Wykopki

Przedmioty związane z dawnym Ciechanowem

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
lidke.a

Wykopki

Post autor: lidke.a » pn mar 17, 2008 12:21 pm

Witam
Napewno są tu też i osoby czynnie szukające śladów historii :)
Chodzi oczywiście o ślady II wojny
Jest tu ktoś kto kopie z wykrywką?
Ktoś z kim mozna podyskutowac i dowiedziec sie czegokolwiek Bo jestem poczatkujacym kopaczem ;)

Wczoraj widziałem kogoś z wykrywką na polu pod sochocinem

Pozdrawiam

TLM

Re: Wykopki

Post autor: TLM » pn mar 17, 2008 9:45 pm

lidke.a pisze:Witam
Napewno są tu też i osoby czynnie szukające śladów historii :)
Chodzi oczywiście o ślady II wojny
Jest tu ktoś kto kopie z wykrywką?
Ktoś z kim mozna podyskutowac i dowiedziec sie czegokolwiek Bo jestem poczatkujacym kopaczem ;)

Wczoraj widziałem kogoś z wykrywką na polu pod sochocinem

Pozdrawiam
W lesie bardońskim przebiegała linia frontu pomiędzy wojskami rosyjskimi a niemieckimi w lecie 1915r. Może coś tam jeszcze w ziemi siedzi :?:
"W jedności siła" - hasło ciechanowskiego browaru :)

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » pn mar 17, 2008 10:02 pm

Mam juz pierwsze okopy na pierwsza wyprawe :)
Najbardziej chcial bym znalezc jakis samolot ;)
Jeden lezy 6 km od ciechanowa, jeden spadl do bagien pod Gasocinem Kolo 30 km od Plocka spadl B-17
No ale to wszystko juz raczej rozdlubane ;) Trzeba szukac informacji a potem kopac ;)

wynim

Post autor: wynim » wt mar 18, 2008 1:59 pm

lidke.a pisze:... jeden spadl do bagien pod Gasocinem ...
Pewnie mowa tu o samolocie polskim, który spadł gdzieś w okolicy wsi Łysaki. Było to prawdopodobnie 1 IX 1939 roku. Doszły mnie słuchy, że został on zabrany ale to tylko słuchy.. Myślę, że najlepiej zapytać się okolicznej ludności, w którym miejscu on spadł. Sam z wielką chęcią bym go "odkrył". Miałem nawet taki zamiar aby wybrać się na wycieczkę rowerową w tym roku i poznać czasy wojenne mojej okolicy.

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » wt mar 18, 2008 3:34 pm

Akurat nie ten :)
Fragment artykulu TC ze strony http://www.tc.ciechanow.pl/modules.php? ... e&sid=5394

"Samolot spadł w bagno
— W roku 1992 lub 1993 dowiedziałem się, że okolicy Gąsocina odkryty został leżący kilkadziesiąt lat w ziemi niemiecki samolot. Pojechałem tam. Od ludzi pamiętających wojnę dowiedziałem się, że jesienią 1944 roku niemiecki dwumotorowy samolot spadł w bagno. Widzieli to ludzie, którzy wówczas pracowali w polu. Świadkowie opowiadali, że huk był wielki, ale ognia nie było w ogóle. Bo maszyna spadła w błotnistą maź. Mieszkający w okolicy Polacy nie kwapili się z obejrzeniem miejsca zdarzenia. Bali się, aby z powodu własnej ciekawości nie napytać sobie biedy. Jakieś dwie godziny po spadnięciu samolotu, przyjechało samochodami kilkunastu niemieckich żołnierzy. Ponieważ nie mogli dostać się do wraku samolotu, wrzucili doń, jak mówili świadkowie, jakąś paczkę. Gdy paczka, która była ładunkiem wybuchowym eksplodowała, samolot został przełamany i zatonął w bagnie. Dopiero pół wieku później, gdy teren tego dawnego mokradła uległ osuszeniu i zmienił się w łąkę, z ziemi zaczęły „wychodzić” elementy samolotu. Gdy wieść o tym rozeszła się po okolicy, zaczęli przyjeżdżać tam różni ludzie, w tym także zbieracze militariów. Byłem jednym z nich. Znalazłem kurtkę pilota. Miałem chęć ją wziąć, ale tak bardzo śmierdziała, że zrezygnowałem z tego zamiaru. Odciąłem od niej jedynie pagon i zabrałem na pamiątkę. Widziałem też oryginalne bandaże niemieckie i amunicję w taśmach. Młodzież szybko je rozebrała. Był też but oficerski z kością w środku. Do dziś w miejscu, gdzie spadł samolot, w zagłębieniach zrobionych w ziemi zbiera się paliwo — opowiada ze swadą i gawędziarskim zacięciem kolekcjoner. "

wynim

Post autor: wynim » wt mar 18, 2008 6:23 pm

18 VIII 1944r. spadł niemiecki samolot na środku wsi Prusinowice, szczątki rozprysły się po polach;

28 VIII spadł na Chrcynnie samolot niemiecki, 29 VIII następny;

15 X 1944r strącono jeden samolot niemiecki i 5 rosyjskich ale nie wiem gdzie, być może w okolicach lasu strzegocińskiego;

O tym samolocie w bagnach coś się obiło o uszy, że takowy był ale to już nie nowość. W okolicach Gąsocina większe tereny podmokłe to Biele. Niestety żadnych konkretów nie znam.

wynim

Post autor: wynim » czw mar 20, 2008 12:43 pm

16 czerwca 1944 roku spadł gdzieś pod samym Gąsocinem transportowiec niemiecki.

wynim

Post autor: wynim » wt mar 25, 2008 6:12 pm

lidke.a pisze: Wczoraj widziałem kogoś z wykrywką na polu pod sochocinem
Ja również wczoraj widziałem na polach sochockich 2 ludzi.. W oddali ale można sobie dopowiedzieć, że z wykrywaczami metalu. Czy to się nazywa wykrywka?
Marcin Wynimko

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » śr mar 26, 2008 11:29 pm

Wykrywka to wykrywacz metali Taki o skrot ;) przynajmniej sie z nim spotkalem wielkokrotnie

A pod sochocinem dosc zaciecie walczyl napoleon moze szukaja pozostalosci

maciek_zagroba

Post autor: maciek_zagroba » śr wrz 10, 2008 5:59 pm

Witam!
Ja również chodzę z wykrywką i szukam fajnych miejsc. Może wie ktoś czy i gdzie są pozostałości po niemieckiej linii obronnej z końca wojny lub miejsca gdzie odbyły się walki podczas przechodzenia II Frontu Białoruskiego?
Jeśli tak to niech napisze na priv lub maila;)
Z góry dziękuje,
pozdrawiam!

kowal70an

wykopki

Post autor: kowal70an » pt mar 04, 2011 11:53 am

W lesie gąseckim znajdowaliśmy wykrywaczem metalu mnóstwo łusek radzieckich, polskich i niemieckich z okresu II wojny jak również udało nam się znaleźć pozostałości karabinu z I wojny.

Maxx

Post autor: Maxx » pt mar 04, 2011 1:25 pm

Pod Mławą była montownia czołgów wyszły 2 sztuki. Jeden został zniszczony a drugi ugrzązł w bagnie. Podobno ktoś w Niemczech daje za niego nowego mercedesa. W okolicach Zalesia stoją jeszcze po lasach konstrukcje hal produkcyjnych z czasów 2 Wojny. Myślę, że to może być ciekawe miejsce.

Zastafka11

Post autor: Zastafka11 » pt lut 12, 2021 12:38 pm

Ja dawno już nie widziałam nikogo takiego. Może dali sobie spokój?

zanetkowa

Post autor: zanetkowa » wt mar 23, 2021 2:36 pm

Zastafka11 pisze:
pt lut 12, 2021 12:38 pm
Ja dawno już nie widziałam nikogo takiego. Może dali sobie spokój?

ODPOWIEDZ