Pałac w Luberadzu

W granicach powiatu ciechanowskiego.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Sikor

Pałac w Luberadzu

Post autor: Sikor » czw sie 18, 2011 12:23 pm

Zauważyłem, że w necie nie ma grubszych informacji na temat tej Perełki Ziemi Ciechanowskiej więc spisałem informacje z tabliczki znajdującej się przed pałacem.

Pałac malowniczo położony na skarpie opadającej ku Łydyni. Wzniesiony w końcu XVIII w. dla Józefa Dembowskiego, stanowi jeden z ciekawszych na Mazowszu obiektów. Zaprojektowany na planie nieregularnym przez Hilarego Szpilkowskiego. Posiada bardzo oryginalną elewację frontową. W parku krajobrazowym zachowały się okazy starych grabów, lip i kasztanowców, szpaler świerkowy oraz dojazdowa aleja grabowo-lipowa.

Pałac w Luberadzu wybudowany został przez Józefa Dembowskiego, chorążego Zawkrzeńskiego, według projektu Hilarego Szpilowskiego w 1789r.

Budowniczy Józef Dembowski, weteran insurekcji kościuszkowskiej i kampanii napoleońskiej zmarł w nim z rana w wieku 33lat. Pałac przejęła następnie jego córka Eleonora z Dembowskich Zielińska. Jej syn zasłużony powstaniec listopadowy i wieloletni emigrant polityczny we Francji tak opisuje w swoich wspomnieniach z połowy XIX w. Jego wnętrze i wyposażenie, z którego nic już nie pozostało ...

"Wewnątrz urządzenie było nazbyt okazale, jak na właściciela ziemskiego by może przystało, ale w owych czasach mimo chylącej się potęgi państwowej zbytek i przepych wystawność ogarnęły były"

Eleonora Zielińska sprzedała pałac w 1839r. Należał on kolejno do Karskich, Dzierżanowskich, Cybulskich, Woldenbergów i Rozenzweigów. W 1897r. do początku drugiej wojny światowej stanowił własność rodziny Piechowskich. Po 1945r. w Pałacu zainstalowano szkołę muzyczną, później mieścił się tu magazyn, wreszcie w 1967r. pałac wraz z parkiem przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zdewastowana siedziba zakupiona została przez znanego Polskiego filantropa zamieszkałego w Anglii, Henryka Baranowskiego, który nie dokończywszy remontu zmarł. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Pałac w Luberadzu od początku swojego istnienia nie był praktycznie przebudowywany i w związku z tym unikatem na Mazowszu. Kształt Pałacu jest niezwykły: Patrząc od frontu możemy zobaczyć z jednego punktu 3 elewacje. Biorąc pod uwagę jego walory artystyczne kształt jest perłą w skali całego kraju.

Kilka zdjęć

Wyglądał on kiedyś tak :
(ok. 2005 rok)

Fot. B. Prus
Obrazek

Dziś wygląda on tak :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu znajdziecie więcej zdjęć.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw sie 18, 2011 7:48 pm

Szybko się rujnuje... :( Dzięki za zdjęcia - bardzo ładne.

kowal70an

Pałac w Luberadzu?

Post autor: kowal70an » czw maja 09, 2013 9:11 am

Nie wiem czy dobrze trafiłem? Czy na tej fotce to pałac w Luberadzu? Różni się diametralnie od fotek powyższych. Teren jest ogrodzony z napisem "Budowa-obcym wstęp wzbroniony".
[/img]Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Re: Pałac w Luberadzu?

Post autor: G_Kęsik » czw maja 09, 2013 11:25 am

kowal70an pisze:Nie wiem czy dobrze trafiłem? Czy na tej fotce to pałac w Luberadzu? Różni się diametralnie od fotek powyższych. Teren jest ogrodzony z napisem "Budowa-obcym wstęp wzbroniony".
Ktoś pewnie "inspirował się" luberadzkim pałacem budując to coś, ale to na pewno nie te same budowle ;)

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » czw maja 09, 2013 12:14 pm

Po krótkim śledztwie na Google Mapsach - na całe szczęście, to nie ten sam budynek. Pałac znajduje się na tyłach tego różowego tworu :)

kowal70an

Pałac w Luberadzu?

Post autor: kowal70an » czw maja 09, 2013 3:05 pm

Odetchnąłem z ulgą! Byłem tam jakieś 10 lat temu lecz fotki mi się gdzieś zapodziały. Teraz ze zgrozą myślałem że ktoś przebudował pałac!

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » czw maja 09, 2013 10:24 pm

Maxx

Post autor: Maxx » pt maja 10, 2013 2:47 pm

No i co dalej? Ten ostatni artykuł z którego roku bo jest napisane "listopad br" to chyba w przyszłości :).

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt maja 10, 2013 6:04 pm

Na górze jest data - 25.11.2008 ;)

kowal70an

Post autor: kowal70an » sob maja 11, 2013 8:57 am

No właśnie-co dalej? Od publikacji artykułu minęło już prawie 5 lat.

ODPOWIEDZ