Przedwojenne wille w Ciechanowie

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

massatone
Kontakt:

Przedwojenne wille w Ciechanowie

Post autor: massatone » czw mar 09, 2006 1:26 am

W tym temacie podajemy lokalizacje i zdjęcia najładniejszych przedwojennych willi. Na początek:
1. Willa przy Gostkowskiej przy Kanałach (dokładnego adresu nie pamietam, fotki nie mam, ale jest tylko jedna taka w tamtej okolicy)
2. Willa Reuttów przy 11 Pułku Ułanów Legionowych 31
3. Willa na rogu Zamkowej i Gostkowskiej
Obrazek
Niestety, ta ostatnia to już prawie ruina. Ostatnio widziałem, jak złomiarze wynosili z niej fotel, a parę dni wczesniej była tam popijawka. A szkoda, bo ładny budyneczek.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw mar 09, 2006 4:27 pm

Okolice Ronda Meudon (Gostkowska) to dawne osiedle urzędnicze "Nowy Świat" Jego budowę rozpoczęto w 1931 r. wzorując się na warszawskim Żoliborzu i Saskiej Kępie. Do pocz. lat 60-tych była to piękna dzielnica z kilkunastoma willami na bardzo dużych działkach. Niestety szybko zmieniła się w pudłowisko. Obecnie większość działek ma tak małe rozmiary, że pies ledwo dom może okrążyć :) , a piękne międzywojenne wille i "dworki" zniknęły pod naporem socjalistycznej sztampy.
W czasie II WŚ, Niemcy wykonali szczegółową inwentaryzację tego osiedla. Dużo starych fotografii pozostało z tego okresu. (Archiwum w Mławie - zbiór GHTO) Jak znajdziemy pieniądze to zdjęcia te na pewno się tu pojawią...

PS. Bardzo ładne zdjęcie powyżej!

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw mar 09, 2006 8:18 pm

Jutro postaram się zrobić parę zdjęć budynków z okolic ronda, bo rzeczywiscie jest tam cała masa ładnych starych domów. Jutro je zamieszcze.
Propo zdjęcia - dzięki, starałem się :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt mar 10, 2006 12:51 pm

Zamieszczam fragment planu z 1930 r., pokazujący rozmiary i pierwotny układ działek wokół ronda.

Obrazek

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » pt mar 10, 2006 1:12 pm

Dla porównania ten sam fragment miasta obecnie:
Obrazek

A ponizej kilka zdjec domów w okolicy ronda:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt mar 10, 2006 2:20 pm

Szkoda, że większość z tych budynków została tak bezmyślnie przebudowana i oszpecona. Nowe plastikowe okna, bez jakiegokolwiek związku z historycznym pierwowzorem (rezygnacja ze szczeblin - bo tak taniej) to głowny "kryminał estetyczny" na dzień dzisiejszy...

TLM

Post autor: TLM » pt mar 10, 2006 2:58 pm

Dorzuciłbym jeszcze willę przy ul. Orylskiej, pomiędzy budynkiem "ekonomika", a dawną cerkwią, przebudowaną chyba pod koniec lat osiemdziesiątych lub na początku dziewięćdziesiątych, a także willę "zakopiankę" na rogu Pułtuskiej i Wojska Polskiego oraz budynek przy 11 Pułku Ułanów, położony na przeciwko osiedla Mickiewicza.
"W jedności siła" - hasło ciechanowskiego browaru :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt mar 10, 2006 9:13 pm

Dodaję coś do tematu:

Obrazek
Bardzo ciekawa kamienica z lat 30-tych XX w. (Sierakowskiego - chyba 9 ;)

Obrazek
Piękna kubizująca willa przy ul. Sierakowskiego 16. Warto zwrócić uwagę na bardzo sensownie wymienione okna. Właścicielowi należy się pochwała za szacunek dla zabytku...

Obrazek
Niestety sąsiednia willa (Sierakowskiego 18 ) nie miała tyle szczęścia... Kiepska rozbudowa (właściwie powtórzenie pierwszego piętra) a do tego te okna rodem z bloków na Aleksandrówce :|

Obrazek
I jeszcze uroczy domek na rogu ul. Pułtuskiej i WP (jak niżej doniesiono - powojenny :)
Ostatnio zmieniony śr mar 15, 2006 11:18 am przez G_Kęsik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz mar 12, 2006 4:21 pm

O nie, na ostatnim zdjęciu znienawidzony przeze mnie siding :roll:

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz mar 12, 2006 7:59 pm

No niestety siding... :wink:
Ale gdyby go tak przemalować na brązowo, to może ktoś nabrałby się, że to drewno :D

Awatar użytkownika
pelagia

Post autor: pelagia » pn mar 13, 2006 2:59 am

A ten siding to się jakiś czas temu pojawił i od tamtego czasu ten budynek stracił dla mnie sporo uroku.
Wille faktycznie ładne, choć przeróbki im nie służą - właścicielom polecałabym przejście się po Żoliborzu Dziennikarskim czy Urzędniczym i zobaczenie, jak można takie budynki rewitalizować z klasą. Choć i tam zdarzają się czasami potworki, niestety.
W temacie ciechanowskich willi najwięcej uroku dla mnie mają jednak te poniemieckie na Głowackiego. Dawno tam nie byłam, nie wiem, czy się coś nie zmieniło - z otchłani pamięci wydobywam obrazek jakiś paskudnych tralek na tarasie jednej z nich, ale mam nadzieję, że sidingu tam nadal nie uświadczysz...;-)

autor5

j.w.

Post autor: autor5 » pn mar 13, 2006 1:51 pm

a'propos budynku na rogu ul. Wojska Polskiego i Pułtuskiej: polecam autorowi zdjęcia i komentarza wywiad z właścicielką budynku (córką budowniczego), aby dowiedzieć się, że dom został pobudowany po wojnie, itd., że np. do 1941 ulica obecna Wojska Polskiego miała inny przebieg i dom ten znalazłby się pośrodku ulicy; poza tym polecam rozmowy z żyjącymi jeszcze starymi ciechanowiakami, - to cenne (i zanikające)źródło wiedzy na interesujący Was temat;
autor 5

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr mar 15, 2006 11:22 am

Poprawka została wprowadzona :) Wiele budynków zaraz po wojnie było budowanych według jeszcze przedwojennych projektów... Stąd ewentualne pomyłki (obiektu tego nie ma w zbiorach GHTO - bo katalog zaczyna się dopiero od Pułtuskiej 16)

Dodaję jeszcze kilka budynków z lat 30-tych XX wieku:

przy ul. 11 PUL:

Obrazek
(1936)

Obrazek
(1935)

Obrazek
Willa Reutta (1935) - w rejestrze zabytków.

Oraz zgrabny, ale zrujnowany domek na rogu ul. Witosa i Rzeczkowskiej:

Obrazek

ODPOWIEDZ