Getto w Ciechanowie

Ponure czasy Zichenau.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

maciek_zagroba

Getto w Ciechanowie

Post autor: maciek_zagroba » ndz kwie 02, 2006 2:17 pm

Szukam zdjęć lub informacji o ciechanowskim getcie. Prosze o linki stron na ten temat.
Z góry dziękuje

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz kwie 02, 2006 3:06 pm

Dużo ciekawych informacji (po angielsku) jest na stronie Jewishgen.

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » ndz kwie 02, 2006 9:42 pm

Wracając do tematu przewodniego. Jeśli przejrzałeś stronę Jewishgen, wiesz już napewno, że getto znajdowało się pomiędzy ul. Warszawską a łydynią (okolice ulic Sierakowskiego, Kilińskiego i Małgorzackiej). Nie było ogrodzone, jednak mieszkającym tam Żydom nie wolno było opuszczać jego granic bez pozwolenia. Administracja getta znajdowała się w kamienicy u zbiegu trzech wymienionych ulic (budynek istnieje do dziś).
Ciekawostką jest jednak propagandowy film kręcony w ciechanowskim i płońskim getcie, pokazujący "doskonałe" warunki bytowe mieszkańców. Film znajduje się w niemieckich archiwach, więc jego obejrzenie graniczy z cudem.
Z rzeczy realnie dostępnych polecam archiwum (również internetowe) Tygodnika Ciechanowskiego. Znajduje się tam bardzo ciekawy artykuł opisujący historię ciechanowskich cmentarzy żydowskich (a było ich aż trzy, z czego upamiętniony został tylko najmłodszy z nich. W artykule znalazło się też miejsce dla kilku ciekawych historii z getta.
Jeśli uda wam się znaleźć jeszcze coś ciekawego na temat getta i synagogi, to proszę, zamieśćie na forum jakieś info. Ja też interesuję się tym tematem.
Dzięki i pozdrawiam
KleY

TLM

Post autor: TLM » pn kwie 03, 2006 5:11 pm

Nie wiem na ile jest to prawda, ale słyszałem, że do ciechanowskiego getta należały także jakieś budynki przy Zielonej ścieżce i na tyłach placu Kościuszki. Ponoć, aby dostać się z getta po stronie od ul. Strażackiej do getta przy Zieloniej ścieżce, Żydzi musieli przecchodzić przez "aryjską" ul. Kościelną. Może ktoś zweryfikuje te informacje?
"W jedności siła" - hasło ciechanowskiego browaru :)

maciek_zagroba

Post autor: maciek_zagroba » pn kwie 03, 2006 7:25 pm

A może ktoś kto jest pewny na fragmencie Ciechanowa nakreśli granice getta

Awatar użytkownika
pelagia

Post autor: pelagia » sob kwie 22, 2006 2:20 am

Tak jak pisałam na forum gazety, najlepiej jest zajrzeć do książki "Żydzi w rejencji ciechanowskiej" Michała Grynberga. Swoją drogą, parę lat temu słyszałam, ze ktoś w muzeum na poważnie się zajmował żydowską przeszłością Ciechanowa - nawet miało jakieś stowarzyszenie powstać. Niestety, cisza nad tym zapadła.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz lip 02, 2006 6:42 pm

Zamieszczam małą wycieczkę po gettcie, a zarazem po nieistniejącym już fragmencie dawnego Ciechanowa...

Fotografie poniższe, odnalazł w internecie Łukasz Jędrychowski i to właściwie on (massatone) powinien był napisać ten post...

Ponieważ tego nie zrobił, to go wyręcze :)

Najpierw zamieszczam współczesny plan miasta z zaznaczonymi miejscami skąd wykonano poniższe fotografie, a które (z trudem) udało mi się zlokalizować - za to w 99% prawidłowo. ;)

Obrazek

A oto co ciekawsze zdjęcia:

Nr 1 - ul. Przasnyska (obecnie WP) - widok w stronę ul. Pułtuskiej. Zdaje się, że trwały tam wtedy przymusowe roboty regulacyjne, co wiązało się z wyburzeniem kilku budynków...

Obrazek

Nr 2 - Też ul. Przasnyska, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Pułtuską. Dalej widoczna jest ul. Piłsudskiego - zlikwidowana w związku z budową tzw. "hali pułtuskiej". Kamienica po lewej - ul. Pułtuska nr 15 - stoi do dziś...

Obrazek

Nr 3 - wyburzenia na rogu ul. Pułtuskiej i Rynku - następnie teren w tym miejscu obniżono o 3 m i poprowadzono tędy szeroką arterię komunikacyjną...

Obrazek

Nr 4 - ul. Kowalska (skrzyżowanie z ul. Staromiejską) - widok w stronę Rynku.

Obrazek

Nr 5 - ul. Kowalska - widok w stronę ul. Nadfosnej.

Obrazek

Resztę fotografii (z albumu wystawionego kiedyś na e-bayu) możecie znaleźć tutaj:

http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... t=zichenau
(fotografie: zich 6, 8 i 14 dotyczą Rynku, pozostałych póki co nie udało mi się zlokalizować...)

Oczywiście zdjęcia te znajdą się w dziale "okupacja" jako animacje - to kwestia kilku, może kilkunastu tygodni...

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » wt lip 04, 2006 12:07 am

No, zdjęcia są "super", a raczej bardzo przerażające. Starałem się zidentyfikować kilka z nich. Napewno zdjęcie 12 pochodzi z ulicy Przasnyskiej, widać ten sam budynek co na zdjęciu 10 (budynek nadal istnieje). Brama podobna do tej na fotografii 20 istniała jeszcze niedawno w Rynku, ale równie dobrze mogło być takich wiele. Mnie ciekawi jeszcze wspomniany przeze mnie jakiś czas temu film propagandowy z ciechanowskiego getta. Ciekawe, czy uda nam się kiedyś do niego dotrzeć...

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt lip 04, 2006 10:10 am

Tutaj jest dokładny opis tego filmu:
http://www.cine-holocaust.de/cgi-bin/gd ... w003487.gd

Niestety plików filmowych nie zamieszczono...

Awatar użytkownika
pelagia

Post autor: pelagia » śr lip 05, 2006 1:36 am

A może to pchnąć przez muzeum? Niech napiszą do Bundesarchiv, miasto da pieniążki i się załatwi. Przekopiowanie nie powinno kosztować więcej niż 100 Euro; i Muzeum będzie miało korzyść, i miasto. Zresztą, przy okazji można by namówić dyrekcję do zrobienia wystawy starych zdjęć Ciechanowa i niech to sponsorują ciechanowskie firmy. Część zdjęć na ten przykład można by wtedy rozwiesić jako plakaty na Warszawskiej...

(kurde, zawód wyuczono-wykonywany ze mnie wyłazi, jeszcze chwila i walnę projekcik :D)

Niedługo wybieram się do ŻIH-u, przy okazji pogrzebię w relacjach - a może i zdjątka jakieś się znajdą?

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » śr lip 05, 2006 9:11 am

Tiaaa... Piękna idea. Zrobić wystawę starych zdjęć i filmów o Ciechanowie. Przy okazji kilka ciekawych rzeczy mogłoby się odnaleźć. Podobno ciechanowskie muzeum jest otwarte na takie inicjatywy. Problem jedynie w tym, że nikt takiej wystawy nie zabaczy. Frekwencja na wystawach w muzeum jest poniżej krytyki. No chyba, żeby poważnie wspomóc i nagłośnić inicjatywę. Myślę, że metodą pantoflową moglibyśmy podnieść frekwencję na wystawie o jakieś 1000% (!!! ;).
Ja zresztą pamiętam z dzieciństwa b. ciekawą wystawę o ciechanowskich Żydach. Byłem mały i nie za wiele z niej rozumiałem, ale wystawa byłanaprawdęnieżle zorganizowana.
P.S. A propos filmów. Wiem, że istnieje jeszcze conajmniej jeden propagandowy film o Ciechanowie. Tym razem z początku lat 70-tych (np. zawierający peany n.t. wieży ciśnień). Film widziałem dawno temu w ciechanowskim Studiu 5 (R.I.P.). Dotarcie do niego nie stanowiłoby więc problemu.

Awatar użytkownika
pelagia

Post autor: pelagia » śr lip 05, 2006 5:25 pm

KleYu, każdą imprę da się wypromować, trzeba tylko wiedzieć co i jak. Na takie Niedziele w Muzeum w zamku olsztyńskim przyłazi regularnie do 10 tys. osób i to poza sezonem; wielkość Olsztyna nie ma tu nic do rzeczy, jakby nie było atrakcji i się łaziło dalej w łapciach po zamku, pies z kulawą nogą by tam nie zajrzał.
Rzucając tu hasło na temat wystawy myślałam o czymś większym - nie tylko o wystawie w Muzeum, ale całej imprezie; porozwieszać stare zdjęcia też wzdłuż Warszawskiej z opisami dotyczącymi historii danego budynku, zrobić wycieczkę śladami starego Ciechanowa, opracować spacerownik dodawany o gazet itp. itd. Taka niedziela ciechanowska. To da się zrobić, zaręczam. Nie takie rzeczy się robiło :D

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » śr lip 05, 2006 9:29 pm

Bardzo mi się podoba pomysł porozwieszania tych zdjęć. Tylko w nieco większym formacie, np. na ścianie akwarium zamiast reklamy piwa mógłby wisieć plakat takiego samego formatu przedstawiające to samo miejsce przed laty. Może wkońcu ciechanowianie dowiedziliby się, że niegdyś istaniało tu piękne kino 'Nysa'. Podobne plakaty możnaby rozwiesić w wielu miejsach, chociażby na SDH-u czy przy Pułtuskiej. Przy innych wydatkach miasta koszt nie byłby aż tak wielki, a może rozbudziłoby to nieco świadomość ludzi i chociaż trochę zainteresowało.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr lip 05, 2006 10:41 pm

Taka akcja powinna być przede wszystkim skierowana do ludzi młodych, bo starzy to jeszcze pamiętają kino "Nysa", choć i oni mogliby co nieco sobie przypomnieć...

Widzę, że zaczynacie od "wysokiego c" - ja jednak na początek proponuję dobre rozreklamowanie samej strony w postaci ulotek - rozdawanych lub "zostawianych" w różnych miejscach miasta - pokazujących te miejsca dawniej i dziś, podawających adres i nazwę strony i garść propagandowych sloganów na odwrocie... :)

Myślę, że w ciągu miesiąca ten pomysł zostanie zrealizowany - mam już nawet na oku pewną drukarnię... ;)

Ale przyznam, że Wasz pomysł jest bardzo ciekawy. Na przyszłość (może wcale nie tak odległą) nadaje się znakomicie.

PS. Pragnę zaznaczyć, że w sferze reklamy mamy już pewne drobne sukcesy - np. udało nam się przez 5. kolejnych numerów, reklamować stronę w Czasie Ciechanowa...

Awatar użytkownika
pelagia

Post autor: pelagia » czw lip 06, 2006 2:53 am

Grzegorz, to nie wysokie "c" (nie mylić z Galerią C), tylko doświadczenie - inaczej się szuka 20 tysięcy złotych na imprezę, a inaczej 2 tysięcy. Zaręczam Ci, że niekiedy o te 2 tysiące trudniej...

ODPOWIEDZ