirkutów. Pierwszy - pomiędzy Ciechanowem, a ówczesnymi Tatarami (aktualnie gdzieś naprzeciwko "Orła", nie pozostały po nim jednak żadne ślady). Drugi - naprzeciwko synagogi przy Zakroczymskiej (dziś ulica nie istnieje), to ten zaznaczony na szarym planie. Trzeci, "najnowszy" - na dzisiejszej Aleksandrówce. Tylko po trzecim został ślad w postaci pamiątkowego obelisku i kilku płyt wbudowanych w mur cmentarza komunalnego. Drugi z kolei cmentarz zniszczony został doszczętnie w czasie okupacji (jak cała dzielnica żydowska i ulica Zakroczymska). Po pierwszym ślad wszelki zaginął całę wieki temu ;)
Jeśli uda mi się znaleźć w sieci ów artykuł, nie omieszkam podesłać linka. Narazie polecam stronę http://www.jewishgen.org/yizkor/Ciechan ... hanow.html

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Mak

Post autor: Mak » pt sty 19, 2007 11:50 am

Wielkie dzięki. :!:

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt sty 19, 2007 1:10 pm

Bardzo mało osób wie, że istniał w Ciechanowie jeszcze czwarty cmentarz żydowski! W swoim kalendarium dziejów urbanistycznych Ciechanowa - p. Ryszard Małowiecki pod datą 1777 zapisał (niewątpliwie na podstawie opisu miasta z tego roku) - cmentarz żydowski znajduje się "za miastem ku gostkowskiej granicy" - dodając do tego znak zapytania :?:

Tymczasem odpowiedź nie tak dawno przeczytałem w jednym z tekstów p. Gaczyńskiego - (książka: Mazowsze Ciechanowskie - Moja mała Ojczyzna) - pisze on tak: "... dziedzictwo Pisarzewo leżało w rejonie obecnych ulic Gruduskiej i Przasnyskiej (...) później jego nazwa zanikła w wyniku podziałów spadkowych. W 1719 roku ma obszarze dawnego Pisarzewa istniały dziedziczne role rodzin mieszczańskich Jasionków, Poradowskich i spadkobierców Walentego Kalkiewicza, oraz pole nazywane potocznie "Sefrinowskim" - pole to wydzierżawił w XVII wieku starszy synagogi - Menachem Sefrin. Jeszcze przed II WŚ nazywano to miejsce "Kowary" - nazwa ta pochodzi z pewnością od hebrajskiego słowa "kwarim", czyli "groby". Na tym terenie - na przeciwko posesji przy ul. Gruduskiej 76 od jej właściciela, Stanisława Michalskiego, uzyskałem relację o odkrywanych tam przed - i po wojnie na polu po przeciwnej stronie ulicy szczątkach ludzkich i nagrobkach z piaskowca z hebrajskimi napisami. W XVIII wieku kirkut leżał "ku gostkowskiej granicy", a więc dokładnie w okolicy owego pola. Dopiero po 1778 roku przeniesiono go za ul. Tylną (Zakroczymska) naprzeciwko nowo wzniesionej synagogi."

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » pt sty 19, 2007 2:56 pm

Chodzi zapewne o najstarszy cmentarz, który prawdopodobnie znajdował się bardziej w stronę Tatarów. Ale właśnie w tej kwestii źródła nie są zgodne. W każdym razie wszystkie mówią o trzech kirkutach. Problemem jest tylko lokalizacja najstarszego.
A co się tyczy okolic ul. Gruduskiej. W czasie II Wojny grupa ciechanowskich Żydów ukryłą tak święte dla nich zwoje Tory i najprawdopodobniej część wyposażenia synagogi, a być może i cmentarza. Niestety "winnych" stracono, a zwoje odkopano i publicznie zniszczono.
Takich "zaginionych cmentarzy" moze być więcej. Jakiś czas temu pisałem o ludzkich szcząktach odkrytych pod koniec lat 80'tych w kwadracie ulic 11 Pułku, Nadfosna, Warszawska, Mikołajczyka. Podejżewam, że był to niewielki cmentarz przy istniejącym niegdyś w okolicy kościele, lub szpitalu. Ale oprócz moich wspomnień nic wiecej na ten temat nie wiem.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt sty 19, 2007 4:53 pm

KleY pisze: Jakiś czas temu pisałem o ludzkich szcząktach odkrytych pod koniec lat 80'tych w kwadracie ulic 11 Pułku, Nadfosna, Warszawska, Mikołajczyka. Podejżewam, że był to niewielki cmentarz przy istniejącym niegdyś w okolicy kościele, lub szpitalu. Ale oprócz moich wspomnień nic wiecej na ten temat nie wiem.
Kościół i szpital św. Ducha - posesja Ropelewskich. :) - tuż przy murze miejskim i Bramie Wielkiej Warszawskiej. ;)

Siergjej

Post autor: Siergjej » pt maja 11, 2007 4:40 pm

Witam,

Nie widziałem nigdzie wzmianki o pochówku wczesnośredniowiecznym znalezionym w czasie II wojny światowej na skrzyżowaniu ulic Ks. Ściegiennego i Zielonej Ścieżki. Robotnicy tam pracujący znaleźli przy zmarłym miecz z 2 poł. XI w.. Można przypuszczać że pochówek jest częścią cmentarza. By mieć 100% pewności oczywiście potrzebne są badania.

MarWoj

Post autor: MarWoj » czw wrz 27, 2007 12:32 pm

Mój Ojciec urodzony w pierwszej dekadzie XX pokazał mi w l. 60. miejsce na polu, na którym czasie I wojny śwatowej chowano niemieckich żołnierzy. Było to na końcu ul. Rzeczkowskiej (pod koniec ulicy), w pobliżu miejsca, gdzie Rzeczkowska styka się obecnie z ul. Ranieckiej. Teraz na tej działce są budowane 3 nowe domki jednorodzinne, w poblizu jest uczelnia. Nie było już wówczas śladu po tych mogiłach. Jak wracałam wieczorem ze szkoły do domu, który stał trochę dalej (nie ma go już teraz) to o tych poległych żołnierzach pamiętałam.

maciek_zagroba

Post autor: maciek_zagroba » czw maja 06, 2010 12:10 pm

Odgrzebuje start temat;)
Pewnie wielu z użytkowników forum zastanawiało się nad "ciekawym" znaleziskiem opisanym w TC http://tc.ciechanow.pl/aktualnosc-7947- ... ieka_.html
Chciałbym poznać waszą opinię na ten temat. Moim skromnym zdaniem nie jest to miejsce zbrodni a dawny pochówek... ale ekspertem nie jestem. Wskazywało by na to ułożenie ciała oraz brak szczątek ubrań które mogły już się rozłożyć...
Może okaże się że jest jeszcze jeden cmentarz na terenie Ciechanowa?
Ale czy miało by sens umiejscowienie cmentarza tak blisko rzeki?
Zachęcam do dyskusji!;)
Stanisław Jerzy Lec:
"Anonim jest tylko wtedy dopuszczalny,
gdy piszący go rzeczywiście jest nikim."

ODPOWIEDZ