Tunele

Rozmowy na temat architektury Ciechanowa nie mieszczące się w innych kategoriach.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Paweł1987

Tunele

Post autor: Paweł1987 » śr cze 24, 2015 1:21 pm

Witam na innym forum naszego miasta znalazłem dyskusję na temat tuneli pod warszawską czy wiecie coś na ten temat , czy da radę tam wejść , ile w tym prawdy?

link do dyskusji
http://forum.gazeta.pl/forum/w,557,1579 ... a.html?v=2

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr cze 24, 2015 4:44 pm

Artykuł, o którym mowa, jest napisany w formie żartu. Jeśli ktoś dał się nabrać, go gratuluję spostrzegawczości ;) Inna sprawa, że w Ciechanowie, jak chyba nigdzie indziej, takie bajki mogą budzić emocje, bo nikt dokładnie naszego miasta nie przebadał w sensie archeologicznym. Ci zaś, którzy się tym zajmowali do tej pory, nigdy nie opublikowali wyników swoich badań. Jest tak naprawdę tylko jedno porządne opracowanie archeologiczne - późnośredniowiecznej kamienicy, odkrytej na pocz. lat 80-tych przy Rynku - autorstwa mgr Martyny Milewskiej i znajduje się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Krzywej Hali. Reszta badań - zarówno tych, które się odbyły, jak i tych, które, ze skandalicznych przyczyn, się nie odbyły, spowita jest mgłą niewiedzy.

Paweł1987

Post autor: Paweł1987 » śr cze 24, 2015 5:59 pm

To dałem się nabrać w taki sposób :) a swoją drogą to zapewne większość z rodowitych Ciechanowian słyszało jakąś historyjkę na temat "przejść podziemnych " więc może jakieś ziarenko prawdy w tym jest ;)

solka
Kontakt:

Re: Tunele

Post autor: solka » śr sie 30, 2017 2:52 pm

Szkoda, że nikt się tym nie zajmuje. Wydaje mi się, że każde stare miasto ma jakies tajemnicze podziemia - choćby tylko powstałe przez przypadek jak np. w Chełmie.
Uczymy jeździć w Ciechanowie http://orbiter.com.pl

ciech01

Post autor: ciech01 » pn wrz 24, 2018 9:44 am

Kiedyś moja babcia (nieżyjąca już od około 45 lat) opowiadała mi o tunelu rzekomo przebiegającym od zamku do Farskiej Góry. Podobno kiedyś w okolicach ul. Strażackiej zapadła się ziemia i bawiące się tam dziecko musiało być z niego wyciągane. Twierdziła także, że w czasie wojny funkcjonował tunel pomiędzy ratuszem a kamienicą na ul. Śląskiej w której piwnicach było niemieckie więzienie. Piwnice w tej kamienicy kilkakrotnie zwiedzałem, ale poza potężnymi metalowymi drzwiami z wizjerami i znajdującymi się od strony podwórka grubymi metalowymi osłonami okien nic nie zobaczyłem. Na marginesie dodam, że w/g babci na podwórku tej kamienicy kiedyś diabeł wciągnął pod ziemię niegrzeczne dziecko. Ot, takie opowieści z czasów gdy nie było jeszcze telewizorów i komputerów w każdym mieszkaniu. Babcie pilnowały bawiących się wnuków i zajadając na ławeczce pestki dyni lub słonecznika opowiadały różne historie, czasem prawdziwe, nieraz prawie prawdziwe i niejednokrotnie zupełnie zmyślone.
Ciechanów - moja mała ojczyzna.

Romulus

Post autor: Romulus » wt wrz 25, 2018 10:40 am

A słyszeliście o systemie tuneli połączonych z kryptami kościelnymi? W wielu miastach było to bardzo popularne...

ODPOWIEDZ