Regionaliści. Spojrzenie od wewnątrz.

Rozmowy na temat architektury Ciechanowa nie mieszczące się w innych kategoriach.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

maciek_zagroba
Posty: 203
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 12:08 pm
Lokalizacja: Ciechanów

Regionaliści. Spojrzenie od wewnątrz.

Post autor: maciek_zagroba » pn gru 12, 2011 8:18 am

Za www.CiechanowOnline.pl:
Na prośbę przedstawicieli Uniwersytetu Łódzkiego, Interdyscyplinarnego Zespołu Badania Wsi, prezentujemy informację, która może zainteresować osoby związane z regionem (nie tylko ciechanowskim)

W dyskusji poświęconej znaczeniu regionalizmu w kształtowaniu tożsamości społeczno-kulturowej naszego społeczeństwa, brakuje refleksji związanej z etosem regionalisty, rozumianym jako zbiór wartości, postaw i wzorów zachowań. Uzasadnione wydają się zatem działania, zmierzające do ukazania autowizerunku tej specyficznej grupy społeczników, cieszących się uznaniem środowiska. Jest to szczególnie istotne w kontekście płynności, zmienności i sieciowości kultury współczesnej.

Starając się uzupełnić tę lukę, działający w strukturach Uniwersytetu Łódzkiego Interdyscyplinarny Zespół Badania Wsi, opublikował zbiór Ja – regionalista. Refleksje, stanowiska, komentarze, pod redakcją Damiana Kasprzyka, Łódź 2010, ss. 136. Po ukazaniu się książki wielu regionalistów, do których nie dotarły informacje na temat projektu realizowanego w 2010 roku, zadeklarowało chęć wzięcia udziału w podobnym przedsięwzięciu w przyszłości. W związku z tym otwieramy drugą edycję projektu, nadając jej tytuł Regionaliści. Spojrzenie od wewnątrz.

Zwracamy się zatem do animatorów działań społecznych (w sensie kulturowym, edukacyjnym, polityczno-administracyjnym i ekonomicznym), miłośników miejscowości i regionów, badaczy, folklorystów, innymi słowy wszystkich tych, którzy czują się regionalistami z prośbą o wypowiedź. Może ona posiadać charakter refleksji bardzo osobistej lub także naukowej, określającej związek ze społecznością lokalną lub regionalną oraz z przestrzenią rozumianą jako region - mała ojczyzna - ojczyzna prywatna.

Interesującym byłoby uwzględnienie następujących kwestii:
- jakie czynniki, okoliczności, wydarzenia zadecydowały w Pani/Pana przypadku o emocjonalnym i praktycznym zaangażowaniu w działalność regionalistyczną? Co determinuje postawę i tożsamość regionalisty? Kim jest regionalista?;
- jak kształtuje się zagadnienie autorytetów w środowisku regionalistycznym? Kto dla Pani/Pana był lub jest postacią archetypiczną, wzorem, mentorem, godnym naśladowania autorytetem?
- czy można mówić o różnicach pokoleniowych? Jak wyglądają relacje między działaczami „starej daty” a młodymi regionalistami (zachęcamy do wypowiedzi zarówno jednych jak i drugich);
- jak zmiany społeczno-kulturowe, polityczne i gospodarcze ostatnich 2 dekad, wpłynęły na kształt i warunki uprawiania regionalizmu? Kim był regionalista dawniej, a kim jest obecnie?;
- jakie istnieją warunki uprawiania regionalizmu w określonych środowiskach – miejskim, małomiasteczkowym, wiejskim – oraz okolicznościach podyktowanych kondycją gospodarczą, specyfiką kulturową i dziejami danego regionu?;
- jakie instytucje i w jaki sposób wspierają lub powinny wspierać regionalizm? Czego regionaliści od nich oczekują? Czy regionalista musi być zaangażowany instytucjonalnie (zrzeszony)?

Licząc na podjęcie powyższych kwestii, nie narzucamy określonego porządku, charakteru ani schematu wypowiedzi. Nie wymagamy także konieczności bezwzględnego odniesienia się do wszystkich wspomnianych wyżej zagadnień. Mając jednak na uwadze względy redakcyjne, proponujemy, aby rozmiar artykułu nie przekraczał 10 stron. Ewentualne przypisy – klasyczne, prosimy umieścić na dole każdej strony. Na materiały będziemy czekać do końca marca 2012. Druk (po pozytywnej recenzji wydawniczej) przewidziany jest w drugiej połowie 2012 roku.

Zachęcając do współpracy, łączymy serdeczne pozdrowienia.

Sekretarz naukowy projektu: dr Damian Kasprzyk
Kierownik naukowy projektu: prof. nadzw. dr hab. Andrzej Lech

Zatytułowany tekst wraz z nośnikiem prosimy przesłać na adres:
dr Damian Kasprzyk, Zakład Etnologii i Folklorystyki UŁ, ul. Jaracza 78, 90-243 Łódź, lub damikas@o2.pl

Prosimy także o dołączenie numeru telefonu (do naszej wiadomości) oraz krótkiej „notki o autorze”.
Stanisław Jerzy Lec:
"Anonim jest tylko wtedy dopuszczalny,
gdy piszący go rzeczywiście jest nikim."

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn gru 12, 2011 8:51 pm

Szkoda, z tą ewentualna publikacją, że nie usłyszałem o tym rok wcześniej ;) ale pewnie i tak skorzystam - jeśli do marca to jest jeszcze trochę czasu na napisanie artykułu :)

kreonka
Posty: 22
Rejestracja: czw mar 19, 2020 1:30 pm

Re: Regionaliści. Spojrzenie od wewnątrz.

Post autor: kreonka » czw paź 15, 2020 3:11 pm

Wie ktoś, czy te publikacje są gdzieś dostępne w wersji papierowej?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości