Sierociniec (dziś Zespół Medycznych Szkół Policealnych)

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

massatone
Kontakt:

Sierociniec (dziś Zespół Medycznych Szkół Policealnych)

Post autor: massatone » sob kwie 08, 2006 10:06 am

Witam, poszukuje informacji na temat sierocińca w Ciechanowie.
Poniżej adres do jego zdjęcia na jewishgen.org :

http://www.shtetlinks.jewishgen.org/cie ... hanage.JPG

Wiem tylko, że znajdował się przy ul. Sienkiewicza, ale czy ktoś może wie gdzie dokładniej?

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob kwie 08, 2006 10:48 am

Tak, tak...
Kolejny obiekt czekający w kolejce :)
Niestety zdjęcia z okresu letniego nie nadawały się do publikacji...

Nie wierzę, że nie wiesz, gdzie on jest? No, ale widocznie miasto już tak zarosło, że nawet architektura w stylu neo-Wazów jest niedostrzegalna :(

Budynek wprawdzie Niemcy trochę rozbudowali, ale stoi przy Sienkiewicza do dziś i znajduje się w nim obecnie siedziba PWSZ (naprzeciw dawnego szpitala) przy "Preussenplatz" :)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » sob kwie 08, 2006 1:21 pm

Tak tylko napisalem, bo chcialem forum rozruszać nieco... :wink:
A tak naprawde to wstyd mi ze tego nie wiedzialem :oops: Chyba za rzadko chodze Sienkiewicza :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr maja 03, 2006 3:40 pm

Przechadzając się ostatnio i przy okazji robiąc współczesne zdjęcie d. sierocińca zauważyłem, że fotografia ta jest źle wywołana i jest lustrzanym odbiciem stanu faktycznego. Gdy budynek pojawi się na naszej stronie - to już będzie wszystko skorygowane.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » czw lip 17, 2008 4:48 pm

Na forum nie wspomniano nigdzie że od dłuższego czasu trwa rozbudowa Zespołu Medycznych Szkół Policealnych. Do tego ostatnio rozpoczęto zmianę koloru tynku z żółtego na różowy:

Obrazek
http://img28.picoodle.com/img/img28/4/7 ... 622cb6.jpg

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » pt kwie 17, 2009 3:01 pm

Rozbudowa i remont już od jakiegoś czasu zakończone. Ładny tynk, dobudowana hala sportowa i nawet ogród wygląda na zadbany :D Nic tylko się cieszyć :)

Obrazek
Ciechanów. Nie da się.

tosla

Post autor: tosla » pt kwie 17, 2009 4:03 pm

Ale ta sala to koszmarna jakaś - nie wiem kto pozwolił wybudować coś takiego - przecież można było ją jakoś dopasować stylistycznie - detal, spadek dachu, kolor - kompletna ignorancja dobrego smaku. Widocznie taka była najtańsza. Ja bym się pod czymś takim nie podpisał.
A konserwator zabytków - czy też nie miał tu nic do powiedzenia...?
Tomek

Zinngiesser

Post autor: Zinngiesser » pt kwie 17, 2009 4:31 pm

Miec potencjalna mozliwosc wypowiedzenia sie, a praktyczne z niej korzystanie dla dobra zabytkow - to dwie calkowicie odmienne kwestie (przynajmniej w przypadku ciechanowskiego WKZ). Czlowiek afirmujacy destrukcje sredniowiecznego zamku mialby sie przejmowac budynkiem sprzed lat kilku dekad? Przykladowo w sasiedztwie jest dzielnica 'Bloki', ktora jest dewastowana systematycznie (by nie rzec, iz takze planowo) przez miejskich burzymurkow. Czy WKZ opracowal jej dokumentacje historyczna by wpisac poszczegolne obiekty oraz zalozenie do rejestru zabytkow nieruchomych? Nic na przeszkodzie nie stoi - poza mysleniem o zabytkach, a nie o okopywaniu sie za biurkiem. Z przyjemnoscia taką dokumentacje opracuje - archiwalia w Polsce i Niemczech mam od kilkunastu lat w pelni pokwerendowane.
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

eddie1987

Post autor: eddie1987 » ndz paź 16, 2011 9:02 pm

Witam, czy ktoś z forumowiczów ma może szerszą wiedzę na temat tego sierocińca? Konkretniej chodzi mi o jego losy w czasie wojny. Co stało się z sierotami i pracownikami tego sierocińca. I rzecz druga czy ktokolwiek z was słyszał o por. Rutkowski ps. "Ojciec" który organizował w Ciechanowie organizację POS "Jerzyki"?

wudar

Post autor: wudar » pn paź 17, 2011 12:57 pm

massatone pisze:Rozbudowa i remont już od jakiegoś czasu zakończone. Ładny tynk, dobudowana hala sportowa i nawet ogród wygląda na zadbany :D Nic tylko się cieszyć :)

Obrazek
ładne zdjęcie, korekcje tonacji na niebo bo wyszła mleczna ale ładnieee

ODPOWIEDZ