Zmiany nazw ulic

Rozmowy na temat architektury Ciechanowa nie mieszczące się w innych kategoriach.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

TLM
Posty: 80
Rejestracja: czw mar 09, 2006 5:07 pm

Post autor: TLM » pt maja 18, 2007 9:21 am

Michał Kaczorowski pisze:Zgadzam się. Znajomym spoza Ciechanowa przedstawiam to miejsce jako "park, który jest placem a był rynkiem" ;) Zmiana nazwy odbyła się podczas masowej manii czczenia imienia zmarłego Jana Pawła II. Placem (skwerem) JPII można było nazwać np. miejsce przy Farze gdzie stoi krzyż katyński a niedługo też pomnik papieża.
Zgadzam się, choć osobiście wolałbym nazwać 17-go stycznia, Aleją Jana Pawła II.
"W jedności siła" - hasło ciechanowskiego browaru :)

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » pt maja 18, 2007 10:57 am

Ja wolałbym jednak, żeby 17 Stycznia odzyskała swoją przedwojenną nazwę, czyli Targowa.

Takich przykładów jest tak naprawdę dużo więcej:
Małgorzacka była kiedyś Świętomałgorzacką,
Mickiewicza - Małowarszawską,
Pl. Kościuszki - Zielonym Rynkiem,
Reja - Kozią,
Sienkiewicza - Kolejową,
Ściegiennego - Farną, potem Kościelną, a później jeszcze ks. Jankowskiego,
Śląska - Pisarską, Apteczną i Górnośląską,
Witosa - Zagumienną,
Wojska Polskiego - Przasnyską, potem Koszarową, a potem Legionów,
3 Maja - Mławską
Kopernika - Szkolną.

Osobiście wolałbym powrót do wszystkich tradycyjnych nazw - po prostu nie jestem zwolennikiem przemianowywania śródmiejskich ulic. A to z prostej przyczyny - wszystkie stare nazwy mają swoją historię i świadczą o historii naszego miasta. I tak ul. Świętomałgorzacka przypomina o kościele św. Małgorzaty, Szkolna o pierwszej szkole założonej w Ciechanowie, Apteczna - o aptece, która stała przy tej ulicy przez ponad półtora wieku. Dzisiaj nie ma już ani kościoła, ani apteki, a szkoła wygląda zupełnie inaczej niż przed kilkudziesięciu laty. I tylko nazwy ulic przypominają o tych starych dziejach. A tak - mamy ulicę Mikołaja Kopernika, który prawdopodobnie nigdy nie miał z Ciechanowem nic wspólnego. Oczywiście był wielkim człowiekiem, ale wolałbym żeby postawiono mu pomnik niż nazywano jego imieniem ulicę.

Awatar użytkownika
Mak
Posty: 190
Rejestracja: pt sty 05, 2007 11:01 pm
Lokalizacja: Kępa

Post autor: Mak » pt maja 18, 2007 11:34 am

Popieram i podpisuję się obiema rękami.
Historyczne Centrum Ciechanowa choć czytelne tylko dla niektórych, to jednak Istniejące. Charakterystyczny nie tylko dla Ciechanowa jest brak szacunku i refleksji na ten temat. Natomiast nikomu w Krakowie, Warszawie albo w Gdańsku nie przychodzi do głowy, żeby naruszyć historyczny zestaw nazw (pomijając kwestie językowe w G.). Dlatego głosy z tego wątku uważam za zapowiedź poważnych zmian na lepsze w poziomie umysłowości Ciechanowian. Może będzie to początkiem zahamowanie wzajemnej zawiśći, chamstwa, dwulicowości i krótkowzroczności. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt maja 18, 2007 11:46 am

Warto pamiętać, że niektóre nazwy ulic pozmieniano jeszcze w okresie międzywojennym. I tak np. ul. Mławska - w czasach II RP nosiła nazwę Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Nie rozumiem dlaczego jest Most i ulica 3-go Maja? Wystarczyłby tylko most - i to najlepiej doprowadzony do takiego wyglądu jak przed wojną:
http://arch.ciechanow.net.pl/xix/m01.htm

Co do Rynku to zdecydowanie byłem i jestem za zachowaniem historycznej nazwy. Niestety na fali "płytkiego uniesienia" użyto imienia wielkiego obrońcy tożsamości i kultury do podeptania tejże tożsamości i kultury. Oczywiście zdecydowały pieniądze (bo taniej niż zmiana nazwy ul. 17-go stycznia) i prestiż (?) - co tam będzie proboszcz się legitymował adresem pl. JPII - Urząd Miasta - to co innego! :D

A teraz i tak nie wiadomo czy ul. 17-go stycznia oprze się dekomunizacji...

Z kolei ul. Witosa (podobnie jak ul. Mikołajczyka) to spadek po lobby ludowym, które zawsze gdzieś przy władzy w naszym mieście się kręci i o upamiętnienie swoich autorytetów dba.

Ul. ks. Ściegiennego nie przemawia do mnie - jaki to ma związek z Ciechanowem? Warto by powrócić to do starej nazwy - ul. Kościelna. Z kolei dawny Plac Kościelny (od ul. Strażackiej do Kościoła Farnego) można by nazwać imieniem Jana Pawła II.

fedar
Posty: 51
Rejestracja: czw mar 30, 2006 11:47 am
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: fedar » pt maja 18, 2007 2:16 pm

Dołączam swój głos do pięknie (zgodnie) brzmiącego chóru :)
Od siebie dodam tylko, że nowe nazwy ulic powinny być apolityczne. Dzięki temu unikniemy kolejnych zmian np. po wymianie kolejnych ekip rządzących i kilka ZLP zostanie w kieszeni ;-)

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » pt maja 18, 2007 2:36 pm

To dodam jeszcze gwoli informacji, że w chwili obecnej ulica POW istnieje, tuż przy granicy miasta, w sąsiedztwie jednostki wojskowej :D

Popieram też głos fedara :) Apolityczność ponad wszystko. Zasłużonym postaciom stawiajmy pomniki - będzie i ładniej (wszak to elementy ulicznej architektury), a i łatwiej zdemontować w razie czego, niże przemianowywać całą ulicę :) Kiedyś na pewno i na Kopernika znajdzie się teczka ;)

TLM
Posty: 80
Rejestracja: czw mar 09, 2006 5:07 pm

Post autor: TLM » pn maja 21, 2007 12:08 pm

massatone pisze:Kiedyś na pewno i na Kopernika znajdzie się teczka ;)
Już jest - proszę przeczytać VIII księgę "Tytusa, Romka i A'tomka" o tym jak to Kopernik własną monetę bił :wink:
"W jedności siła" - hasło ciechanowskiego browaru :)

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1660
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn maja 21, 2007 12:20 pm

On to podobno Niemcem był! ;)

fedar
Posty: 51
Rejestracja: czw mar 30, 2006 11:47 am
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: fedar » pn maja 21, 2007 12:41 pm

... eeee tam, przecież Kopernik była kobietą :lol:

Awatar użytkownika
magik
Posty: 232
Rejestracja: śr paź 18, 2006 1:06 am
Lokalizacja: Bielin

Post autor: magik » pn maja 21, 2007 2:38 pm

fedar pisze:... eeee tam, przecież Kopernik była kobietą :lol:
Znając życie, to okaże się że był żydem... I co z tego, że kanonik? :D

kowal70an
Posty: 177
Rejestracja: śr lut 06, 2008 12:55 pm
Lokalizacja: Ciechanów

Ulica Pijanowskiego

Post autor: kowal70an » śr mar 26, 2008 11:51 am

Witam wszystkich.
Do zmiany pozostała jeszcze ulica Kazimierza Pijanowskiego. Zdaje się że był on komunistą i leży w aleji zasłużonych na ciechanowskim cmentarzu przy Gostkowskiej. Mała, niepozorna uliczka w centrum(za Polonią). Może ktoś z forumowiczów wie kim był K.Pijanowski? Może się mylę i zasługuje on na swoją ulicę w C-wie?

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » śr mar 26, 2008 1:45 pm

Kazimierz Pijanowski został przewodniczącym rady narodowej powiatu ciechanowskiego na przełomie września i października 1944 roku. Zatem komunistą na pewno był. A czy miał jakieś specjalne zasługi dla Ciechanowa? Nie mam pojęcia, ale zapewne miał takie same zasługi jak Nowotko czy Tomaszewski. Czyli był po prostu "znanym działaczem komunistycznym".

kowal70an
Posty: 177
Rejestracja: śr lut 06, 2008 12:55 pm
Lokalizacja: Ciechanów

Pijanowski

Post autor: kowal70an » śr mar 26, 2008 5:48 pm

Być może Kazimierz Pijanowski był dla Ciechanowa tym, kim dla Warszawy był Sokrates Starynkiewicz?

Tomek Krośnicki
Posty: 101
Rejestracja: śr sie 26, 2009 11:37 am
Lokalizacja: Ksiestwo Ciechanowskie

Post autor: Tomek Krośnicki » pn paź 26, 2009 11:51 am

Rownież podpisuję się obiema rękami pod zmianą naz ulic na historyczne. Proponowałbym także, żeby w ścisłym centrum znalazo się miejsce dla takich nazw jak Ksiażęca, Kasztelańska czy Staromiejska , które w odpowiedni sposób ukazywałyby losy miasta... Zmiany jednak raczej nie wchodzą w grę, bo jak wiadomo wiąże to się z kosztami.

Krubiniak
Posty: 5
Rejestracja: wt paź 06, 2009 7:54 pm
Lokalizacja: Ciechanów (Krubin)

a tak z innej beczki

Post autor: Krubiniak » pn sty 18, 2010 3:12 pm

jak to mozliwe ze w Ciechanowie niema ulicy gen.Sosabowskiego kto zna historie i jego losy wie że walczył w okolicach ciechanowa w kampani wrzesniowej http://forum.westerplatte.org/index.php?topic=40.0;wap2 "Po sześciu latach wrócił Sosabowski do służby liniowej, awansował na pułkownika, dowodził jednostkami. Przed samą wojną przejął 21 Pułk "Dzieci Warszawy" - rozbisurmanioną jednostkę stołeczną zdołał szybko przekształcić we wzorową. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. 21 pułk, wchodzący w skład 8 Dywizji Piechoty w pierwszych dniach wojny znalazł się w okolicy Ościsłowa. 3 września dywizja skierowana została w okolice Gruduska, do walki z niemieckim ugrupowaniem, które na styku obrony Mławy i linii Mazowieckiej Brygady Kawalerii przerwało front. Wynik starcia był fatalny. Tadeusz Jurga w swej pracy "Obrona Polski 1939" bez ogródek nazywa fatalne dowodzenie, wydawanie sprzecznych rozkazów, zmieniających się co parę godzin. Już to samo mogło zdemoralizować żołnierzy. Dość, że większa część dywizyjnego wojska po pierwszym starciu z wrogiem uciekała w popłochu, porzucając broń. Dowódca pułkownik Furgalski załamał się psychicznie, dowodzić próbował jeden z oficerów sztabu. Jedynie pułk dowodzony przez Sosabowskiego wykonał zadanie zaczepne, odrzucając Niemców na swym odcinku w okolicy Koziczyna i Czernic Borowych. Ryszard Juszkiewicz, w swej książce "Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym" wysoko ocenia akcję 21 pułku i jego dowódcy."

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości