Walki o wyzwolenie Ciechanowa.

Ponure czasy Zichenau.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Kamil

Walki o wyzwolenie Ciechanowa.

Post autor: Kamil » ndz sie 25, 2013 11:08 pm

Witam,przeczytałem artykuł w Tygodniku Ciechanowskim odnośnie znalezionych szczątek ludzkich (prawdopodobnie żołnierze Niemieccy) przy budowie pętli miejskiej na Śmiecinie, ciekawą rzeczą jest, że z wywiadu ze starymi Ciechanowiakami można dowiedzieć się ,że wzdłuż toru kolejowego przebiegała linia obronna wojsk Niemieckich (od strony Śmiecina), mam pytanie czy są jakieś publikacje szerzej opisujący ten epizod wojenny tuż przed wyzwoleniem naszego miasta, ponieważ publikacje do których miałem dostęp opisują ogólnikowo wyzwolenie Ciechanowa i mało jest opisane jak przebiegały walki (choć wiadomo że udział brało radzieckie lotnictwo szturmowe, więc musiały jednak być obecne większe siły niemieckie). Ciekawą historię opowiadał mi kolega który rozmawiał ze starszymi mieszkańcami Gąsek, którzy wspominali że na polach stało bardzo dużo rozbitego Niemieckiego sprzętu który po wojnie został zebrany i zakopany przez Rosjan w głębokich dołach od ok.3m do 6m prawdopodobnie w okolicach żwirowni we wsi Gąski (potocznie przez wielu nazywana "piachy"). Może ktoś to potwierdzi wtedy można by było pokopać.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn sie 26, 2013 6:08 am

Faktycznie w literaturze o walkach o Ciechanów jest niewiele np: http://historyzm.pl/biblioteka/milleniu ... olenie.pdf

Ale nie sądzę żeby Rosjanie zakopywali jakikolwiek zdobyczny sprzęt...
Ostatnio zmieniony pn sie 26, 2013 10:38 am przez Michał Kaczorowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamil

Post autor: Kamil » pn sie 26, 2013 9:43 am

Zniszczony nie nadający się do eksploatacji.

ODPOWIEDZ