Ciechanów i jego okolice w oczach Bolesława Prusa

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Ciechanów i jego okolice w oczach Bolesława Prusa

Post autor: G_Kęsik » ndz mar 19, 2006 10:33 am

Fragmenty z: Bolesław Prus, Kartki z podróży, 1877

(G.K. - moje drobne wtręty :)

(...) Nie umiem powiedzieć, czym Ciechanów różni się od Łosic, Mordów, Mokobodów albo jakiejś innej, z przeproszeniem, podlaskiej miejscowości?
Chyba tym, że posiada mniej piasku, więcej błota, urząd powiatowy i domy z okiennicami malowanymi na szafirowo. (...)

Tuż obok miasta znajdują się ruiny zamku starostów ciechanowskich: zwaliska czerwone, w formie kwadratu, którego jeden kąt uległ dezelacji, drugi się nadpsuł, a trzeci i czwarty - wzmocnione są okrągłymi basztami. Na wszystkim porasta mech i krzaczyny pełne gniazd ptaków żyjących tu, mnożących się i umierających w nagannej świadomości o istnieniu pożytecznego Towarzystwa opieki nad Zwierzętami.

Ruiny zamku sąbardzo podobne do wizerunku jednej ze zburzonych forteczek tureckich. Podobieństwo było tak uderzające, że przez chwilę uniesiony pędem imaginacji marzyłem, iż jestem specjalnym korespondentem wysłanym przez wszystkie pisma warszawskie na plac boju. (...)

Okolica jest płaska jak stół, a ziemia czarna - jak nadzieje wierzycieli Salwiana Jakubowskiego.
(G.K. - widocznie B. Prus objeżdżał tereny na wschód od miasta)
Na dalekim widnokręgu przez lunetę dostrzec można było lasy niewiększe od mioteł, a niegęstsze od czupryn niektórych elegantów warszawskich. Co zaś do wzgórzy - o tych lepiej nie wspominajmy; biusty spotykane niekiedy w Saskim Ogrodzie imponują mi więcej bez porównania. (...)

Gołym okiem widać o parę mil: na lewo jakiś kościół zbudowany jeszcze przez Krzyżaków
(G.K. - kościół farny miał wtedy jeszcze dużo wyższy dach pokryty czerwoną dachówką), a na prawo, znacznie bliżej, Opinogórę - niegdyś siedzibę, dziś grób Zygmunta Krasińskiego. (...)

Wzdłuż drogi ciągną się osady szlachty drobnej. Naród ten bawi się rolnictwem i procesami, ma wysoko rozwinięte poczucie własnej godności, dworki bez drzew i starannie pielęgnuje ciemnotę tudzież niechlujstwo.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz mar 19, 2006 11:11 am

Ostatni akapit nadal aktualny ;) Zaciekawiły mnie szczególnie te niebieskie okiennice :D
Obrazek
Ul. Witosa :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz mar 19, 2006 3:36 pm

No proszę... :) Można jeszcze znaleźć budynki z takimi okiennicami, jakie opisywał B. Prus. (chociaż szafir, to kolor ciemnoniebieski lub fioletowy - nie znam się na kolorach - sprawdziłem w słowniku ) :D

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz kwie 02, 2006 5:35 pm

Może te okiennice nie były malowane od XIX w. i wypłowiały? ;)

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » czw sie 03, 2006 10:25 am

Może to nie jest Ciechanów oczami B. Prusa ale nie widziałem potrzeby zakładania nowego tematu.
Jest to fragment mapy samochodowej polski z okresu II RP, wydanej przez Wojskowy Instytut Geograficzny.
Jak widać w pobliżu Ciechanowa były dwie stacje benzynowe, a stan dróg był po prostu fatalny.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw sie 03, 2006 10:46 am

Fajna mapka :) Jak widać dojazd z Warszawy do granicy z Niemcami był dość trudny. Mnie zaciekawiło tu natomiast bezpośrednie połączenie drogowe Ciechanów - Nasielsk (wzdłuż linii kolejowej) - fakt, że kiepskie, ale jednak funkcjonowało! (dziś można dojechać w jako takich warunkach tylko z Ciechanowa do Gąsocina)

ODPOWIEDZ