Co w budynkach po jednostce?

Rozmowy na temat architektury Ciechanowa nie mieszczące się w innych kategoriach.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Pazdzioche

Co w budynkach po jednostce?

Post autor: Pazdzioche » śr gru 02, 2009 11:04 pm

Witam, to mój pierwszy post na forum.
Jak zapewne wiecie, ciechanowska jednostka wojskowa ma wkrótce zostać zlikwidowana. Pozostaną po niej puste budynki, co waszym zdaniem powinno się z nimi zrobić?

Sikor

Post autor: Sikor » czw gru 03, 2009 10:49 am

zaorać i posypać solą ;]

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » czw gru 03, 2009 3:34 pm

Lofty ;)

Awatar użytkownika
kuba_jzro

Post autor: kuba_jzro » czw gru 03, 2009 8:46 pm

Lofty zdecydowanie :)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw gru 03, 2009 11:52 pm

A tak na serio - gdy z tych budynków wyniesie się wojsko, pojawi się spory problem. Gdyby AMW zechciało cały kompleks sprzedac jednemu inwestorowi, to powtórzy się sytuacja z Pułtuska, bo nie wierzę, że jakis inwestor potrafiłby zając się tymi budynkami. Gdyby z kolei wolało każdy budynek sprzedawac osobno, to koszary szybko by straciły swój unikalny charakter, bo każdy budynek byłby zarządzany w iny sposób.
Istnieje opcja przekazania nieruchomości miastu. Tylko co z budynkami mogłoby zrobic miasto? Urządzic lokale socjalne. Na krótką metę rozwiązałoby to poważny problem Ciechanowa. Z drugiej jednak strony budynki szybko zaczęłyby podupadac (przykład niektórych budynków pokoszarowych w Pułtusku), a swoje umiejętności zarządzania nieruchomościami Urząd Miasta najlepiej pokazuje na przykładzie Bloków.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc ulokowanie w koszarach jakieś dużej państwowej instytucji. Może więzienie ? (chociaż budynki się chyba do tego nie nadają), może jakiś ośrodek badawczy ? Ale taka opcja jest niestety chyba najmniej prawdopodobna.
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » pt gru 04, 2009 8:42 am

Też niestety obstawiam tą opcję...
Albo zostanie to w AMW i bedzie niszczało, albo ktos to kupi dla samej ziemi i bedzie stalo jak w pultusku. Chyba w oczekiwaniu az ludzie sami dokoncza dziela zniszczenia, co pozwoli na wyburzenie zabytkowch budynkow... Co raczej bylo by dla kogos bardziej oplacalne niz utrzymywanie zabytkowych budynkow.

Ogolnie teren bardzo ciekawy...

A moze zespol szkol z internatem?? duże zaplecze na warsztaty, wszystkie szkoly z miasta by sie pewnie pomiescily ;)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » wt sty 26, 2010 3:29 pm

Z Extra Ciechanów sprzed tygodnia:
Jedno z pytań jakie zadają sobie mieszkańcy brzmi – Co stanie się z budynkami składającymi się obecnie na jednostkę wojskową? Czy trafią one w odpowiednie ręce, lub najzwyczajniej zamienią się w trwały pustostan. Ewa Gładysz, zastępca prezydenta Ciechanowa powiedziała, że najważniejsze po ewentualnej likwidacji jednostki jest odpowiednie zagospodarowanie terenu oraz w miarę możliwości zapewnienie zatrudnienia dotychczasowym pracownikom cywilnym. – Miasto nie otrzymało propozycji zakupu, ani przejęcia nieruchomości, w której mieści się jednostka. Sądzę, że obecny właściciel będzie chciał sprzedać teren by na nim zarobić. Abstrahując od tego, czy obiekt trafi w ręce prywatne, czy samorządowe lub zostanie w zarządzaniu resortu zależy mi by był racjonalnie zagospodarowany – powiedziała Ewa Gładysz.
Widac już więc, że miasto się nie zainteresuje koszarami :? Nie przyszła góra do Mahometa :roll: Ehh, czasami niektóre wyobrażenia mnie dziwią. Dosc oczywistym jest, że AMW nie będzie chciała oddac terenów po jednostce, bo wówczas nic na nich nie zarobi. I oczywistym wydaje się też byc, że samorząd powinien włączyc przejęcie terenu do negocjacji z ministerstwem obrony - czyli np. zgoda, likwidujecie jednostkę, ale wzamian oczekujemy przekazania nam nieruchomości po jednostce. Warto przynajmniej spróbowac to ugrac, to nic nie kosztuje, tylko trochę dobrej chęci.

Wydaje mi się teraz, że jeżeli miasto nie przejmie tego terenu, to czeka nas powtórka z Pułtuska. Ta działka to 377 tysięcy m^2, czyli około 40 hektarów! Jeżeli znajdzie się inwestor chętny na nabycie takiej działki, to miną dziesiątki lat, zanim ten teren zostanie zagospodarowany, bo żaden pojedynczy inwestor nie będzie inwestował na raz tyle pieniędzy w ten obszar.

Co powinien zrobic Urząd Miasta wg mnie:
1. Rozpoczac rozmowy, aby przejac ten teren od AMW
2. Po przejęciu opracowac plan zagospodarowania terenu
3. Na podstawie planu dokonac podziału działki na wiele mniejszych
4. Rozpoczac stopniowe sprzedawanie działek - zwłaszcza te od strony ogródków działkowych (spokojnie można rozparcelowac tamte tereny pod budownictwo jednorodzinne)
5. Pieniądze zebrane ze sprzedaży niektórych działek przeznaczyc na wyposażenie terenu w infrastrukturę, drogi, remont istniejących budynków (wszystko zgodnie z planem miejscowym)
6. Stopniowo wyprzedawac kolejne, zbędne budynki (oczywiscie wykorzystywac je w jakiś sposób do czasu sprzedaży)

Teren ten ma niesamowity potencjał. Wg moich wyobrażeń od strony Opinogóry mogłoby powstac osiedle domków jednorodzinnych, bliżej ulicy Wojska Polskiego mogłaby powstac uzupełniająca zabudowa wielorodzinna. W obecnych kilkukondygnacyjnych budynkach np. lokale socjalne lub jakieś urzędy, szkoły; w tych mniejszych np. handel i usługi. A całosc otoczona zielenią, której już sporo jest w tym miejscu, stworzenie jakiegoś placu, parku i pozostawienie stadionu/boiska (który istnieje na terenie jednostki wg zdjęc satelitarnych).

Więc możliwości są naprawdę nieograniczone. Pytanie tylko, czy Urząd Miasta podołałby takiemu zadaniu? Z Blokami miasto sobie nie radzi, no ale tutaj mielibyśmy do czynienia od początku z jednością własności. Problemem mógłby byc też rejestr zabytków, jeśli dobrze pamiętam, cała działka wpisana jest do rejestru. Ale chyba bez problemu wschodnia częsc mogłaby zostac z niej wykreślona (czyli łąki i trawy), a resztę spokojnie możnaby było uzgodnic z konserwatorem.

Suma sumarum najważniejszy będzie plan zagospodarowania dla tego terenu. Nieważne, czy trafi on w ręce prywatne czy samorządowe, plan zagospodarowania jest najistotniejszy.

I stąd moja prośba - mam pewną koncepcję dla tego obszaru i z chęcią bym ją tak schemtycznie opracował - brakuje mi tylko danych. Dysponuję tylko zdjęciem satelitarnym, nie wiem natomiast ile jest łącznie budynków (słyszałem, że ponad 100?), ile mają kondygnacji itd. Jeśli ktoś z was dysponuje planami jednostki, zdjęciami od wewnątrz, jakimś wykazem budynków, będę wdzięczny za wszelakie informacje na ten temat :)
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt sty 26, 2010 4:39 pm

Mam tylko ogólno dostępny plan miasta:
Obrazek

I stare zdjęcie z lotu ptaka:
Obrazek

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » wt sty 26, 2010 10:07 pm

Budynki w srodku sa bardzo proste, maja klatki schodowe na brzegach i ewentualnie w srodku.
Na piętrach ciągną sie długie korytarze wzdłuż których są sale.

Od strony wojska polskiego sa okopy jeszcze

Awatar użytkownika
kuba_jzro

Post autor: kuba_jzro » śr sty 27, 2010 9:51 pm

Mi osobiście marzy się coś na wzór łódzkiej Manufaktury

Obrazek

źródło => http://farm1.static.flickr.com/55/17390 ... 6bda_b.jpg

Lub gdańskie Koszary we Wrzeszczu

Obrazek

źródło => http://img386.imageshack.us/img386/6052/koszary5dp5.jpg

Tylko gdzie znaleźć inwestora :P U nas tyle lat jest problem z zamkiem, to obawiam się,że te budynki sobie postoją kilka ładnych lat...

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » czw sty 28, 2010 10:09 am

Troche temu brakuje do naszej jednostki ;)

Wszystkie budynki u nas są tynkowane na biało, napewno plusem jest polożony bruk

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » wt kwie 27, 2010 1:34 am

Jakiś sensowny pomysł pojawił się na stronie TC:
Pomysł na sensowne wykorzystanie koszar w Ciechanowie

Co zrobić z koszarami w Ciechanowie, gdy minister obrony narodowej podpisze decyzję o rozwiązaniu stacjonującego w nich w tej chwili 1. Ciechanowskiego Pułku Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego?

Dr Zbigniew Ptasiewicz ze Starostwa Powiatowego ma pomysł: utworzyć w nich regionalne centrum praktycznej nauki zawodu dla uczniów szkół zawodowych i techników z terenu naszej części kraju.
- Piętą achillesową polskiego szkolnictwa są kłopoty z praktyczną nauką zawodu. Większość szkół dysponuje warsztatami z wyposażeniem pochodzącym z połowy XX wieku. Po opuszczeniu takiej szkoły absolwent zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum idzie do zakładu pracy i okazuje się, że nic nie umie, że jest nieprzygotowany do podjęcia od razu pracy w wyuczonym zawodzie. Na różnego typu spotkaniach dotyczących rynku pracy wielokrotnie słyszałem z ust pracodawców narzekania na jakość kształcenia zawodowego. W tej sytuacji warto zastanowić się, czy na Północnym Mazowszu nie warto byłoby stworzyć ośrodka (centrum), który byłby miejscem praktycznej nauki zawodu dla młodzieży z całego regionu. Dla uczniów szkół gastronomicznych, budowlanych, poligraficznych itd. Moim zdaniem, warto byłoby rozważyć utworzenie takiego ośrodka w pomieszczeniach lub części pomieszczeń po likwidowanej jednostce wojskowej. W budynkach zajmowanych obecnie przez wojsko można byłoby stworzyć centrum kompleksowej praktycznej nauki zawodu. Urządzić pracownie i warsztaty wyposażone w miarę nowoczesne maszyny i urządzenia, zorganizować internat, w którym młodzież mogłaby mieszkać w czasie dwutygodniowych lub miesięcznych turnusów kształcenia zawodowego. W Polsce takich ośrodków jest niewiele – przekonuje Zbigniew Ptasiewicz.
Kto mógłby ośrodek taki zorganizować, a potem go prowadzić? Samorząd miejski czy powiatowy raczej nie podołałby takiemu zadaniu. Ale mazowiecki samorząd wojewódzki dysponuje znacznie większymi atutami: jest znacznie silniejszy finansowo, a obszarem swego działania obejmuje teren wielkości Belgii. I już prowadzi placówki regionalne mające do spełnienia ważną rolę ponadpowiatową. Jak choćby szpitale rangi wojewódzkiej.
Ciechanów. Nie da się.

Góral

Post autor: Góral » pt maja 07, 2010 1:07 pm

A może kompleks na EURO 2012 dla jakiejś drużyny? Zakwateruje się ich w koszarowcach, boisko jest, odprawa przed meczem na placu apelowym. A jak UEFA będzie narzekać na jakość infrastruktury koszarowej, to powiemy, że tak trzeba, bo to specjalny "MIlitaryhotel" i wychował wiele pokoleń polskich sportowców :D

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » pt maja 07, 2010 5:09 pm

Przedstawiam propozycję ,,usłyszaną'' i wydaje mi się a raczej jestem pewny , że jest to sensowne rozwiązanie.
Cały kompleks nadaje się idealnie na Muzeum Wojska /czy Filia/ i też Muzeum-11 Pułku Ułanów i siedziba wszelkich Grup Rekonstrukcyjnych /takie są w Ciechanowie/ a może ,,Muzeum Cudu nad Wisłą '' ? Wyobraźmy sobie takie Muzeum/kreatywne/ na ,,podobę'' Muzem Powstania Warszawskiego...Panowie obrońcy Jednostki wojskowej weźcie się za to a nie tylko protestujecie... przecież protest jest bez sensu , bo NATO ma politykę taką a nie inną i wyraźnie widać , że ta jednostka się w niej nie mieści... ale możecie uratować ten obiekt , żeby nie przepadł jak w Pułtusku czy gdzie indziej... wyobraxić sobie można ten plac apelowy ze zgromadzonymi czołgami i innym sprzętem , armaty itd i nawet ułanów na koniach ... hm a jaka to lekcja historii dla młodego pokolenia... :idea:
...NIECH ŻYJE SZTUKA...

Pazdzioche

Post autor: Pazdzioche » pt lip 23, 2010 1:51 pm

http://img153.imageshack.us/f/cie.png/

Oto jaki pomysł na zabudowanie tych terenów znalazłem na forum Ciechanowa. Mi się on podoba. według tych planów miały by sie tam znaleźć mieszkania.

ODPOWIEDZ