Ciechanowski epizod Bitwy Warszawskiej

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1568
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Ciechanowski epizod Bitwy Warszawskiej

Post autor: G_Kęsik » śr sie 15, 2007 12:20 pm

Dziś 15 sierpnia, więc myślę, że okazja jest dobra:

Źródło: J.Szczepański, Wojna polsko-sowiecka 1920 roku na Mazowszu Północnym, w: CTN, Mazowsze Północne w latach walk o niepodległość (1794-1920), Ciechanów 1993.

"(...) Olbrzymią rolę w całym działaniu północnego skrzydła 5 Armii [gen. Sikorskiego] odegrała 8 Brygada Jazdy gen. Karnickiego, składająca się z 12, 108 i 203 pułku ułanów. Najskuteczniejsze działania podejmował 203 pułk ułanów, dowodzony przez mjr. Zygmunta Podhorskiego. (...) Akcję kawalerii polskiej w kierunku na Ciechanów tak opisał dowódca 8 Brygady Jazdy - gen. Karnicki: Dnia 15 sierpnia otrzymałem rozkaz dokonania wypadu siłami mojej 8 brygady jazdy na Ciechanów i zajęcia tego miasta. 8 brygada ruszyła do akcji. Nie bez brawury i poświęcenia przedarła się na tyły IV armii sowieckiej i dnia tegoż wykonała zlecony mi rozkaz (...) W wypadzie tym na Ciechanów zaszczytnie uczestniczył 203 pułk ułanów. jego szwadrony wpadły pierwsze do miasta i zająwszy tam jedyną radiostację bolszewicką, zniszczyły ją kompletnie, wycinając obsługę i w ten sposób pozbawiając bolszewików łączności. (...) 8 brygada jazdy przepędziła zainstalowanego w Ciechanowie dowódcę IV armii sowieckiej i jego sztab, zabrała kancelarie dowództwa i wzięła kilkuset jeńców.

W następnych dniach, dowódca IV armii sowieckiej - Szuwajew, miał duże trudności w określeniu aktualnego położenia swoich wojsk i postawieniu im odpowiednich zadań. Znacznie gorsze następstwa w skali całej bitwy warszawskiej wynikały ze zniszczenia radiostacji. Dowódca Frontu Zachodniego nie był w stanie postawić zadań IV armii, jedynej, która nie będąc związana przez siły polskie, mogła swobodnie wykonywać każdy manewr. Warto nadmienić, że w chwili, gdy 5 Armia Sikorskiego podjęła akcje zaczepna nad Wkrą, zarysowała się dla bolszewickiego dowództwa znakomita okazja do uderzenia siłami IV armii na północne skrzydło ugrupowania polskiego i rozstrzygnięcie bitwy na przedpolach Warszawy.

Michaił Tuchaczewski napisał później: Zdawało się, że zguba 5 armii przeciwnika jest nieuchronna. Jednakże Polakom dopisało szczęście. Nasza IV armia, gdzie dowódca stracił łączność ze sztabem frontu nie zdawała sobie jasno sprawy z powstającego położenia. Nie otrzymując rozkazów z frontu, wystawiła w rejonie Raciąż-Drobin jakieś nieokreślone półubezpieczenie i rozrzuciła swoje oddziały na odcinku Włocławek-Płock. 5 armia przeciwnika była uratowana i zupełnie bezkarnie, mając na flance i tyłach nasza potężną armię, nacierała dalej na nasze armie: III i XV. Takie położenie wprost potworne i nie do pomyślenia, pomogło Polakom nie tylko zatrzymać ofensywę Armii III i XV, ale jeszcze krok za krokiem wypierać ich oddziały w kierunku wschodnim.

(...)19 sierpnia oddziały 5 Armii, po ciężkich bojach zdobyły Maków Maz. oraz Ciechanów."


Wg p. E. Lewadnowskiego owa kluczowa dla całego północnego frontu radiostacja znajdowała się w miejscu obecnej kamienicy Baranowskich przy ul. Zakroczymskiej. Dodam jeszcze, że obok stoi niepozorny domek, który (w przeciwieństwie do kamienicy - wybudowanej w 1925 roku) pamięta tamte czasy, i tamten słynny wypad.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość