Synagoga

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Zinngiesser

Post autor: Zinngiesser » ndz paź 29, 2006 3:14 pm

massatone pisze:Nie jestem pewien, ale czy to nie przypomina ciechanowskiej synagogi?
Ano raczej nie przypomina. Na obrazku jest szkola i dom r. Chaima Waliszewera (1896-1991) z ul. Przasnyskiej - 'w wizja artystycznej w oleju' Hermana Schaeffera z 1972 r.
G_Kęsik pisze:O ile się doczytałem malarz wspomina Ciechanów z ok. 1880r....
Zrodlo poprosze :lol:

Zinngiesser

Post autor: Zinngiesser » ndz paź 29, 2006 4:07 pm

massatone pisze:Przy okazji wątku o synagodze można wspomnieć o ciechanowskich cmentarzach żydowskich.
Uderz w stol - nozyce sie odezwa. Kilka lat temu napisalem na temat ciechanowskich cmenarzy zydowski niewielki artykul. Po polsku ukazal sie jako: Ciechanowskie kirkuty, 'Tygodnik Ciechanowski', [XXI], 1999, nr 40, s. 9. Mialy byc w nim zamieszczone 4 ilustracje:

1. Ciechanow od polowy XIX w. do okresu miedzywojennego - fragment schematycznego planu miasta. Ukosnym kreskowaniem oznaczono obszary zabudowane lub wykorzystywane pod ogrody, biale pozostawiono ulice i place oraz teren zajety przez stary cmentarz zydowski, na terenie ktorego zaznaczono lokalizacje ohelu. Skala 1:1.500. Oprac. autor wg: A.Kuncewicz, Plany przegladowe miast polskich, Warszawa 1929, tab. XIII.
2. Ciechanow w koncu XX w. - fragment schematycznego planu miasta. Kreskowaniem oznaczono obszar zabudowany, kratkowaniem teren niegdys zajety przez stary cmentarz zydowski, biale pozostawiono ulice i place. Skala 1:1.500. Oprac. autor.
3. Ciechanow, lata 50. Demontaz chodnika wykonanego w czasie okupacji z macew pochodzacych ze starego i nowego cmentarza zydowskiego. Reprod. wg: Yisker bukh fun der Ciechanower yidisher kehile, pod red. A.Wolfa-Jasnego, Tel Aviv 1962, s. 475.
4. Ciechanow. Pomnik na nowym cmentarzu zydowskim na Aleksandrowce przed przebudowa. Reprod. wg: Yisker..., s. 480.

Niestety, poszly do druku tylko 2. i 3., redakcyjnie 'przegrzebano' tez tresc podpisow pod nimi, czyniac je srednio logicznymi. A pierwsza puszczona ilustracje przeskalowano w dodatku do uroczej skali 1:1744. Poza tym wycieto ostatnie zdanie tekstu - bedace moim komentarzem do proby stworzenia na przelomie lat 80./90. na cmentarzu miasteczka ruchu drogowego. Milosnikom nazw miejscowych powiem, ze pierwszy jej element nawet wzniesiono buldozerem i koparka - chodzi o gorke zwana przez mieszczancow nacmentarnych blokow Gora Stryczynskiego... Ale wracam do brakujacego zdania; brzmialo ono: 'Autorzy tej koncepcji chcieli pewnie, by milusinscy bawili sie w poznana od jankieskiej rodziny Adamsow gre >w wykopanego<'.
Tyle zalow. Przy okazji byc moze zamieszcze obrazki na forum... jak sie naucze wstawiac tutaj bezposrednio obrazki, bo dawac na obcy serwer i podawac linki - nie chce mi sie.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz paź 29, 2006 6:32 pm

Zinngiesser pisze:
massatone pisze:Nie jestem pewien, ale czy to nie przypomina ciechanowskiej synagogi?
Ano raczej nie przypomina. Na obrazku jest szkola i dom r. Chaima Waliszewera (1896-1991) z ul. Przasnyskiej - 'w wizja artystycznej w oleju' Hermana Schaeffera z 1972 r.
G_Kęsik pisze:O ile się doczytałem malarz wspomina Ciechanów z ok. 1880r....
Zrodlo poprosze :lol:
http://www.shtetlinks.jewishgen.org/Ciechanow/

Tutaj jest obrazek. Niestety nie wiem już w którym miejscu wyczytałem ten 1880 rok... :lol: To było gdzieś w tekście, bynajmniej nie w tym pod obrazkiem (choć myślałem, że tam)

Słowo "shul" oznacza szkołę lub synagogę (gdyż takie funkcje pełniła także ta świątynia) częstoktroć słowa te używane sa naprzemiennie. Być może pomyłka nastąpiła właśnie na tej anglojęzycznej stronie. Jeżeli jest Pan pewien, że budynek ten jest z ul. Przasnyskiej i są na to jekieś dowody - to nie dyskutuję z tą tezą.

Tak czy inaczej, murowana synagoga powstała ok. 1908 roku (dowodem jest panorama miasta z tego okresu, gdzie widać rusztowania przy nowym obiekcie) Co było tam wcześniej? Również synagoga (chyba drewniana) - od 1717 roku zawsze w tym samym miejscu - u zbiegu ulic: Zakroczymskiej i Staromiejskiej (Psiej) :)

Zinngiesser

Post autor: Zinngiesser » ndz paź 29, 2006 8:42 pm

G_Kęsik pisze: Jeżeli jest Pan pewien, że budynek ten jest z ul. Przasnyskiej i są na to jekieś dowody - to nie dyskutuję z tą tezą.
Czy osobista znajomosc z czlowiekiem, ktory tam mieszkal jest dowodem wystarczajcym? Czy otrzymanie od niego kopii 'widoczkow' i 'planikow' Ciechanowa - wykonanaych przez jego krewnego tez moje stwierdzenie uwiarygodni? A teraz calkiem serio - naturalnie, iz jestem pewiem slow wypowiadanych.
G_Kęsik pisze: Tak czy inaczej, murowana synagoga powstała ok. 1908 roku (dowodem jest panorama miasta z tego okresu, gdzie widać rusztowania przy nowym obiekcie)
Album z panorama miasta - skad pochodzi fotografia z topiku watku, na ktorej mialem przyjemnosc zidentyfikowac przed parunastu laty synagoge (i fakt ten upublicznic na wystawie i w druku) - pochodzi z ok. 1905-1911 r. Wykonane do niego fotografie sa zatem najpozniej z tegoz wlasnie 1911 r. Przetrwalo z okresu budowy sygagogi nieco archiwaliow, niestety nie tak kluczowych jak kosztorys albo projekt. Posrednio datowac jednak mozna jej budowe nawet dosc precyzyjnie. Ale o tym moze innym razem...

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn paź 30, 2006 7:59 pm

Ciekawostka - na najnowszym dokładnym planie Ciechanowa były cmentarz żydowski jest już oznaczony jako nekropolia (wsześniej widniał jako "inne tereny zielone").

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt sie 05, 2014 5:18 pm

Synagoga na rysunku Tadeusza Szczepankowskiego (1922-1983), ciechanowskiego nauczyciela plastyki i j. niemieckiego.

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... 87c700.jpg

Rysunek prawdopodobnie został zainspirowany jakąś fotografią, której nie znamy, zważywszy jak dokładnie odwzorowano na nim inne budynki m.in., stojący koło Synagogi, ośrodek zdrowia.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » śr sie 06, 2014 2:22 pm

Czyli widoczna jest tylna strona?

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw sie 07, 2014 1:36 pm

Michał Kaczorowski pisze:Czyli widoczna jest tylna strona?
Przednia, od ul. Zakroczymskiej. Widok na rysunku jest od strony cmentarza żydowskiego. Właśnie na tym polega unikalność tego obrazka.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw sie 07, 2014 1:53 pm

Wrzucam jeszcze jeden obrazek - starej szkoły żydowskiej - z fragmentem północnej ściany synagogi:

Obrazek
http://www.jewishgen.org/yizkor/ciechan ... cie041.jpg

I mapkę (kolor niebieski - szkoła żydowska, kolor czerwony - obrazek Żyda na tle synagogi):
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... 1280d6.jpg

ODPOWIEDZ