NOWY Dworzec PKP

Drogi, mosty, kolej, komunikacja miejska...

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik

GrzegorzP
Posty: 216
Rejestracja: czw sie 19, 2010 6:47 pm
Lokalizacja: Ciechanów / Gdańsk

Post autor: GrzegorzP » śr sie 25, 2010 9:11 am

W takim razie scenariusz będzie prosty:

drewniane budynki nie zostaną w jakikolwiek sposób ruszone bo PKP przewiduje tylko modernizacje budynku głównego dworca. Budyneczki obok pozostaną aby popadać w ruinę tak jak większość dworców w małych miejscowościach. Oczywiście mogli by się zrzec i przekazać miastu ale wiadomo że nikt tak od ręki nie chce oddawać swoich nieruchomości nawet jeżeli to totalna ruina. Zresztą miasto do roku bodajże 2014 i tak by nic z tymi budynkami nie zrobiło bo nie są przewidziane w budżecie.

Jak zawsze jedyną nadzieją jest tu prywatny inwestor, którego może przyciągnąć zmodernizowany dworzec.

A teren przed dworcem z parkiem wydaje mi się że miasto coś z tym zrobi, bo jeżeli zaczęło dbać o swoje wizytówki to ten teren jest pierwszym który widzą przyjezdni do Ciechanowa wysiadający na naszej stacji. Czekają zapewne na ostateczną decyzję PKP w sprawie modernizacji dworca. Bo po co odnawiać teren przed jeżeli dworzec dalej wyglądałby tak jak teraz. Więc wierzę w to ze razem z pozytywną już decyzją pkp co do dworca miasto ruszty z projektem terenów przed.

Awatar użytkownika
Mariusz_MK
Posty: 200
Rejestracja: pt lip 23, 2010 11:04 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Mariusz_MK » pn lis 15, 2010 4:24 pm

Od nowego rozkładu mamy zyskać połączenia do Grodziska Mazowieckiego , Przemyśla i Radomia bez przesiadek . Jako skład TLK rel. Przemyśl - Gdynia ma jeździć nowoczesna jednostka ED74 (Bydgosia :P )
Ciechanów,a z zawodu kolejarz.

Kilkujadek
Posty: 178
Rejestracja: wt gru 02, 2008 9:01 pm
Lokalizacja: szuflandia

Post autor: Kilkujadek » pn lis 15, 2010 7:05 pm

Na razie nie ma z czego się cieszyć. Pociąg osobowy z Warszawy do Ciechanowa jedzie nawet 4 godziny co odpowiada +/- jeździe rowerem.
Ogólnie stacja znacznie się zmienia i dostosowuje do obecnego charakteru przewozów. Towary koleją wozi się na większe odległości więc uproszczono układ torowy stacji. Przejście podziemne zaczynające się na peronie 1 prawdopodobnie kończyć się będzie na parkingu po drugiej stronie stacji.
Przyznam, że jest to jedynie moje przypuszczenie ale chyba dość logiczne...
Zlikwidowana została część toru rozładunkowego przy ulicy Towarowej i obecny układ torów przebudowanej głowicy północnej wyklucza jego ponowne podłączenie do niej. Tory stacyjne ograniczono do 5, a pozostawione po nich miejsce doskonale wpisuje się w ideę "parkuj i jedź".
Jak już pociągi się rozpędzą to może być ciekawa alternatywa dla podróży samochodem do miasta stolcowego :wink:

Awatar użytkownika
Mariusz_MK
Posty: 200
Rejestracja: pt lip 23, 2010 11:04 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Mariusz_MK » pn mar 21, 2011 6:23 pm

NIE :!:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ciechanów,a z zawodu kolejarz.

Awatar użytkownika
kuba_jzro
Posty: 365
Rejestracja: pt maja 30, 2008 5:04 pm
Lokalizacja: Ciechanów [JZRO] / Gdańsk

Post autor: kuba_jzro » pn mar 21, 2011 7:53 pm

^^ ?
' wkładam słuchawki i biegnę - przez Ciechanów, Jemu dziękuję, bo kim bym był bez Niego? ... '

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » śr mar 23, 2011 4:13 pm

CiechanowOnline:
Dworzec PKP - nadal nie wiadomo kiedy rozpocznie się modernizacja

Dworzec w Ciechanowie nie doczeka się remontu w tym roku. Jak się dowiedzieliśmy, ciechanowski dworzec "spadł" z listy dworców przeznaczonych do remontu w roku 2011 i jego dokumentacja została przekazana do spółki PKP Dworce Kolejowe. Teraz dalsze losy dworca są niepewne. Jak nas poinformowano w PKP, obecnie przygotowywana jest lista dworców, które mają być modernizowane w 2012 roku. Na tej liście znalazł się również budynek w Ciechanowie. Trwają prace przygotowawcze i budżetowanie zadania i projektu. Po przedstawieniu pełnej listy dworców przeznaczonych do remontu, decyzję o tym, który z nich będzie remontowany podejmie Ministerstwo Infrastruktury. Nastąpi to w drugiej połowie 2011 roku. Jeśli ciechanowski dworzec nie zostanie ponownie usunięty z listy, wówczas w 2012 roku zostanie on wyremontowany. Możliwe, że dotychczasowe wizualizacje nie będą wykorzystane. Jak nas poinformowano, nie podjęto jeszcze decyzji jak ma zmienić się dworzec. Wiadomo jednak, że remont nie obejmowałby jedynie budynku dworca, ale również całego jego otoczenia.

W chwili obecnej trwa remont trasy kolejowej Warszawa – Gdańsk w ramach której w Ciechanowie powstanie Lokalne Centrum Sterowania ruchem, a także szereg wiaduktów, tuneli, nowe perony na dworcach oraz przejście podziemne. Wymieniona będzie również cała infrastruktura techniczna wraz z wymianą torów. Przewidywany termin zakończenia prac to rok 2011.
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
kuba_jzro
Posty: 365
Rejestracja: pt maja 30, 2008 5:04 pm
Lokalizacja: Ciechanów [JZRO] / Gdańsk

Post autor: kuba_jzro » śr mar 23, 2011 4:57 pm

Czyli jest tak, jak się można było spodziewać już po pierwszym opóźnieniu.
' wkładam słuchawki i biegnę - przez Ciechanów, Jemu dziękuję, bo kim bym był bez Niego? ... '

Awatar użytkownika
Mariusz_MK
Posty: 200
Rejestracja: pt lip 23, 2010 11:04 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Mariusz_MK » sob kwie 30, 2011 9:43 pm

Super już pierwsze autografy :idea:
Pozdrawiam autorów

Obrazek
Ciechanów,a z zawodu kolejarz.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob kwie 30, 2011 11:14 pm

Mariusz_MK pisze:Super już pierwsze autografy :idea:
Pozdrawiam autorów
To jeszcze nic... Ja dzisiaj w Czerwińsku widziałem takie napisy WYRYTE na romańskich kolumnach :!:

Awatar użytkownika
Mariusz_MK
Posty: 200
Rejestracja: pt lip 23, 2010 11:04 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Mariusz_MK » sob kwie 30, 2011 11:35 pm

Niestety nam pozostaje tylko czekać na dzieła graficiarzy ...
Ciechanów,a z zawodu kolejarz.

Perfect_Human
Posty: 3
Rejestracja: sob cze 15, 2013 10:51 pm

Post autor: Perfect_Human » sob cze 15, 2013 10:57 pm

Niestety nie przywykliście jeszcze do wszechobecnego chamstwa? Przecież wszędzie są pseudoartyści którzy chcą zabłysnąć niekoniecznie poziomem sztuki i nie potrafią poszanować mienia publicznego.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1660
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt kwie 08, 2014 8:40 am

PKP zbuduje ekodworce. Będą tanie i bardzo innowacyjne

Obrazek

W nowych dworcach znajdzie się miejsce na lokale usługowe, np. kawiarnie czy sklepy. Na wizualizacji koncepcja nowego dworca w Mławie

Kolej chce zastąpić część starych dworców nowymi, ekologicznymi i tańszymi w utrzymaniu. Mogą powstać nawet w kilkudziesięciu miejscowościach.
W Polsce jest 2300 dworców kolejowych, ale niecałe 600 jest czynnych. Tylko największe z nich zarabiają, m.in. dzięki wynajmowaniu powierzchni na lokale użytkowe. W 2013 roku czynne dworce łącznie przyniosły ok. 50 mln zł straty.

PKP SA - spółka, która zarządza dworcami - stara się zminimalizować koszty utrzymania dworców. Niektóre przekazuje samorządom, inne sprzedaje na wolnym rynku. Część planuje po prostu wyburzyć, a na ich miejsce zbudować nowe - mniejsze i znacznie tańsze w utrzymaniu.

- Chcemy zainwestować w innowacyjne dworce systemowe. To niewielkie, ekologiczne placówki zrobione w prefabrykowanych wcześniej części. Podobne funkcjonują już we Francji czy w Szwajcarii - mówi "Wyborczej" Piotr Ciżkowicz, wiceprezes PKP SA, odpowiedzialny m.in. za zarządzanie nieruchomościami.

Co to jest innowacyjny dworzec systemowy? To niewielki parterowy budynek zrobiony według standardowego projektu. Ma być ekologiczny: wyposażony m.in. w panele słoneczne, pompę ciepła, odzysk wody deszczowej. Światła na nim mają się zapalać, reagując na ruch.

Nowe dworce na początek zastąpią stare budynki w Ciechanowie, Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich. Jeśli projekt się spodoba, to możliwe jest od razu zbudowanie ich w kilkunastu lokalizacjach. Docelowo mogą powstać nawet w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Skąd pomysł na zastąpienie starych dworców nowymi? Stare są w tak złym stanie, że trzeba je albo gruntownie zmodernizować, albo całkowicie wyburzyć i zbudować nowe. Dylemat rozstrzygnęły liczby w arkuszu kalkulacyjnym: modernizację czterech wspomnianych dworców kolej wyceniła wstępnie na 18,2 mln zł, ich wyburzenie i budowę nowych - na 13 mln zł.

Mały, czyli niższe koszty

Przykładem może być istniejący dworzec w Nasielsku, który ma ponad 1,6 tys. m kw. powierzchni. To za dużo do obsługi pasażerów. Jego remont pochłonąłby ok. 6,9 mln zł. Jego utrzymanie - nawet po przebudowie - kosztowałoby rocznie 67 tys. zł. PKP na to nie stać. Tymczasem wybudowanie 5 razy mniejszego dworca systemowego kosztowałoby 4,5 mln zł, a jego roczne utrzymanie - 17 tys. zł.

W przypadku Mławy przebudowa obecnego dworca liczącego niemal 1,5 tys. m kw. pochłonęłaby 4,8 mln zł, a jego wyburzenie i zbudowanie dworca systemowego liczącego 223 m kw. - 2,6 mln zł. Utrzymanie go po remoncie kosztowałoby 106 tys. zł rocznie, na nowego dworca - około 12 tys. zł.

Dodatkowe argumenty przemawiają za zastąpieniem dworca w Strzelcach Krajeńskich (woj. lubuskie). Budynek stoi nieużywany od katastrofy kolejowej w lipcu 2011 r. Przejeżdżający pociąg się wykoleił, a wagony uderzyły w budynek dworca, naruszając jego konstrukcję nośną. - Od momentu tamtej katastrofy, w której zginęły trzy osoby, nie mamy innego wyjścia, jak tylko zastąpić stary budynek nowym - przyznaje Eugeniusz Krzyżanowski, wójt pobliskiego Zwierzyna. - Nie wykorzystujemy dziś w ogóle kubatury starego dworca. W nowym gmina będzie miała do dyspozycji połowę jego powierzchni. Chcemy, by był tam posterunek dzielnicowego, punkt informacji turystycznej i może jeszcze niewielki punkt gastronomiczny, który sprawi, że dworzec będzie żył nie tylko w czasie przyjazdu pociągów - przewiduje.

Koncepcja już gotowa

Na razie pracownicy PKP opracowali koncepcję architektoniczną dworców. Lada moment ma ruszyć przetarg na wybór projektantów. Przetarg na wykonawców ma być przeprowadzony we wrześniu. Jeśli uda się go rozstrzygnąć, w listopadzie ruszyłyby prace na dworcach, a w czerwcu - lipcu 2015 roku nastąpiłoby ich otwarcie.

Przygotowanie koncepcji przez PKP oznacza, że autorzy projektu budowlanego nie będą mieli zbyt szerokiego pola do popisu. Mimo to architekci przychylnie oceniają wizualizacje udostępnione przez kolej. - Większość ilustracji pokazuje przyzwoitą architekturę użyteczności publicznej, utrzymaną w jednorodnej stylistyce, wspólnej dla wszystkich miejscowości - zauważa Piotr Lewicki z krakowskiego biura projektów Lewicki Łatak. - Wizualizacje zawsze próbują zaprezentować obiekty w sposób możliwie najbardziej atrakcyjny, ale finalnie jakość architektury, nie tylko w aspekcie estetycznym, zależy od zastosowanych materiałów, wymyślonych detali wykończenia i budowlanej staranności wykonania. Często ze względów ekonomicznych z projektu przed jego realizacją znikają rozwiązania kosztowne w budowie i w czasie eksploatacji. Prywatnie ubolewam, że tak ważny temat - o zasięgu krajowym - jak nowe dworce, nie był przedmiotem otwartego konkursu. Taka metoda doprowadziłaby do wyłonienia lepszych rozwiązań - dodaje.

Żródło: http://wyborcza.biz/Emerytura/1,124711,15759504.html

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt kwie 08, 2014 12:29 pm

Michał Kaczorowski pisze:PKP zbuduje ekodworce. Będą tanie i bardzo innowacyjne

Obrazek
Na wizualizacji koncepcja nowego dworca w Mławie
Może się czepiam gazety, ale to jest akurat wizualizacja dworca w Ciechanowie - wystarczy zobaczyć jakie jest tło ;) Szkoda, że dworce będą do siebie podobne - to jednak powinna być wizytówka miasta a tymczasem powtarza się historia z końca lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to wzniesiono nam Urząd Wojewódzki według projektu "budynku administracyjnego fabryki średniej wielkości" :( Może przynajmniej tym razem nie nałożą konstrukcji dachu do góry nogami :?

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1660
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt kwie 08, 2014 2:14 pm

Szkoda że plan zagospodarowania "Bloków" nie obejmuje terenu PKP bo jest w nim wymóg nawiązywania do otoczenia (np. spadzisty dach)...

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » wt kwie 08, 2014 8:25 pm

G_Kęsik pisze:
Michał Kaczorowski pisze:PKP zbuduje ekodworce. Będą tanie i bardzo innowacyjne

Obrazek
Na wizualizacji koncepcja nowego dworca w Mławie
Może się czepiam gazety, ale to jest akurat wizualizacja dworca w Ciechanowie - wystarczy zobaczyć jakie jest tło ;) Szkoda, że dworce będą do siebie podobne - to jednak powinna być wizytówka miasta a tymczasem powtarza się historia z końca lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to wzniesiono nam Urząd Wojewódzki według projektu "budynku administracyjnego fabryki średniej wielkości" :( Może przynajmniej tym razem nie nałożą konstrukcji dachu do góry nogami :?
W XIX wieku też budowali według jednego wzorca ;) Szkoda tylko, że wtedy te wzorce były ładniejsze.
Ciechanów. Nie da się.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości