Najstarsze widoki Kościoła Farnego!

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Najstarsze widoki Kościoła Farnego!

Post autor: G_Kęsik » sob kwie 01, 2006 9:53 pm

Jeszcze ze starą sygnaturą i wyższym, czerwonym dachem.

Obrazek
(1851r.)
Źródło: S. Pazyra, Dzieje Ciechanowa i Ziemi Ciechanowskiej, C-ów 1976.


Obrazek
(1870r.)
Źródło: www.sztuka.net.pl

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek
Posty: 152
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:57 am
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Najstarsze widoki Kościoła Farnego!

Post autor: Grzegorz Klimek » wt lip 25, 2006 10:33 pm

Obrazek

Stare zdjęcie to nie jest, jakiś koniec lat 70, ale nie w tym rzecz. Widać jak szpetnie wglądał kościół, pokryty blachą, podzielam zdanie, że na pewno lepiej by wyglądał z dachówką. Ale łatwo też zrozumieć entuzjazm ludzi, kiedy zamiast tej szpetnej blach, pojawiła się miedzy – synonim bogactwa. Przy okazji renowacji często pojawia się pytanie czy odrestaurować zgodnie z rzeczywistością historyczna, czy też z obowiązującą modą również historyczną. Ostatnio tego typu problem pojawił się przy okazji odnawiani elewacji pałacu w Wilanowie. W latach, 90 kiedy odnawiano dziedziniec i krużganki zamku wawelskiego, również myślano, aby pomalować ściany dziedzińca na kolor ostro pomarańczowy, zgodnie z „oryginałem”. Jednak pomysł nie przeszedł. A Wilanowie postanowiono nieco do tej kolorystyki barokowej, powrócić. Chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół, komin który był od wspomnianej przeze mnie kotłowni. Widać że nie było w tym czasie jeszcze okien w wierzy. Niestety stan pocztówki a raczej ocalała jej część jest w fatalnym stanie. Autorem zdjęci są J. Chojnacki, A. Zborski.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt lip 25, 2006 11:38 pm

O nie! Tak koszmarnego widoku Kościoła Farnego jeszcze żem nie widział!
Jednolity mur ceglany nakryty tym "czymś". Obora u mojego dziadka wygląda lepiej :shock:

Tak właśnie - lata 70-te XX wieku. Koniec dawnego Ciechanowa! Posadzone 20 lat wcześniej drzewa zaczynają zasłaniać główne obiekty zabytkowe, powstają 3 wieżowce oraz szereg paskudnych nowych budynków administracyjnych i mieszkalnych. Małe, urocze miasteczko przechodzi do lamusa...

A wracając do tematu:

Niestety także obecna kolorystyka Kościoła nie jest najlepsza. Za dużo siwego koloru. O ile blendy i wnęki są pokryte czymś pomiędzy białym a siwym o tyle gzymsy i cała reszta detali są ewidentnie siwe! Przez to kompletnie brakuje kontrastu i wszystko staje sie niewyraźne...

Dach powinien być przykryty jasno-czerwoną dachówką i podniesiony do dawnego poziomu, bo obecny jest niższy, co widać na wewnetrznej stronie szczytów. Także sygnaturkę bym wymienił, na większą - tak by zmieścił się tam zegar, który wg opisu z roku 1817 był "żelazny, szmelcowany, duży".

Nagromadziłem już trochę materiałów nt. Kościoła Farnego, więc może do końca wakacji (postaram się) upiekę jakiś obszerny artykuł, z dokładnym opisem historii i tego co znajduje się w srodku świątyni. Dodam jeszcze kilkanaście zdjęć i będzie "cacy" :o

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt lip 28, 2006 9:25 pm

Pomimo ogromnych zniszczeń z roku 1807 (Francuzi wtedy spalili właściwie wszystko) jest jeszcze w Kościele Farnym trochę ruchomości godnych uwagi. Przynajmniej tak to sie przedstawiało w latach 70-tych XX wieku:

Źródło: Katalog zabytków, red. I. Galicka i H. Sygietyńska, t. 10 : Dawne Województwo Warszawskie. z. 1 : Ciechanów i okolice

(...) W ołtarzu głównym ok. 1900 drzwiczki od tabernakulum z blachy srebrnej, z płaskorzeźbioną sceną Pomnożenia chleba i wina, sygn. W(incenty) Bogaczyk 1903. W lewym nowszym ołtarzu bocznym obraz św. Antoniego Padewskiego sygn. Leon Biedroński 1884. Dwie kropielnice granitowe zapewne w. XVI. Krucyfiks 1. pół. w. XVII, wzorowany na wcześniejszym z 1. pół. w. XV.
(...)
Monstrancja rokokowa 2. poł w. XVIII. Kielich późnorenesansowy 4. ćw. w. XVI, z bogatą dekoracją rollwerkową i roślinną oraz rytymi ptakami w medalionach na nodusie; z nierozwiązaną cechą złotniczą i literami CKSS AC. Krzyż ołtarzowy klasycystyczny 1. pół. w. XIX.
Ornaty z nowymi kolumnami: 1. z bokami z tkaniny 1. pół. w. XVIII; 2. z bokami z tkaniny 2. pół. w. XVIII; 3. z bokami z pasa polskiego 2. pół. w. XVIII. Dalmatyka z tkaniny l, pół. w. XIX. Welum z pasa polskiego 2. pół. w. XVIII.

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » sob lip 29, 2006 12:26 am

To i ja dodam ciekawą notkę o farze:

Źródło: "Ciechanowskie Pamiątki Przeszłości" - Jan Kazimierz Korzybski

KOŚCIÓŁ FARNY, p.w. św. Józefa, parafia p.w. Narodzenia N.M.P., późnogotycki, położony w centrum starego miasta, (ul. ks. Piotra Ściegiennego 11), obok średniowiecznego grodziska, zbudowany został w pierwszej ćwierci XVI w. na miejscu wcześniejszych, które uległy zniszczeniu podczas najazdów, a które z kolei budowane były, wg tradycji, na miejscu pogańskiej gontyny. Za umiejscowieniem w tym właśnie czasie budowy tej świątyni przemawiają tak jej formy stylowe, jak i źródła pisane z lat 1515-1525, wg których przy jej budowie zatrudniony był jeden z wielu mistrzów murarskich z Ciechanowa - Maciej Baran. Cegła palcówka, użyta do budowy tego obiektu pochodziła z miejscowych cegielni polowych, zlokalizowanych w okolicy obecnego cmentarza parafialnego przy ul. Płońskiej, na tzw. Glinkach. Na podmurówce kościoła, na cegłach wyryte daty: 1353 (wyryta w XIX w.), 1565, 1635 i napis - Jacoubs Kwasek, a także odciski ludzkich palców i łapek zwierzęcych. Konsekrowany był przez biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego (1547-1567).
Na przestrzeni wieków świątynia przechodziła różne koleje losu. W czasie wojen szwedzkich (1657 i 1708) uległa znacznemu zniszczeniu. Naprawy trwały wiele lat. Wizytacja kościoła z 1779 r. sygnalizowała znaczną dewastację kościoła, wynika z niej też, że kopuła świątyni pokryta była miedzią, w której umieszczony był zegar, część dachu pokryta była dachówką, reszta gontem. W latach 1780-81 przeprowadzono częściową restaurację fary.
Ciężkim okresem dla kościoła był rok 1807, kiedy to na początku tego roku wkroczyły do Ciechanowa wojska francuskie. Miasto znajdowało się na szlaku pochodu armii na wschód, co spowodowało, że obiekt ten użyyo na cele intendentury, zamieniając go na magazyn mąki i ne piekarnię, składającą się z 6 pieców do wypieku chleba. Ówczesny pleban, Rajmund Bagiński w 1817 r. stan kościoła m.in. przedstawił w sposób następujący: "Za przybyciem wojsk francuskich, wszystko, oprócz murów, wewnątrz kościoła spalone i w niwecz obrócone zostało, ołtarze, ławki, ambonę, chcielnicę i posadzkę i co tylko było drewnianego spalili". Do remontu przystąpiono dopiero w 1821 r. Nabożeństwa w tym czasie odbywały się w kościele oo. Augustianów. Dalsze prace restauracyjne prowadzono w latach 1876-78. Niestety, nie były one udane. Następny generalny remont przeprowadzono w latach 1913-20 wg projektu arch. Stefana Szyllera. Polichromię wykonał Władysław Drapiewski. Źle się stało, że gotycką budowlę pozabwiono pięknego akcentu, jaki stanowi dachówka, zastąpiona została obniżonym dachem pokrytym blachą. Na obu szczytach kościoła widoczne są ślady dawnego, dużo wyższego dachu.
Ostatni remont wykonany był po wojnie, która też nie oszczędziła świątyni, w latach 1946-54.
W swym wnętrzu kościół posiada wiele pamiątek historycznych, wiele tablic pamiątkowych i epitafiów.
Ciechanowska Fara ma bogate i burzliwe dzieje. Wielokrotnie była rabowana i profanowana. W 1465 r. przez Krzyżaków, w 1657 i 1708 przez Szwedów, w 1806-7 przez Francuzów, w 1915 przez Niemców, zaś w 1942 r. pewnej zimowej niedzieli hitlerowcy obdzierali wiernych z kożuchów i ciepłej odzieży dla swojego wojska marznącego na wschodzie. W Farze odbywały się też przez kilka wieków burzliwe sejmiki szlachty mazowieckiej, podczas których dochodziło do awantur i zabójstw. Obok kościoła, od jego początków aż do poł. XIX w. znajdował się grzebalny cmentarz.


Z tejże książki spis tablic pamiątkowych i epitafiów:
NAGROBNA PŁASKORZEŹBA, renesansowa, z łacińskim tekstem Stanisława Szczurzyńskiego, właściciela majątku Szczurzyn, zmarłego w 1556 r. Przedstawia ona postać rycerza w zbroi z napisem antykwą w bordiurze i kartuszami w narożach z herbami: Ostoja, Pobóg, Lubicz i Prawdzic.
Płaskorzeźba przedstawia znaczną wartość artystyczną i historyczną i jest objęta katalogami dzieł sztuki. Znajduje się w nawie głównej kościoła farnego, na lewym filarze.
Kamień, wym. 100,5 x 201 cm
TABLICA PAMIĄTKOWA poświęcona pamięci związków Zygmunta Krasińskiego z ciechanowską świątynią, umieszczona na lewym filarze nawy głównej kościoła farnego. Fundatorem tablicy jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej w 150-lecie urodzin poety.
Marmur, wym. 40 x 52 cm.
TABLICA PAMIĄTKOWA, poświęcona pamięci żołnierzy podziemia poległych w walce o wyzwolenie, ufundowana w 1993 r. przez żyjących ich kolegów z ciechanowskiego Obwodu Armii Krajowej. Pierwszym, do 1942 r. komendantem Obwodu AK w Ciechanowie był inż. leśnik Tadeusz Sobolewski-Cis, drugim do 1943 r. był Wacław Pikus-Wir i ostatnim do 1945 r. został Bogusław Trentowski-Chmura. Komendantem placówki (miasta) Ciechanów był przez cały czas okupacji Bolesław Bobiński-Kmicic. Tablica znajduje się na prawym, środkowym filarze nawy głównej kościoła farnego (ul. ks. Piotra Ściegiennego 11).
Biały marmur, wym. 62 x 110 cm.
TABLICA PAMIĄTKOWA, poświęcona pamięci ofiarnej służby żołnierzy i oficerów, zasłużonego dla kraju i Ciechanowa 11 Pułku Ułanów Legionowych, stacjonującego w tym mieście w okresie VI.1021-IX.1939 r.
Prawy środkowy filar nawy głównej kościoła farnego.
Marmur, wym 60,5 x 82 cm.
TABLICA PAMIĄTKOWA, z łacińskim tekstem, znajdująca się w kościele farnym, w głównej nawie, na prawym filarze. Sławi ona życie i zasługi Andrzeja Przedwojewskiego, pana na Przedwojewie herbu Lubicz i Doroty Bielińskiej. Ufundowana została przez ich syna Aleksandra z Przedwojewa, kasztelana Lubaczowskiego w 1644 r.
Marmur, wym. 40 x 93 cm.
TABLICA EPITAFIJNA ks. Stanisława Tenderendy, umieszczona w prawej bocznej kaplicy kościoła farnego, ul. ks. P. Ściegiennego
Marmur, wym. 39 x 78 cm.
TABLICA EPITAFIJNA ks. Regimiusza Jankowskiego, wielce zasłużonego dla kościoła farnego i Ciechanowa. To on w latach 1913-1920 dokonał gruntownego remontu kościoła pod kierunkiem arch. Stefana Szyllera, polichromię zlecił Władysławowi Drapiewskiemu. Jego też dziełem jest dom parafialny.
Marmur, wym. 45,5 x 75,5 cm.
TABLICA EPITAFIJNA ks. Wincentego Chabowskiego, znajduje się w bocznej, prawej kaplicy kościoła farnego.
Marmur, wym. 43 x 73,5 cm.
TABLICA EPITAFIJNA, poświęcona ks. Wacławowi Gieryszewskiemu, umieszczona w bocznej kaplicy kościoła farnego.
Marmur + piaskowiec, wym 57 x 65 cm.
TABLICA EPITAFIJNA Władysława Guszkowskiego, znajduje się w kościele farnym, w prawej kaplicy.
Czarny kamień + gipsowy kartusz, wym. 55,5 x 42,2 cm.
TABLICA EPITAFIJNA Elżbiety z Dybowskich-Strychalskiej i Franciszki ze Strychalskich-Wolskiej (obie umarły w 1843 r.) umieszczona w kościele farnym na prawym filarze.
Marmur, kartusz kamienny, wym. 58 x 85,5 cm.
TABLICA EPITAFIJNA Franciszka Klimeckiego, ufundowana przez żonę Gabrielę w 1988 r. umieszczona w kościele farnym na lewym filarze.
Marmur, wym. 41,5 x 49 cm.
TABLICA EPITAFIJNA rodziny Kochów i Gauczów, umieszczona w kościele farnym około połowy XIX w. przed kaplicą po lewej stronie.
Czarny marmur w piaskowcowym obramowaniu, wym. 60 x 68 cm.
TABLICA PAMIĄTKOWA poświęcona Janowi Kilińskiemu (1760-1819), jednemu z przywódców insurekcji (1794). Z zawodu był szewcem, w powstaniu mianowany został pułkownikiem, więziony w Rosji.
Tablica umieszczona na prawym filarze w kościele farnym.
Marmur, wym. 50 x 73 cm.
KROPIELNICA KAMIENNA (XV/XVI w.), znajdująca się w rogu na podłodze kruchty północnej kościoła farnego.
Granit, średnica 58, wys 36 cm.
TABLICA EPITAFIJNA Jana Gumowskiego, zmarłego w 1844 r. Znajduje się w głównej kruchcie kościoła farnego.
Czarny granit, wym. 48 x 67 cm.
TABLICA EPITAFIJNA Maksymiliana Majewskiego (1827-1881). Lekarz ciechanowski, ukończył Uniwersytet w Charkowie, "padł ofiarą swojego zawodu, ginąc od choroby epidemicznej".
Po lewej stronie głownej kruchty kościoła farnego.
Marmur, wym. 130 x 90 cm.
KROPIELNICA KAMIENNA (XV/XVI w.), znajdująca się na podłodze w kruchcie głównej kościoła farnego. Jest to jeden z najstarszych zabytków tego kościoła.
Granit, średnica 41, wys. 53 cm.
KRUCYFIKS DREWNIANY z 1 poł. XVII w., wzorowany na wcześniejszym z 1 poł. w. XV, jedyna drewniana pamiątka, która ocalała z palenia wyposażenia kościoła przez wojsko napoleońskie w 1807 r.
Znajduje się na prawej stronie w kruchcie głównej kościoła farnego.
Drewno, wys. 240 cm, szer. ramion 125 cm.
KARTUSZ HERBOWY KRASIŃSKICH (1825) umieszczony został w szkarpę elewacji połduniowej kościoła farnego, prawdopodobnie z inicjatywy gen. Wincentego Krasińskiego, który świadczył na rzecz gruntownego remontu 1822-23) i wyposażenia świątyni po dewastacji przez wojsko napoleońskie i który rościł sobie prawa do własności miasta.
Kartusz z piaskowca z herbem Krasińskich i orderami śś. Stanisława, Anny i Włodzimierza Newskiego.
Kamień, wym. 58 x 45 cm.
TABLICA EPITAFIJNA Karoliny z Bonieckich Śmigielskiej, pułkownikowej, umieszczona w elewacji południowej kościoła farnego.
Kamień, wym. 57 x 71 cm.
TABLICA EPITAFIJNA Franciszki Gruel zm. 1832 r., wmurowana w elewację południową kościoła farnego.
Piaskowiec, wym. 44,5 x 44,5 cm.
NAGROBEK Michała i Marii Mieszkowskich, jako pozostałość przykościelnego cmentarza, znajduje się na południowej stronie kościoła farnego.
Kamień + metal.
TABLICA 1000-lecia Chrztu Polski, wbudowana na wchodniej szkarpie kościoła farnego.
Marmur, wym. 75 x 60 cm.

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek
Posty: 152
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:57 am
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Grzegorz Klimek » ndz lip 30, 2006 10:24 am

Oto jak rozchodziły się po świecie ciechanowskie skarby ok. 1800 r. postanowiono ratować podupadłą Farę część pieniędzy postanowiono pozyskać z licytacji parafialnych dewocjonalii – „ Kamera płocka przyjęła z parafialnego skarbca kościelnego różne srebra, takie jak: Nieużywaną monstrancję, puszkę, [w puszkach przechowywane są komunikanty], kielichy i inne argenteria i sprzedała w Płocku na publicznej licytacji… Niestety pieniądze te nigdy nie zostały zużyte na cele kościelne i prawdopodobnie przepadły na skutek wywiezienia ich do Królewca…” M. Grzybowisk „Ciechanów. Szkic z dziejów parafii” s.18. Skoro był to początek XIX w. to przedmioty były z XVIII w. i starsze. Dla ówczesnych miały zapewne taka wartość historyczna, jak dla nas przedmioty z okresu PRL. :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn lip 31, 2006 8:38 am

A jeszcze ciekawsze jest to, że na pocz XX wieku postanowiono wymienić prawie całe wyposażenie Kościoła Farnego. I tak, większość XIX-wiecznych ołtarzy i obrazów (niektóre z nich były ponoć cenne) powędrowała sobie niewiadomo gdzie.

Zdaje się, że ołtarz główny Kościoła w Ciemniewku pochodzi z naszej Fary - został zakupiony przez tamtejszego księdza... (gdzieś to kiedyś przeczytałem, ale nie mam teraz tej publikacji "pod ręką")

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek
Posty: 152
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:57 am
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Grzegorz Klimek » sob sie 19, 2006 8:44 am

Zdjęcie bardzo niewyraźne i nieostre przedstawia fragment ołtarza głównego oraz drewnianą balustradę odgradzającą sam ołtarz, słabo ale jednak widać ołtarz który jest bardzo nisko położony. Po prawej stronie również widoczna jest żelazna balustrada odgradzająca ołtarz św. Piotra, przypuszczam, ale mogę się mylić, że tam najczęściej był wystawiany Najświętszy Sakrament. Może ktoś z forumowiczów posiada zdjęcie z jakiegoś ślubu, twarze zawsze można zasłonić, z okresu przed 1985r., na którym były by widoczne nieco lepiej szczegóły ówczesnej fary.

Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob sie 19, 2006 11:01 am

Skoro juz buszujemy po wnętrzach Kościoła Farnego :), to dodam od siebie dość znaną pocztówkę z czasów II RP, kiedy to w 1920 roku wybudowano nowa zakrystię, a starą - przebudowano na kaplicę:

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147/Jortex/kapl.jpg

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek
Posty: 152
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:57 am
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Grzegorz Klimek » sob sie 19, 2006 12:47 pm

Pierwszy raz widzę tą pocztówkę i naprawdę robi wrażenie, może kolega ma jeszcze jakieś ciekawe zdjęcia i chciałby się pochwalić na forum!!!. :D Nie przypomina sobie współcześnie tego ołtarza, jest jeden podobny przy wejściu do zakrystii, ale to nie ten. Może tak jak wspominałeś wywędrował do Ciemiewka. :cry:

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob sie 19, 2006 3:48 pm

No cóż, to tyle (starego) co mam z wnętrza naszej najwspanialszej światyni... A co do ołtarza - to wygląda na neogotycki - więc powinien gdzieś ostać sie w Kościele (nie wiem, czy nie stoi w transeptowej kaplicy południowej) w końcu po 1920 roku wymieniono prawie całe wyposażenie (dokonał tego ks. Wiktor Radzikowski) na neogotyk...

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek
Posty: 152
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:57 am
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Grzegorz Klimek » ndz sie 20, 2006 7:43 pm

Porównując starą pocztówkę z zdjęciem współczesnym widać nieco zmian w polichromii na sklepieniu, ściana południowa został przykryta przez obrazy malowane pod kierunkiem prof. W. Zina,. Pewnie forumowicze wiedzą, że była to wcześniej kaplica chrzcielna i tu powstaje pytanie, zatem gdzie jest chrzcielnica? Łatwo się domyśleć, że stała przy ołtarzu głównym, tylko po co. Brakuje jeszcze jednej rzecz niezbędnej przy ceremonii chrztu, paschału. Jak można to sobie wyobrazić również dzisiaj stosuje się taką praktykę że woda święconą do chrztu jest podawana w ampułkach, ale paschał zwyczaj stawia się go w miejscu najbardziej dogodnym ze względu praktycznych jest po prostu bardzo ciężko i trzeba dodać do tego świecznik równie ciężki. Widzę jedno wytłumaczenie, że była to nazwa potoczna i odbywały się tam chrzty tylko wtedy, gdy była ich większa ilość. A co do paschału może zdjęcie było robione w okresie Wielkanocy a paschał wtedy stoi przy głównym ołtarzu. To tyle rozważań :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn sie 21, 2006 4:34 pm

A dzisiaj w południe Kościół Farny był OTWARTY! (wow!) Niestety nie wziąłem ze sobą aparatu i nie zrobiłem żadnego zdjęcia... :(

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek
Posty: 152
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:57 am
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Post autor: Grzegorz Klimek » czw sie 24, 2006 10:15 pm

Jak pech to pech... Gdybyś Mógł przy okazji zrobić kilka fotek Farskim witrażom moglibyśmy się zastanowić czy rzeczywiście są to witraże czy „obok nich tylko leżały”. Przypuszczam to drugie a nawet jestem tego pewien, ale zawsze można było by to poprzedzić dyskusją. :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt sie 29, 2006 8:48 pm

OK zwrócę uwagę na witraże...

30 sierpnia: A wracając do tematu starych ołtarzy w Kościele Farnym, to te z XIX wieku - zarówno główny jak i 2 boczne znajdują się obecnie w Kościele w Ciemniewku (jakieś 10 km za miastem) - sprawdziłem w katalogu zabytków.

Jak znajdę kiedyś trochę czasu to może się tam wybiorę i sfotografuję - bo jeszcze ich nie widziałem na oczy. :(

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości