Strona 1 z 10

Kolejka wąskotorowa w Ciechanowie

: pn sty 30, 2006 5:40 pm
autor: Michał Kaczorowski
Mój znajomy poszukiwał ostatnio informacji o ciechanowskiej kolejce wąskotorowej, więc zakładam ten wątek aby przybliżyć trochę jej historię. Tory ułożono w latch 20. ubiegłego wieku, łącząc je z Mławską Kolejką Dojazdową. Z Ciechanowa prowadziły dwie trasy - do Gruduska i Krasnego (mławska kolejka prowadziła od Mławy do Makowa Mazowieckiego)
Pozniżej zamieszczam schematyczną trasę (nie jestem pewien północego odcinka od dworca PKP) Trasa w mieście prowadziła dzisiejszymi ulicami Sienkiewicza, Fabryczną (po drodze był rozjazd do cukrowni) następnie skręcała na wschód, przecinała Łydynię na mostku, przecinała Płońską i dalej wiła się między wioskami w stronę Krasnego.
Obrazek
A tu widać pozostałości stacji Ciechanów Wąskotorowy (zdjęcie ze strony http://www.kolej.one.pl) Czy ktoś wie gdzie były przystanki "Łydynia" i "Ciechanów Miasto"?
Obrazek

Kolejkę zlikwidowano na przełomie lat 80. i 90. Wielka szkoda, dziś mogłaby być świetną atrakcją turytyczną...

: pn sty 30, 2006 9:15 pm
autor: G_Kęsik
Witam :)
Północny odcinek kolejki jest błędnie zaznaczony. Zaraz za stacją w pobliżu dworca, kolejka biegła wzdłuż dzisiejszej ul. Mławskiej aż do Chruszczewa. (z tej samej strony drogi co wcześniej przy Sienkiewicza)

Aha, i z tego, co się orientuję był też przystanek kolejki przy dworcu PKS.

Pozdr.

: pn sty 30, 2006 10:36 pm
autor: Michał Kaczorowski
A w którym miejscu tor przecinał ulicę? Poprawię mapę :)

: wt sty 31, 2006 12:24 am
autor: massatone
Chyba nigdy nie widziałem tego budynku po stacji "Ciechanów Wąskotorowy". Gdzie znajduje się ten budynek, po coś nie mogę skojarzyć.

A co do samej kolejki - znów się rozmarzyłem :) Kursująca po Ciechanowie wąskotorówka - świetna atrakcja turystyczna. Odnowienie lub odbudowa stacji i infrastruktury kolejowej; kolejka kursująca co godzinę łącząca dzielnicę poniemiecką (sie uczepiłem :P), dworce PKP i PKS, przyszły hipermarket, który ma być niedaleko Mrówki, cukrownię,w której zlokalizowane jest centrum handlowo-rozrywkowe. A wszystko pełne turystów i grupek radosnych dzieci, które zjeżdzałyby z całej Polski, żeby zobaczyć Ciechanów :P

: wt sty 31, 2006 9:49 am
autor: Michał Kaczorowski
Wprowadziłem poprawki na mapce. A dawny dworzec jest przy parkingu przed bazarem.

: śr lut 08, 2006 6:13 pm
autor: G_Kęsik
Dodam trochę fotek:

Trasa kolejki wzdłuż ul. Sienkiewicza:

Obrazek


Resztki torowiska (w pobliżu dworca PKS):

Obrazek

: śr lut 08, 2006 6:27 pm
autor: Michał Kaczorowski
Część torów widać też na Fabrycznej. Pamietam z dzieciństwa mostek na Łydyni, nie wiem czy jeszcze coś po nim pozostało...

Kolejka wąskotorowa.

: pt lut 10, 2006 5:43 pm
autor: ciech01
Pamiętam, jak wyglądał przystanek przy dworcu PKS:
Przy torach, mniej więcej na wysokości kamienicy w której obecnie mieści się kwiaciarnia (wcześniej oddzielał tą kamienicę o dworca zielony, drewniany budynek z ogródkiem w którym urzędował fryzjer męski - chyba Pan Burkacki) był nasyp ziemny, zabezpieczony od strony torów szalunkiem z podkładów kolejowych wzmocnionych szynami. Na końcu nasypu była umocowana na dwóch metalowych słupkach biała, prostokątna blacha z czarnym napisem ŁYDYNIA.
Jeżeli chodzi o miejsce, w którym tory przekraczały za dworcem PKP ponownie ul. 17-go Stycznia, to pamiętem, że było to zaraz za istniejącym do dzisiaj, wcinającym się w chodnik budyneczkiem zawierającym jakąś przepompownię (chyba ścieków?).
Tak na marginesie, w miejscu, gdzie tory przecinały ulicę przed obecnym dworcem PKP istniała sygnalizacja świetlna (pierwsza, i do momentu likwidacji kolejki, jedyna w mieście).
Kolejka, na niektórych odcinkach, jeździła tak wolno, że na podjeździe za Ciechanowem w kierunku Regimina wyskiwali niektórzy (oczywiście nie ja :wink: ) i zrywali słoneczniki i owoce rosnące z boku torowiska. Pamiętam też wąziutkie wagony z drewnianymi siedzeniami i dwoma wejściami ze szczytów, nie było bocznych drzwi, tak jak w obecnie używanych, szerokotorowych wagonach.

: pt lut 10, 2006 6:20 pm
autor: Michał Kaczorowski
Witamy na forum :)

: pn lut 27, 2006 4:25 am
autor: KleY
Witam.
Co do kolejki, to pod koniec lat 80-tych już nie działała i popadała w ruinę, a ślady po torach szybko się zacierały. W budynku po stacji Ciechanów Wąskotorowy mieściło się zaś muzeum owej kolejki (no bez przesady, jedna półokrągła sala z planami i makietkami).
ślady torów widać jeszcze w okolicy ulicy Płońskiej, tuż za podstawową "czwórką". Cała zresztą dróżka w kierunku Bagrów jest dawnym nasypem kolejowym.
Pozdrawiam!

: pt mar 03, 2006 8:01 pm
autor: G_Kęsik
A propos okolic SP nr 4. Dawniej (w XIX w.) w tym miejscu była wieś o nazwie: Osada Wesołówka. Będzie trochę o tym przy okazji publikacji starych map okolic Ciechanowa.
Nazwa ta wzięła się od pobliskiej karczmy stojącej na rozjazdach dróg do Płońska i Sońska. Dziś z wielkim trudem "powstaje" tam rondo, które pewnie będzie nosiło nazwę jakiegoś miasta partnerskiego... Może warto by zalobbować, żeby właśnie historyczna nazwa - Wesołówka została uwzględniona.

: sob mar 04, 2006 11:07 am
autor: pelagia
Coś mi się wydaje, że stacja Ciechanów Miasto była w tym "dworku" koło wiaduktu (zabijcie mnie, nie wiem, czy ten budynek ma jakąś swoją historyczną nazwę czy nie). Kiedyś widziałam starą mapę, gdzie ta stacja była zaznaczona w tym miejscu, przy czym nie mam pojęcia, czy to była stacja dla linii gdańskiej, czy też dla wąskotorówki.

: wt mar 14, 2006 11:49 pm
autor: Michał Kaczorowski
Schematyczna mapka całej MKW przysłana przez kolegę z forum wąskotorówek (przerywana linia to trasy zlikwidowane)
Obrazek

: sob kwie 15, 2006 9:31 pm
autor: adameo2@wp.pl
Witam
Więc tak z tego co mi wiadomo mimo mego krotkiego zycia :) stacja owszem byla na terenie obecnego bazarku Tory byly tam ulozone wzdloz ulicy Byly betonowe perony i hamgary Wszystko ogrodzone typowym cementowym ogrodzeniem Tory wychodzily miejwiecej w strone mlawy furtka ktora tam jest i przecinaly jezdnie pod katem... nie wazne przecinajac ulice ;) Zas w strone sienkiewicza przechodzily przez sam srodek skrzyzowania no i biegly pasem ziemii kolo chodnika na obecnej sienkiewicza.
Od wielu lat mam przed oczyma widok tej stacji :) i bardzo bym byl wdzieczny za jakiekolwiek zdjecia ciechanowskiej kolejki

Jesli by ktos cos mial to bardzo prosze o kontakt na adres adameo2@wp.pl

Pozdrawiam

: wt maja 30, 2006 6:51 pm
autor: Michał Kaczorowski
Resztki wąskich torów przecinających ul. Fabryczną
Obrazek