Dalsze plany wobec Opinogóry

W granicach powiatu ciechanowskiego.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1568
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Dalsze plany wobec Opinogóry

Post autor: G_Kęsik » ndz cze 13, 2010 10:11 pm

Zaczynam nowy wątek, bo projekty, które za chwile zaprezentuję to zupełnie coś nowego wobec dotychczasowych inwestycji na tym terenie.

Ogromne plany kilka nowych budynków, centra konferencyjne, edukacyjne... itp. itd. Jednym słowem full wypas - model zresztą sprawdzony już na zamku w Ciechanowie - jak nie ma pomysłu co zrobić, to należy zbudować cokolwiek (byle z rozmachem!) a potem przyjdzie się zastanawiać, czy to coś w ogóle jest nam potrzebne. :?

Obrazek

No i te projekty...

Tak ma wyglądać budynek starej szkoły po przebudowie na centrum konferencyjne. Jako, że to budynek dawnego browaru, według H. Gawareckiego pobudowany z ciechanowskiej zamkowej cegły na pocz. XIX wieku - no to ciach! Zróbmy z niego pseudogotycki zamek ;)

Obrazek

Obrazek

W pobliżu romantycznego zameczku Krasińskich - obleśne woliery, przypominające bazę na Marsie :evil:

Obrazek

Podsumowując: przykre jest to, że dwa najważniejsze zabytki w naszym regionie - zamek w Ciechanowie i zespół pałacowo-parkowy w Opinogórze stracą niebawem cały swój urok i romantyzm - wszystko to pójdzie w komerchę. Za pieniądze unijne, rzecz jasna...

Maxx
Posty: 185
Rejestracja: pn kwie 21, 2008 2:55 am
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Maxx » pn cze 14, 2010 12:24 am

To w pewnym sensie konieczność nikt nie będzie wiecznie dokładał do muzeum a to co zarabiał do nie dawna nie pokrywało kosztów. Będzie szansa na ściągniecie większej ilości ludzi i zatrzymanie ich na dłużej. Będzie szansa na pracę w po PGRowskim ubogim środowisku. Na pocieszenie powiem, że żaden z planowanych budynków nie będzie na terenie parku. Na projekty pewno były przetargi. Trzeba było startować i zrobić to lepiej :). Będzie tak jak z dworem wszyscy go krytykowali a od kiedy został oddany do użytku krytyki nie słychać. Do Ciechanowa nie ma co porównywać bo tam kończy się na obłąkanych wizjach i bezsensownych sporach. Nikt nie jest w stanie zrozumieć że nawet cokolwiek jest lepsze od dalszego rujnowania zamku.
W Opinogórze trzeba zrozumieć o co chodzi. A chodzi o rekonstrukcję istniejącego kiedyś kompleksu zabudowy dworskiej. Słyszałem o tym już z rok temu. Wtedy były plany żeby ukończyć na 2012 rok na 200 lecie urodzin Zygmunta. Nie wiem czy się uda ale jestem jak najbardziej za rozwojem muzeum. Czekam aż zacznie się więcej dziać. Może jakieś przedstawienia i koncerty plenerowe?

Kur
Posty: 8
Rejestracja: wt mar 30, 2010 1:54 pm

Post autor: Kur » pn cze 14, 2010 10:39 am

Zwykle do każdego zabytku się dokłada. Gdyby przyjąć kryterium, że zabytek musi na siebie zarobić to nawet zamek w Warszawie i Wawel poszły by na sprzedaż.
Przyjmowanie kryterium "dochodowości" w stosunku do kultury i nauki jest lekko bezsensu. Można tez zacząć likwidować szkoły publiczne, bo żadna na siebie nie zarabia.

Maxx
Posty: 185
Rejestracja: pn kwie 21, 2008 2:55 am
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Maxx » pn cze 14, 2010 12:50 pm

Tak tylko może lepiej dokładać 20% nie 90?

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » pn cze 14, 2010 1:15 pm

Moje zdanie na temat dotychczasowych inwestycji Muzeum jest raczej negatywne. Nowy dworek wprawdzie mi się podoba, jego lokalizacja jest również OK, natomiast jego otoczenie - zwłaszcza "placyk" przed nim, ingeruje w całościowe założenia parku w zbyt wielkim stopniu. O Domku Ogrodnika nie chcę się nawet wypowiadać (szkoda nerwów), w kwestii oranżerii można się zastanawiać, czy jej lokalizacja jest odpowiednia (znów znaczna ingerencja w założenie parkowe).
Natomiast nowe, planowane inwestycje nie budzą we mnie jakiegoś wyjąkowego sprzeciwu. Podstawą jest, że znajdują się one już poza parkiem, a także to, że znacznie poniżej samego Pałacyku, przez co nie będą w sposób drastyczny wpływać na jego odbiór i nie będą ingerować w oryginalne założenie parkowe. Sam projekt przebudowy szkoły wygląda całkiem nieźle, a sama szkoła nie jest sama w sobie na tyle wartościowa, aby nie mogła podlegać przebudowie, zwłaszcza porządnej. Cenny jest jedynie materiał - cegła z ciechanowskiego zamku, który nie będzie przecież ruszony. Zachowana zostanie bryła budynku i to jest najważniejsze. Nie jestem przekonany w 100% do tych a la gotyckich szczytów, ale trzeba przyznać, że nadają budynkowi charakteru. Budynek dydaktyczny i budynek wozowni są zbyt mało szczegółowo przedstawione, żeby móc je ocenić, ale wydaje się, że będą dobrze wkomponowane względem pozostałej zabudowy. Woliery są zbyt słabo widoczne, żeby je oceniać.
W kwestii finansowania kultury i zabytków - zabytki ostatecznie mogą być deficytowe, ale jeżeli jest możliwość, żeby przynoisły zyski, to jak najbardziej należy z nich korzystać, szczególnie gdy nie przynosi to uszczerbku ich wartości jako zabytków. W przypadku tych nowych inwestycji nie widzę takiego problemu. Bardziej zastanawiam się, czy nie są one na wyrost - tzn. czy będzie wystarczająca liczba turystów/gości, którzy pozwolą zarobić na siebie tym budynkom. Pozyskanie pieniędzy na nowe inwestycje nie jest z reguły problemem, natomiast ich dalsze utrzymanie już owszem.
Ciechanów. Nie da się.

Maxx
Posty: 185
Rejestracja: pn kwie 21, 2008 2:55 am
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Maxx » pt cze 18, 2010 7:04 pm

Ciekawy głos w sprawie Opinogóry na forum lokalnym Gazety.
http://forum.gazeta.pl/forum/w,557,1128 ... gorze.html

Kod: Zaznacz cały

Gość portalu: Gość  napisał(a): 

> Co się dzieje z tą Opinogóra? Czy kierownictwo i pracownicy muzeum 
> cierpią na rozdwojenie albo roztrojenie jaźni? Czy nie wiedzą co 
> oznacz słowo 'muzeum' i czego zwiedzający od takiego miejsca 
> oczekują? Bywam w Opinogórze co parę miesięcy. I jest od jakiegoś 
> czasu coraz gorzej. Przykłady - proszę bardzo:
> 1. Jakieś pomysły z 'kinem na kocyku' o którym ktoś pisał na forum, 
> które po dopytaniu się okazuje się, że ma być płatne. A zaraz potem 
> nieaktualne. 
> 2. Kawiarnia podobno robiona w zameczku od dwóch lat, a do dzisiaj 
> nie można napić się zwyczajnej herbaty za 3 złote. 
> 3. ‘Domek ogrodnika‘ tonący w błocie i stojący w śmierdzącym 
> otoczeniu. Podobno ma był tam barek, ale kto by tu cokolwiek 
> przełknąć? 
> 4. Budowa gigantycznej paskudnej oranżerii, która nie przyciągnie 
> nowych zwiedzających, za to świetnie zaśmieci park. Który konkretnie 
> konserwator zabytków to opiniował?
> 5. Planowana budowa ogromnych budynków koło szkoły i przy policji. 
> Dla kogo ten przejaw gigantomanii?
> 6. Okropna ekspozycja w nowym dworze - opryskliwi strażnicy przy 
> wejściu, a dalej jakieś kserokopie, manekiny, dziwne podpisy, nawet 
> żadne obrazy ale tak powieszone, że chce się zgrzytać zębami. Sensu w 
> niej większego nie dostrzegłem. Naciągane słowa przewodniczki średnio 
> pomogły. 
> 7. Fatalne zmiany na wystawie w zameczku - bałaganiarska, niechlujna 
> itp. Jaka była jej myśl przewodnia?
> 8. Brak aktualnych wydawnictw. Pytałem o cokolwiek o historii parku - 
> brak. O przewodnik po ekspozycji w dworze - brak. O przewodnik po 
> zameczku - brak. Genealogia Krasińskich - brak. Zabytków po 
> Krasińskich - brak. Pocztówek aktualnych - także brak. W ofercie 
> jeden przewodnik wznawiany w różnych wersjach od ponad 30 lat. 
> 9. Ostatnie pomysły z płatnym fotografowaniem w parku do tego 
> szaleństwa świetnie pasują. 
> 10. To co widać na miejscu nijak nie pasuje to buńczucznych wywiadów 
> dyrektora. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Klątwa 
> jakaś?
> 
> To co jest w takim razie w Opinogórze? Bałagan i eden wielki plac 
> budowy. Za czyje pieniądze i dla kogo? - oto jest pytanie...

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » ndz lis 14, 2010 11:14 pm

Z CiechanowOnline o dofinansowaniu dla Opinogóry:
MUZEUM W OPINOGÓRZE ODZYSKA DAWNY BLASK

Dzięki środkom unijnym zabytkowy park w zespole pałacowo-parkowym Muzeum w Opinogórze odzyska dawny blask. Powstanie nowy Zespół Gospodarczo-Folwarczny z Wozownią i Ptaszarnią – „Folwark”.

W ramach rewaloryzacji parku zaplanowano poszerzenie i budowę zgodnych z pierwotnym założeniem dróg z kostki granitowej oraz wybudowanie trzech przepustów w miejscach krzyżowania się dróg ze ścieżkami.

W planach jest też przeniesienie elementów małej architektury (Krzyża Bolesława, kamiennych stołów, waz, marmurowych rzeźb, fotelika Cieszkowskiego, marmurowej ławki Amelii) w wydzielone miejsca, zapewniające ich lepszą ekspozycję.

Prace obejmą także park. Przeprowadzona zostanie selekcja drzewostanu, oczyszczenie terenu z samosiewów, zabiegi pielęgnacyjne i sanitarne. Przybędzie także nowej zieleni – krzewów i roślin pachnących.

Elementy małej architektury powrócą także na dawne miejsca. Tak stanie się np. z Fontanną z tarasu przed Zameczkiem. W parku pojawią się także ławki i nowe lampy.

W ramach wykonawstwa Folwarku wykonane zostaną przyłącza i instalacje: kanalizacyjna, wodna oraz elektryczna dla całego obiektu. Wybudowany zostanie również garaż z pomieszczeniami do przechowywania wozów do przejażdżek oraz pojazdów służących utrzymaniu terenu Muzeum.

W nowym budynku wozowni powstanie część ekspozycyjna o powierzchni ponad 177 m2. Na parterze znajdą się dwie sale ekspozycyjne, w których prezentowane będą wozy epoki romantyzmu, na poddaszu ulokowane będą pomieszczenia socjalne. Na parterze znajdą się także boksy dla czterech koni, stanowiska postojowe dla wozów oraz magazyn pasz.

W budynku dydaktyczno–usługowym znajdzie się m.in. sala dydaktyczna przeznaczona do prowadzenia lekcji muzealnych. Dodatkowo powstaną także cztery ptaszarnie oraz drewniane altany.

W ramach projektu wybudowane zostaną także drogi dojazdowe i chodniki wokół Folwarku oraz plac zabaw dla dzieci.

Działanie 6.1. Kultura
Tytuł projektu: Zwiększenie dostępności do kultury – stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – etap I: zaplecze edukacyjne, folwarczne, gospodarcze i park krajobrazowy
Całkowita wartość projektu: 15 389 827,69 zł
Kwota dofinansowania: 10 347 594,96 zł
Beneficjent: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Coraz bardziej zaczynam się bać o Opinogórę :?

Maxx
Posty: 185
Rejestracja: pn kwie 21, 2008 2:55 am
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Maxx » pn lis 15, 2010 2:35 am

To nie jest chyba żaden nowy projekt bo wydaje mi się, że część rzeczy już zrealizowano.
Nasłuchałem się przez lata pytań typu "a gdzie oni spali?" lub "a gdzie oni mieli łazienkę?" i dla tego cieszy mnie wizja Opinogóry kompletnej, takiej jaka była za Krasińskich. Szkoda, że w parku nie będzie (chyba) tak jak w tamtych czasach inspektów i grzęd z warzywami bo to też oddało by historyczną prawdę, zapewniło autentyczność i nadało klimat gospodarski. Za rok 60 lecie muzeum a za 2 200 lecie urodzin Zygmunta, Niech się zadzieje coś nowego do zobaczenia. Niech się muzeum rozwija. Jest już gdzie zjeść, jak będzie gdzie spać będzie można zatrzymać ludzi na dzień lub 2. Mam pełne zaufanie do władz muzeum więc jak dla mnie to mogą nawet robić replikę auta Edwarda Krasińskiego :).

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » sob cze 18, 2011 9:32 pm

Ogłoszono przetarg na budowę obiektów i "rewaloryzację" parku, niestety nie mogę znaleźć projektów w specyfikacji (dziwne), ale z takich ciekawszych rzeczy prace mają objąć:

- Wykonanie zabudowy obsługi Zespołu Pałacowo-Parkowego „Folwark” stanowiącego cztery segmenty obiektów kubaturowych wraz z obiektami małej architektury i elementami związanymi z pracami nad ukształtowaniem terenu – żelbetowe mury oporowe.
Wyszczególnienie segmentów wg planu zagospodarowania obejmuje:
1).. Segment socjalno–garażowy na samochody i pojazdy techniczne z częścią socjalną na poddaszu; budynek parterowy, niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym; murowany, konstrukcja dachu drewniana, pokryty dachówką, dylatacja w ścianie wspólnej z segmentem ekspozycji technicznej.
2).. Segment ekspozycji technicznej – ekspozycja starych powozów; budynek murowany parterowy niepodpiwniczony, konstrukcja dachu drewniana pod dachówkę.
3).. Segment obsługi komunikacji konnej – stajnia z wozownią użytkową; budynek parterowy niepodpiwniczony, poddasze użytkowe: murowany, dach drewniany pod dachówką.
4).. Segment dydaktyczny; budynek parterowy podpiwniczony, poddasze użytkowe, murowany, stropy żelbetowe częściowo prefabrykowane, dach drewniany pod dachówką.
5).. Altana z kominkiem (zaliczona do małej architektury), na którą składać się będzie:
- altana z kominkiem,
- „stara studnia kopana” z obudową,
- kryty pasaż (tj. mur ażurowy + dach z jednej strony oparty na słupkach drewnianych),
- schody terenowe, murki oporowo terenowe niezbędne ze względu na różne poziomy terenu,
- ogrodzenie terenu.
6).. Obiekty ekspozycji przyrodniczej; dwie wiaty o ażurowych ściankach z siatki stalowej oraz 2 wiaty jw. z dwukondygnacyjnym schronem o ścianach pełnych, przeszklonych, kryty blachą.
- Wykonanie rewaloryzacji zabytkowego parku.
W ramach rewaloryzacji zabytkowego parku przedmiot zamówienia obejmuje:
1) w zakresie robót budowlanych wykonanie ścieżek pieszych oraz pieszo-jezdnych z mieszanki naturalnej, naturalnej ulepszonej, nawierzchni z kostki granitowej, oraz nawierzchni trawiastej.
2) w zakresie małej architektury wykonanie altany i małej architektury (ławki, kosze na śmieci);
3) w zakresie zieleni wykonanie robót z założeniem i pielęgnacją zieleni związanych z:
- zakładaniem i pielęgnacją trawników oraz łąk kwietnych na terenie płaskim i na skarpach,
- zasadzeniem drzew i krzewów na terenie płaskim i na skarpach,
- wykonaniem kwietników i nasadzeń traw ozdobnych,
- gospodarką drzewostanem;
4) w zakresie robót instalacyjnych:
- instalacja elektryczna zewnętrzna z iluminacją obiektów,
- instalacja wodno-kanalizacyjna – fontanna parkowa,
- instalacja elektryczna – budowa elektroenergetycznych przyłączy kablowych nN 0,4 kV do zasilania obiektów budowlanych;
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1655
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » sob lis 05, 2011 7:05 pm

Z Tygodnika Ciechanowskiego:
Muzeum Romantyzmu: Rośnie „folwark”, alejki nabierają kształtu

Obrazek

Romantyczny park w Opinogórze zachęca do jesiennych spacerów, tegoroczna jesień jest tam jednak bardzo pracowita. Ekipa Ciechbudu z Działdowa znacznie już podciągnęła mury nowego zespołu obiektów, który ma urzędową nazwę Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu: zaplecze edukacyjne, folwarczne, gospodarcze i park krajobrazowy.

W skład kompleksu wchodzić będzie - jak kiedyś w majątku Krasińskich - powozownia, z przyszłą ekspozycją XIX-wiecznych pojazdów, jakimi podróżował bardzo często sam Zygmunt Krasiński w celach towarzyskich, poznawczych, leczniczych. Inny obiekt to dworska ptaszarnia - i dziś, jak za Krasińskich, w wolierach przebywać będą rzadkie, kolorowe ptaki, w tym egzotyczne. Pawie mają spacerować po parku. Ptaszarnia będzie obiektem dydaktycznym dla dzieci i młodzieży - w pokoiku będzie można oglądać filmy, poznawać życie ptaków.

Budynek dydaktyczny z dwoma salami edukacyjnymi sprzyjał będzie uczeniu dzieci gry na instrumentach muzycznych. Filmy na temat dawnej architektury i przyrody posłużą poznawaniu kraju i jednocześnie minionej kultury. Lekcje muzealne pozwolą poznać funkcjonowanie muzeów, uzupełni je edukacja teatralna.

W budowanym ośrodku będzie plac zabaw edukacyjnych dla dzieci, letnia kawiarenka. Także stajnia dla czterech koni, które używane będą do ciągnięcia powozów. Obiekty wznoszone są na zakupionym przez MR terenie przylegającym do zespołu pałacowo-parkowego. Trwają już prace związane z ich wkomponowaniem w całość zespołu, budowane jest nowe ogrodzenie, w którym znajdzie się powiększony teren parkowy o łącznej powierzchni 22 hektarów.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1655
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » śr cze 27, 2012 10:08 am

Dawno nie było nikogo z aparatem na miejscu. Parę zdjęć z Tygodnika Ciechanowskiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » śr lip 25, 2012 8:08 pm

Byłem dziś w Opinogórze, ciężko poznać to miejsce!

Budynki wspomniane w poprzednim poście są już gotowe, przy nich trwają pojedyncze prace wykończeniowe. Według mnie są bardzo ładne, zwłaszcza budynek wozowni. Średnio za to wyszła ptaszarnia - klatki dla ptaków wyglądają dość topornie i są zielone, przez co w ogóle nie wyglądają elegancko. Ale ogólnie nowy kompleks prezentuje się bardzo ładnie - powstaje nawet plac zabaw, jest miejsce na grilla, studnia itp. Budynek szkoły chyba nadal jest nie ruszony.

Inne obserwacje z Opinogóry - nawierzchnia ścieżek prawie wszędzie jest utwardzona, nawet na tych najmniej uczęszczanych chyba alejkach między stawami a cmentarzem. Niektóre są nawet ozdobione - na skrzyżowaniu niektórych z nich, między pałacem a Domkiem Ogrodnika, w okolicach krzyża, powstało coś w rodzaju "gwiazdy" i jakiejś nawierzchni z kamieni. Dużo śmietników. Stawy niestety strasznie zarośniętę - w jednym prawie nie ma wody i wszędzie porasta tatarak, inny cały w rzęsie wodnej. Martwi mnie za to straszna wycinka drzew, naprawdę bardzo mocno wszystko przerzedzono, a w parku leżą ścięte pniaki starych drzew, chociaż w niektórych przypadkach wygląda to tak, jakby jakaś wichura niektóre powaliła. Słabo zaawansowane są też prace w budynku, w którym ma się mieścić sala koncertowa - budynek jest ewidentnie niewykończony.
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1568
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob lip 28, 2012 2:29 pm


Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1655
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » sob lip 28, 2012 6:00 pm

Moje zdjecia to właściwie powtórki większości tych kadrów ;)

Maxx
Posty: 185
Rejestracja: pn kwie 21, 2008 2:55 am
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Maxx » sob sie 04, 2012 9:41 pm

Z dobrych wieści to zmienił się gospodarz kościoła i cmentarza. Jak sam twierdzi "nie gryzie". Pojawił się plan usunięcia świerku z osi widokowej kościoła są też spore plany remontowe na plebanii ale potem jest szansa, że zajmie się podziemiami i starą częścią cmentarza. Szkoda, że nie mam nic do gadania bo zaraz bym zasugerował zamkniecie części z zabytkowymi grobami. Tak jak jest teraz niszczone są po cichu stare groby na powierzchni i pod ziemią a wszystko w imię posiadania dużego placu jak najbliżej głównej alei.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość