Okopy niedaleko wsi Pniewo-Czeruchy k.Ciechanowa

W granicach powiatu ciechanowskiego.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

maciek_zagroba

Okopy niedaleko wsi Pniewo-Czeruchy k.Ciechanowa

Post autor: maciek_zagroba » pn wrz 25, 2006 8:53 pm

15km od Ciechanowa w lesie niedaleko wsi Pniewo-Czeruchy a dokładnie u jej wylotu w stronę Mławy znalazłem pozostałości po cmentarzu żołnierzy z 1 Wojny Światowej a na wzgórzu nieopodal pozostałości po okopach i właśnie chciałem się dowiedzieć z której wojny światowej one pochodzą i na jakiej stronie można się o nich dowiedzieć coś więcej.
Z góry dziękuje.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn wrz 25, 2006 8:58 pm

Może coś wiedzą na forum Odkrywcy: http://www.odkrywca-online.com/forum.php

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » pn wrz 25, 2006 11:01 pm

Swoją drogą, sporo jest wokół Ciechanowa takich zapomnianych miejsc. Zaraz za działkami w Grędzicach stoi zbiorowa mogiła polskich żołnierzy z czasów wojny Polsko-Bolszewickiej. Gdyby nie przypadkowy wypad rowerem po bezdrożach, pewnie do dziś bym o tym nie wiedział. Ciekawe miejsce, bardzo blisko miasta.

TLM

Post autor: TLM » wt wrz 26, 2006 9:12 am

Pozostałości okopów z I wojny światowej jeszcze ok. 10 lat temu były wyraźnie widoczne w lesie bardońskim. W Dzboniach zaś znajdował się cmentarz żołnierzy niemieckich, poległych w 1915 r. w walkach o Opinogórę. Cmentarza już nie ma, a i okopy pewnie zostały zniszczone zębem czasu.
"W jedności siła" - hasło ciechanowskiego browaru :)

maciek_zagroba

Post autor: maciek_zagroba » wt wrz 26, 2006 9:52 am

A może znacie dokładne położenie innych miejsc takich jak zbiorowe mogiły, pomniki, okopy i bunkry w okolicy Ciechanowa i czy ktoś wie co upamiętnia pomnik w Pawłowie na którym widnieje napis „Bóg, Honor, Ojczyzna Lekowo 3 maj 1791-1991”

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » wt wrz 26, 2006 11:42 am

Po badaniach archeologicznych, przewertowania setek ciężkich tomów i całości wikipedii dochodzę do wniosku, że może chodzić o Konstytucję 3 maja :D Ale równie dobrze może chodzić o wybór pierwszego sołtysa wsi... :D
A tak serio, to mogę popytać znajomego bunkrołaza, może będzie miał jeszcze jakieś ciekawostki w okolicach Ciechanowa.

fedar

Re: Okopy niedaleko wsi Pniewo-Czeruchy k.Ciechanowa

Post autor: fedar » wt wrz 26, 2006 11:59 am

maciek_zagroba pisze:15km od Ciechanowa w lesie niedaleko wsi Pniewo-Czeruchy a dokładnie u jej wylotu w stronę Mławy znalazłem pozostałości po cmentarzu żołnierzy z 1 Wojny Światowej a na wzgórzu nieopodal pozostałości po okopach i właśnie chciałem się dowiedzieć z której wojny światowej one pochodzą i na jakiej stronie można się o nich dowiedzieć coś więcej.
Z góry dziękuje.
Tu możesz pooglądać zdjęcia cmentarzy i mogił z I Wojny, również tych z okolic Ciechanowa:
http://rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/cmentarze
Posiadam pewne materiały dotyczące starych cmentarzy, ale proponuję kontakt mailowy:
fedar@gazeta.pl

maciek_zagroba

Post autor: maciek_zagroba » wt wrz 26, 2006 4:37 pm

mój e-mail to maciek_zagroba@o2.pl

wojak
Kontakt:

Post autor: wojak » wt wrz 26, 2006 6:00 pm

Jadąc z Opinogóry do Lipy po lewej stronie jest cmentarz wojenny 1914-1918 (jak czytamy na tabliczce na płocie).
Obrazek

Siergjej

Post autor: Siergjej » pt maja 18, 2007 1:48 pm

Byłem na "cmentarzu" w Pniewo-Czeruchy" i potwierdzam jego istnienie. Porozrzucane tablice z niemieckimi napisami. Z tego co pamiętam, jest ich tam całkiem sporo.

Z opowieści dziadka wiem o innym cmentarzysku. Nie wiem z jakiego okresu ono jest. Mówił że przy skrzyżowaniu drogi na Mławę i drogi na Regimin gdzie wybierali piasek po wojnie, a dziś miejsce to nazywa się "choinki". Znajdowano szczątki ludzkie. Miejsce to dokładnie znajduje się przy drodze, gdzie rośnie tam młody lasek, po prawej stronie jak sie skręci na Regimin.

Ciekawe, co to mogło być i jak stare :lol: .
Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 3:50 pm przez Siergjej, łącznie zmieniany 1 raz.

fedar

Post autor: fedar » pt maja 18, 2007 2:28 pm

Ja z kolei znam z opowieści miejsce w Szulmierzu, przy szosie w okolicy dębu. Były tam mogiły z czasów I WW, ale chyba nic już się nie zachowało.

... i jeszcze coś z okolic między Ciechanowem a Mławą: ostatnio odnowiono cmentarze żołnierzy z I WW w Stupsku i nieistniejącej już osadzie Pieńpole.

urbanowp

Post autor: urbanowp » ndz maja 20, 2007 9:58 pm

Miejsce o którym pisze Sergiej znajduje się dokładnie w tym miejscu:

Obrazek

Ten młody lasek jest już całkiem wyrośnięty.
Sądzę, że ustalenie, wieku i rodzaju cmentarzyska będzie trudne.

A może ktoś z osób miejscowych wie coś na ten temat?

maciek_zagroba

Post autor: maciek_zagroba » pn sty 19, 2009 12:38 pm

Witam!
Kilka miesięcy temu znowu odwiedziłem las koło wsi Pniewo-Czeruchy i muszę powiedzieć że byłem miło zaskoczony. Otóż ktoś wysprzątał teren gdzie znajdowały się nagrobki.
Tak wyglądało to przed:
http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsf ... cmtarz.jpg
a tak już po:
http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsf ... z_copy.jpg
http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsf ... mtarz2.jpg
i widok z drogi:
http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsf ... tarz_3.jpg
słaba jakość bo robione komórką ale i tak wiać. Więcej takich ludzi w naszym kraju!
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ