Szukam zdjęć z dzielnicy wybudowanej przez Niemcow

Ponure czasy Zichenau.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

emnit

Szukam zdjęć z dzielnicy wybudowanej przez Niemcow

Post autor: emnit » czw gru 28, 2006 12:51 pm

Hallo,
W forum GazetyWyborczej znalazlem wzmianke o Ciechanowie i zaczatkach budowanej przez Niemcow dzielnicy "Ogrody". Od dluzszego czasu mieszkam w dzielnicy Berlina: Gartenstadt Staaken (Miasto-Ogrod, Miasto ogrodow- Staaken). Ciekaw jestem, jak to mialo wygladac- i jak to wyglada dzisiaj. Chcialem porownac z nasza dzielnica. Czy mialo to byc czescia ogolnego konceptu Miast Ogrodow (Essen, Drezno, Wroclaw)
Nie znalazlem na Forum zadnych widokow stamtad. Moglibyscie pokazac jakies zdjecia ?
Pozdrowienia
emnit

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw gru 28, 2006 2:29 pm

Tak się składa, że dzielnica "Bloki" nie została przeze mnie zbyt dokładnie sfotografowana - może dlatego, że po prostu tam nie mieszkam...

Niemniej jednak wrzucę Ci trochę informacji na jej temat:

Dzielnica "Bloki" pomyślana jako "przedmieście-ogród" została zaprojektowana w związku z ogólnym planem budowy "niemieckiego Zichenau" w roku 1940:

Obrazek

Na naszej stronie jest artykuł na temat tego planu i sporo tam wiadomości także o w/w dzielnicy - polecam przeczytać:
http://arch.ciechanow.net.pl/okupacja/4plan.htm

Obecnie plan dzielnicy przedstawia się następująco:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... i_plan.jpg

Kolor czerwony - granice dzielnicy
Kolor żółty - część willowa (w większości z lat 40-tych)
Kolor zielony - główne place.

Kilka zdjęć jakie posiadam:

"Krzywa hala" i okolice placu Piłsudskiego:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... la_min.jpg

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... ar_min.jpg

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... 010005.jpg

Ulica Sienkiewicza (jeden z poniemieckiech bloków rozbudowany przez TBS):
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... _sienk.jpg

Widok północno-zachodniej części dzielnicy Bloki (na dole zdjęcia - pl. Piłsudskiego i krzywa hala):
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... bloki1.jpg

Niestety nie posiadam żadnych zdjęć z części willowej dzielnicy - ale zachęcam naszych Forumowiczów, aby dodawali tu swoje zdjęcia...

emnit

Dzieki za szybka opdpowiedz

Post autor: emnit » czw gru 28, 2006 3:07 pm

Dzieki! Moze z czasem pojawi sie tu jeszcze wiecej zdjec.
Ciekawostka- jeden z budynkow na niemieckim projekcie bardzo przypomina ratusz w Berlin-Spandau, wybudowany ale w latach 1913-14
http://www.courses.psu.edu/nuc_e/nuc_e4 ... andau.html
Moze jego przeznaczeniem mial byc tez ratusz?
Jeszcze pytanie: skad dla zwyklych budynkow (domow mieszkalnych) wziely sie nazwy "hala" (Krzywa Hala, Hala Pultuska)?

Jak w originale nazywala sie ty dzielnica. Tlumaczenie: "przedmiescie -ogrod" brzmi troche sztucznie. Bylo to moze "Vorstadtgarten" ?
Pozdrowienia.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw gru 28, 2006 3:53 pm

Dodaję kilka zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natomiast budynek podobny do tego w Spandau to rzeczywiście również miał być ratusz.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Re: Dzieki za szybka opdpowiedz

Post autor: G_Kęsik » czw gru 28, 2006 4:33 pm

Co do ratusza, to j/w - potwierdzam słowa kolegi :D
emnit pisze: Jeszcze pytanie: skad dla zwyklych budynkow (domow mieszkalnych) wziely sie nazwy "hala" (Krzywa Hala, Hala Pultuska)?
To chyba z powodu chronicznego braku sklepów tuż po wojnie. Zniknęła cała dzielnica żydowska a jej miejscu stanęła ledwie jedna "hala pułtuska", gdzie w podcieniach ulokowano sklepy - widok centrum miasta w latach 50-tych można zobaczyć na zdjęciach lotniczych:

http://arch.ciechanow.net.pl/PRL/5lot.htm

Niestety nie mamy podobnych zdjęć z lat 50-tych z dzielnicy Bloki... :(

Hala Pułtuska (centrum miasta):
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... _3_min.jpg

Ale to Centrum..., zaś dzielnica Bloki była już wtedy w pełni zamieszkana - Niemcy wybudowali tam ponad 150 budynków w latach 1941-43...

Co do krzywej hali, to nie wiem dlaczego nazwano ją "hala" może z powodu zewnętrznego podobieństwa do "hali pułtuskiej"?
emnit pisze:Jak w originale nazywala sie ta dzielnica. Tlumaczenie: "przedmiescie -ogrod" brzmi troche sztucznie. Bylo to moze "Vorstadtgarten" ?
W literaturze upowszechniono określenie "Gartenvorstadt" (A. Kociszewski) - jako niemieckie nazewnictwo dzielnicy "Bloki"...

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » czw gru 28, 2006 6:23 pm

Do postu massatone.
Mała pomyłka, ostatni budynek prezentowany na twoich zdjęciach to budowla z końca lat 80. :)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw gru 28, 2006 7:32 pm

To przepraszam za wprowadzenie w błąd w takim razie :) Myślałem, że to po prostu zdeformowany budynek z czasów okupacji :)

W ramach rekompensaty wrzucam zdjęcia dzielnicy niemieckiej pochodzące z II Wojny Światowej, w tym zdjęcie budynków dzielnicy wilowej:

Obrazek

Obrazek

A całość pochodzi z takiej oto pocztówki z 1944 roku:
Obrazek

Natomiast wg mnie "zwykłe" budynki zostały ochrzczone halami po prostu dlatego, że do tej pory w Ciechanowie nie istniały tak wielkie budowle (nie licząc zamku ani kościołów oczywiście) i dość na wyrost te najdłuższe budynki zostały tak nazwane. Poza tym w jednym takim budynku mogło się zmieścić wiele sklepów i sklepików, tak więc mogły odgrywać role powojennych galerii handlowych :)
No ale to taka dość swobodna hipoteza :)

emnot

Post autor: emnot » czw gru 28, 2006 8:24 pm

Grzegorz Klimek pisze:Do postu massatone.
Mała pomyłka, ostatni budynek prezentowany na twoich zdjęciach to budowla z końca lat 80. :)
O ktory budynek chodzi? - ten maly z czerwona dahchowka?

emnit

Post autor: emnit » czw gru 28, 2006 8:30 pm

Napisaliscie, ze budynki byly ukonczone w 1943 r., wiecie tez kto mieszkal w tych domach wtedy?

Teoria, ze te domy z racji swojej wielkosci zostaly tak nazwane wydaje mi sie bardziej prawdopodobna.

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » czw gru 28, 2006 8:46 pm

Żadnych przeprosin nie przyjmuje żądam głowy. :D
Mieszkałem w pobliżu stąd moja wiedza dotycząca tego budynku, inna rzecz że dobrze się wtopił w krajobraz skoro tak łatwo o pomyłkę.

Maiłem kiedyś kolegę, którego babcia mieszkała w budynku po niemieckim przy ul Powstańców w tzw. willach, nieraz coś wspominała o poprzednich lokatorach a pamiątką po jej opowieściach jest po dziś dzień moneta którą mi dała, jedna marka z wroną i swastyką.

P.S. Tak chodzi o ten mały domek z czerwonym …

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw gru 28, 2006 8:52 pm

emnit pisze:Napisaliscie, ze budynki byly ukonczone w 1943 r., wiecie tez kto mieszkal w tych domach wtedy?
Nie całe osiedle zostało ukończone. Zrealizowano jakieś 70% budynków przewidzianych w planach dla tej dzielnicy. (to i tak było niesamowite tempo zwłaszcza jak na wojenne warunki) Wszelkie prace budowlane wstrzymano po klęsce stalingradzkiej - tajnym rozkazem. W niektórych budynkach na pewno osiedlili się Niemcy - głównie litewscy, oraz z terenu Prus Wschodnich - było ich w sumie na cały powiat ciechanowski ok. 8 tysięcy - część z tych osób zamieszkała w nowej dzielnicy Ciechanowa - ile dokładnie tego nie wiem...

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » pt gru 29, 2006 8:40 am

Grzegorz Kęsik zaznaczył na planie ul, Moniuszki jako część dzielnicy willowej jednakże,
wzdłuż tej ulicy stoją już budynki wielorodzinne także granice dzielnicy willowej trzeba by przesunąć na ul. Głowackiego. :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt gru 29, 2006 12:14 pm

Grzegorz Klimek pisze:Grzegorz Kęsik zaznaczył na planie ul, Moniuszki jako część dzielnicy willowej jednakże,
wzdłuż tej ulicy stoją już budynki wielorodzinne także granice dzielnicy willowej trzeba by przesunąć na ul. Głowackiego. :)
Niemniej jednak budynki przy ul. Moniuszki są niepowtarzalne w całej dzielnicy - zaś ich formuła architektoniczna jest niewątpliwie czymś pośrednim pomiędzy willą a blokiem komunalnym... Trzeba więc było zaliczyć je do którejś z grup. Ze względu na wygląd zewnętrzny postanowiłem jednak zaliczyć je do dzielnicy willowej. To oczywiście decyzja, z którą można się nie zgadzać... :D

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » pt gru 29, 2006 1:44 pm

Tu nie chodzi o to czy ja się zgadzam czy nie :) , te domy usytuowane przy ul. Moniuszki są już wielorodzinne nie posiadały w naszym pojęciu ogródków przydomowych. Kolejna rzecz domy jedno rodzinne po dziś dzień w Niemczech stawiane są bokiem do ulicy [patrz ul. Głowackiego] wille z ogrodami stoją frontem a główne pomieszczenia, jadalnia, salon są skierowane oknami na południe i w stronę ogrodu [patrz ul Powstańców Warszawskich]
Chciałem Ci przypomnieć, że zgodziliśmy się, co do tego, że będziemy podawali źródła skąd została zaczerpnięta informacja, jeżeli powyższa mapka jest Twoją interpretacją to ją po prostu podpisz. Pozdrawiam. :)

ODPOWIEDZ