Stary młyn

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
KleY
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 27, 2006 4:12 am
Kontakt:

Stary młyn

Post autor: KleY » pt lip 14, 2006 9:44 am

Już miałem pisać w temacie o cukrowni, ale... Temu budynkowi należy się trochę uwagi. Budynek malowniczy, choć w kiepskim stanie, w niemal samym centrum. Podobnie jak cukrownia nadawałby się do adaptacji, jednak ze względu na bliskość historycznego centrum i zamku, raczej na obiekty kulturalno-rozrywkowe.
Miejmy nadzieję, że szykowana od jakiegoś czasu rewitalizacja okolic zamku i Rynku obejmie i ten piękny (kto chadzał czasem nad Łydynię, ten wie) budynek. Niestety znając jego stan i nasze władze, skończy się pewnie na rozbiórce i postawieniu kilku jednorodzinnych klocków.
To może w tym miejscu jakaś notka historyczna, a i może jakieś zdjęcia ktoś ma? Grzesiek, to chyba Twoja działka ;)

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » pt lip 14, 2006 1:00 pm

Malusieńka wzmianka (Grzesiek, rozszerz :) ) :
Młyn został zbudowany przez Lubienieckiego i Mundsztuka ok 1900 roku. Produkcję zakończył dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.

Rozbiórka raczej odpada, bo młyn wpisany jest do rejestru zabytków. Jednak jeśli nikt nic z nim nie zrobi, to szybko sam się rozsypie... :?

Przy okazji warto również pomyśleć o remoncie położonej niedaleko kaszarni z ok 1920 roku i pieknej moim zdaniem kamienicy przy Nadrzecznej (chyba naprzeciwko młyna).

A propos Nadrzecznej, to własnie na którejś działce upychany jest kolejny domek jednorodzinny... :? Kilka metrów od ulicy oczywiście, wiec nie bedzie mowy o zachowaniu pierzei :?

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt lip 14, 2006 2:00 pm

Raczej niewiele to rozszerzę... :) Mogę dodać fotografię (na drugim zdjęciu widać część młyna)

TLM
Posty: 80
Rejestracja: czw mar 09, 2006 5:07 pm

Post autor: TLM » pt lip 14, 2006 2:13 pm

Odnośnie rozbiórki budynku przy starym młynie, to miała ona miejsce w 1972 lub 1973 r.
Chodziłem tamtędy do podstawówki i pamiętam tę rozbiórkę.
"W jedności siła" - hasło ciechanowskiego browaru :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt lip 14, 2006 2:23 pm

W te wakacje (oprócz dodawania nowych) planujemy przegląd wszystkich dotychczasowych animacji... W niektórych ksera starych zdjęć zamienione zostaną na skany oryginałów... Także wtedy mogą zostać dokonane zmiany w tekście... Dzięki za dokładną informację.

Gość

Post autor: Gość » pn sie 14, 2006 2:16 pm

Witam
To co prawda nie ten temat ale chciałem napisać w sprawie domku "upychanego" na Nadrzecznej. To nie budowa ale rozbudowa istniejącego budynku mieszkalnego. Trudno rozbudowywać istniejący budynek stojący w głębi działki tak aby wylądował na chodniku :lol: Obowiązującą w tym przypadku linię zabudowy wyznaczył wojewódzki konserwator zabytków wspólnie z komisją architektury UM - kierowano się położeniem młyna i kaszarni (tej starej, wyższej części a nie dobudówki, która jest w linii ulicy). Wskutek tego stara i nowa część rozbudowywanego budynku będą niestety przekoszone w stosunku do siebie.
Dodam jeszcze, że rozbudowywany budynek stoi sobie w głębi działki odkąd został wybudowany jeszcze przed wojną i nie chodzi mi o wojnę ślepego Wojtka z Polakami :lol:
Pozdrawiam
Marcin

PS wspomniana wyżej kamienica, to budynek przedwojennej szkoły żydowskiej, mieści się nie naprzeciwko młyna ale ok 150 m dalej w stronę Wojska Polskiego. Jako smutną ciekawostkę można napisać, że dotychczas nie została chyba skanalizowana, a mieszkańcy zmuszeni są kożystać ze "sławojki" na wewnętrznym dziedzińcu.

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » pn sie 14, 2006 11:55 pm

Możnaby i posilić się na rozbudowę aż do chodnika :)

Mi się po prostu nie podoba każdy domek jednorodzinny w ścisłym centrum, zwłaszcza w zabytkowej części. Od dawien dawna w najstarszych częściach miast zabudowa była ścisła, a niewielkie ogródeczki w małych miastach były odgrodzone co najwyżej niewysokim płotkiem. Natomiast po II WŚ (zwłaszcza od lat 70.) zaczęto domy jednorodzinne wciskać między zabytkową zabudowę. Jak widać proces ten trwa aż do dziś.

Oczywiście, jeżeli zgodę na tę inwestycję wydał i konserwator zabytków i komisja architektoniczna, to nie widzę problemu. Po prostu uważam, że zachowaniu ładu urbanistycznego bardziej sprzyjałaby budowa bliżej ulicy, w linni zabudowy. Natomiast rozbudowa tego domu uniemożliwi to zupełnie, bo już żaden budynek nie zmieści się między ulicę a ową rozbudówkę. Poza tym dla owego obszaru powinien być uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, nad którym ciągle trwają prace. W ten sposób może dowiedzielibyśmy się czy jesteśmy w dzielnicy mieszkaniowej czy w wielofunkcyjnym centrum, bo obecnie odnośnie ulicy Nadrzecznej trudno to jednoznacznie określić.

Z resztą poczekajmy do końca rozbudowy, zobaczymy jak to wtedy będzie wyglądać.

Gość

Post autor: Gość » wt sie 15, 2006 10:48 am

Witam
Zwarta zabudowa miejska nie dotyczy niestety Ciechanowa, przynajmniej od czasu potopu. Niestety po splądrowaniu przez Szwedów miasto nigdy nie podniosło się z kolan. Gdybyśmy chcieli być wierni historycznie należałoby zapełnić miasto drewnianymi chałupkami z wejściem bezpośrednio z chodnika i grządkami kapusty pomiędzy nimi nawet w Rynku, eee to jest na Placu Jana Pawła II, a chyba nie o to chodzi. Typowym przykładem takiej chałupki jest dom przy Nadrzecznej 21 sąsiadujący z tym rozbudowywanym. Obecnie trudno się domyśleć, że jest to zabytkowy dom, ponieważ stara drewniana elewacja została obłożona styropianem i otynkowana oraz zostało zlikwidowane to charakterystyczne wejście bezpośrednio z ulicy. Zabytkowość Nadrzecznej to niestety tylko położenie tej ulicy. Ze starych budynków pozostały jedynie w/w chałupina, młyn, kaszarnia, kamienica - szkoła oraz dwa drewniane budynki (jeden za chwilę się rozpadnie).
Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1662
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt wrz 07, 2007 3:41 pm

Zdaje się że prowadzone są jakieś prace remontowe.

Awatar użytkownika
magik
Posty: 232
Rejestracja: śr paź 18, 2006 1:06 am
Lokalizacja: Bielin

Post autor: magik » pt wrz 07, 2007 7:13 pm

Michał Kaczorowski pisze:Zdaje się że prowadzone są jakieś prace remontowe.
taaa. cały czas coś wiercą ;)

wynajmują różnym firmom lokale :) na razie tylko w "nowszej" części.

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » śr lip 25, 2012 8:15 pm

Z młynem nic się nie dzieje, ale tuż obok, przylegając do młyna powstaje nowy dom. Niestety cofnięty od ulicy dobre kilka metrów. Dalej nie rozumiem sensu wycofywania zabudowy na Nadrzecznej.
Za to w kaszarni od dawna nie ma już dachu. Z terenem po sklepie Społem nic się nie dzieje, kamienica pożydowska też bez zmian. A do tego doszła ta fatalna rozbudowa ratusza. Nie ma szczęścia Nadrzeczna.
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw lip 26, 2012 9:15 pm


ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość