Neony

Od socrealizmu do wielkiej płyty.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

massatone
Kontakt:

Neony

Post autor: massatone » pt cze 16, 2006 9:26 pm

Na Waszej stronie, na zdjęciu Centrum Kultury i Sztuki można zobaczyć wspaniały neon (?) "Kino" (chyba dobrze odczytałem?). Ciekawe co się z nim stało?
A gdzie jeszcze można lub można było znaleźć neony w Ciechanowie? Mi do głowy przychodzi jeszcze jedynie Gosposia no i Pizzeria Capri.
Wg mnie, gdyby przywrócić je do działania, wniosłyby naprawdę wiele uroku i kolorytu do naszego miasta.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt cze 16, 2006 10:33 pm

W Warszawie dzięki inicjatywie pewnej artystki przywrócono do działania słynny neon siatkarki na MDM przy pl. Konstytucji.
Z dzieciństwa pamiętam neony na "Krzyżaku". Lubię takie reklamy i miło by było gdyby na fali nostalgii za PRL co niektóre odrestaurowano :) Nowy neon pizzeri świetnie wygląda w nocy, dodaje trochę miejskiego charakteru ul. Płońskiej.

A co do starych zdjęć, to neony widać też na SDH. A obok żarówkowy już napis "XX lecie PRL" :D

sokrates

Post autor: sokrates » pn lip 10, 2006 5:03 pm

Może by warto utrwalić na zdjeciach wszystkie neony jakie pozostały po okresie PRL-u. Warto by zrobić również listę budynków na których tego typu reklamy istniały.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn lip 10, 2006 7:15 pm

Przyznam, że to ciekawy pomysł. Kiedy w najbliższym czasie będę na mieście to poszukam trochę i może będą nawet jakieś zdjęcia...

Mnie osobiście najbardziej z dzieciństwa zapadł w pamięć olbrzymi i kolorowy neon kwiaciarni "Goździk" na początku ul. Warszawskiej.

sokrates

Post autor: sokrates » wt lip 11, 2006 10:04 am

Dobrze by było, aby przy sporządzaniu listy obiektów, na których były neony przyjąć jakąś systematykę proponuje: ulica, numer lokalu, co się w nim mieściło, treść neonu, względnie, co przedstawiał rysunek. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia numerów budynków, ponieważ mieszkam poza miastem, a wypisane poniżej obiekty wymieniam po prostu z pamięci. Nie wiem czy zdarzyło się to w innych miejscach, ale pod koniec lat 80-tych był wymieniany neon na SDH-u, Przyjąłem również podział miasta na trzy obszary
- Część prawobrzeżna
- Dzielnica przemysłowa
- Część lewobrzeżna

Wykaz budynków, które posiadały neony. Część prawobrzeżna:

1. ul. Świętochowskiego, Sklep Spożywczy, „Sklep Ogólno Spożywczy” ?
2. ul. 17 Stycznia, Sklep Spożywczy „Gosposia” nie pamiętam bocznego napisu
3. ul. 17 Stycznia, Apteka „Apteka” – przy kanałach
4. pl. Piłsudskiego, Krzywa Hala „Cukiernia”
5. ul. Narutowicza, Sklep Spożywczy „Jedynak” z lewej i z prawej strony budynku istniał napis Społem
6. ul. Sienkiewicza, Dworzec PKS „Dworzec Autobusowy”
7. ul. Gostkowska, Sklep Spożywczy – niestety nie pamiętam treści neonu, można się domyślać
8. ul. Gostkowska, zajezdnia autobusowa – treści również nie pamiętam
9. róg ulicy Sienkiewicza i 17 Stycznia, Sklep Spożywczy naprzeciwko PKP – przypuszczam że był tam neon
10. ul. Wyzwolenia, Sklep Spożywczy Jonatan – przypuszczam że był tam neon
11. ul. Okrzei, sklep obok Krzywej Hali, dawniej mieściła się tam pasmanteria – przypuszczam …

Jeżeli coś pominąłem albo gdzieś się pomyliłem proszę o korektę. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw lip 13, 2006 4:56 pm

Wezmę listę i postaram się to zweryfikować...

A wracając do neonu "Goździka" - znalazłem jego zdjęcie z poł. lat 90-tych. Poniżej widać jeszcze neon z napisem "Kwiaty". Niestety obydwa już wtedy nie działały...

Obrazek

Czy ktoś pamieta chociaż kolory tych neonowych kwiatków. Ja coś tam pamietam, ale niezbyt dokładnie: czerwony, niebieki, fioletowy (albo różowy), żółty - a może biały... :?

sokrates

Post autor: sokrates » sob lip 15, 2006 11:38 am

Napis „Kwiaty” od strony ulicy 17- go stycznia był czerwony, poprzeczne linie zielone. Od strony ul. Warszawskiej, „Kwiaty” był niebieski a linie zielone. Neon pionowy – kwiaty miały różne kolory, był pomarańczowy, czerwony, niebieski, często bywało, że płatki tych kwiatów miały różne kolory, wiadomo czasy kryzysu, ale i tak wszyscy się cieszyli, przez długi okres był to jedyny działający neon w mieście.
Jak tam poszukiwania wymienionych przeze mnie neonów? Przypuszczam, że większości ich już niema. Będę na wakacjach w C- nowie w sierpniu to z pewnością popstrykam trochę zdjęć.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » sob lip 15, 2006 3:02 pm

Istnieją neony na "Gosposi" - z jednej strony właśnie ten napis a z drugiej "Społem".

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob lip 15, 2006 8:07 pm

Zrobiłem wycieczkę po części prawobrzeżnej miasta (zgodnie z listą "sokratesa") - pominąłem tylko ul. Gostkowską...

Znalazłem neony TYLKO w dwóch miejscach i "resztki po neonie" w trzecim miejscu...
ul. 17 Stycznia, Sklep Spożywczy „Gosposia”
Obrazek

ul. Narutowicza, Sklep Spożywczy „Jedynak”
Obrazek

ul. 17 Stycznia, Apteka „Apteka”
Tutaj były 2 neony. Od ul. 17-go Stycznia jest nowy szyld, po drugim zostały tylko literki...
Obrazek

Po wszystkich pozostałych neonach z listy (nie wiem jak na ul. Gostkowskiej) nie ma już śladu :(

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » sob lip 15, 2006 9:38 pm

Przeglądałem ostatnio książkę 'Województwo Ciechanowskie' z 1985 roku. Znalazłem kilka zdjęć a propos neonów.

Na początek neon 'Cukiernia' w Krzywej Hali:

Obrazek

I to samo w powiększeniu:

Obrazek

Poniżej sklep o którym chyba mówił sokrates. Jak widać w 1985 prawdopodobnie nic tam nie było (przynajmniej od strony Sienkiewicza):

Obrazek

I na koniec jeszcze znalazłem neon z kina:

Obrazek

A jutro uzupełnię prawobrzeżną część Ciechanowa, czyli Gostkowską :)

sokrates

Post autor: sokrates » ndz lip 16, 2006 12:33 pm

Zdjęcia super. Ja znalazłem pocztówkę z lat 70, doskonale widać neony domu handlowego i PKO. Do momentu istnienia PKO nad wejściem działał zielony neon o treści "POWSZECHNA KASA OSZCZĘDNOŚCI. Pocztówka jest autorstwa J. Chojnackiego i A. Zborskiego.
Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz lip 16, 2006 10:22 pm

W oddali widać także neon PZU. Ulica jeszcze brukowana... SDH miał wtedy ładną malowaną reklamę :)

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz lip 16, 2006 11:25 pm

A propos reklam, założyłem wątek dotyczący takich reklam czyli murali.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » pn lip 17, 2006 2:14 pm

Gostkowska sprawdzona. Niestety też już nie ma śladów po neonach. Ani na sklepie ani w zkmie.

sokrates

Post autor: sokrates » wt lip 18, 2006 5:09 pm

Z „Częścią lewobrzeżną” będę miał kłopoty, i proszę o korektę, jeżeli coś pokręciłem.

1.ul. 17 Stycznia Restauracja naprzeciw Urzędu Wojewódzkiego - nie pamiętam treści neonu
2.Kwiaciarnia „Goździk”
3.SDH nie będę się rozpisywał widać dobrze na pocztówce
4.Obok SDH- u neony PKO o PZU (widoczne na pocztówce)
5.Restauracja pod SDH „RESTAURACJA” bodajże nazywała się „Ratuszowa”
6.ul. Pułtuska Dom Rzemiosła – „DOM RZEMIOSŁA” był tez jakiś rysunek.
7.ul. 11 Pułk. Ułan. neon „POLMOZBYT” napis był pionowy na bloku usytuowanym tuż przy ulicy. Na dole mieścił się wtedy sklep motoryzacyjny, oglądałem tam nowiutkie Jawy i MZ.
8.Obok był "JUBILER"
9.I sklep narożny między 11 Pułk. a Duracza, z jednej strony były neon "WARZYWA" "OWOCE" z drugiej "KURCZAK". (Jestem niemal pewny, że coś tu pokręciłem)
10.ul. Duracza księgarnia, "DOM KSIĄŻKI" i był również neon pionowy zupełnie nie pamiętam co przedstawiał.
11.ul. 11 Pułk. Ułan. neon "FOTO" budynek popularnego krzyżaka
12.ul. 11 Pułk. Ułan. neon mieścił się na dachu pierwszego bloku od strony starego cmentarza skierowany był w stronę ul. Płońskiej. Przedstawiał bodajże dużego Fiata, treści zupełnie nie pamiętam. Był naprawdę duży.
13.Kino „KINO ŁYDYNIA”
14.ul. Warszawska kamienica Ropelewskich, neon nad pierwszym sklepem od Domu Usług.

Jeśli chodzi o dzielnicę przemysłową, to będzie naprawdę kepsko.
1.Sklep spożywczy zaraz za wiaduktem neon przypuszczam, że o treści banalnej "SKLEP SPOŻYWCZY"
2.Niemal jestem, że neony miały ZREMB i TOS
3.Był na cukrowni "CUKROWNIA"
Niestety więcej nie pamiętam, fajnie by było gdyby ktoś odnalazł zdjęcia neonów ciechanowskich, które z pewnością w prywatnych archiwach istnieją. Wielkie dzięki za zdjęcia i „sprawdzenie” G_Kęsikowi i massatone.

ODPOWIEDZ