Nasze wieżowce ;) - czyli jak TO zlikwidować?

Od socrealizmu do wielkiej płyty.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Nasze wieżowce ;) - czyli jak TO zlikwidować?

Post autor: G_Kęsik » wt lut 07, 2006 6:21 pm

Na naszej stronie można zobaczyć nie tylko proces budowy tych (pożal się Boże) pudeł, ale także to, co stało tam wcześniej. Przyznaję, nie była to jakaś rewalacja a teren był (i jest) wciąż niezagospodarowany.

Do coraz większej rzeszy ludzi dociera fakt, że "Ciechanowski Manhattan" jest nie tylko estetycznie obraźliwy, ale co ważniejsze barbarzyński z punktu widzenia ochrony średniowiecznego układu urbanistycznego tej części miasta.

Chciałbym (krótko) przedstawić swoją propozycję rozbiórki wieżowców... Wbrew pozorom nie chcę wielkiego "bum", gromkich braw po opadnięciu tumanów kurzu a potem płaczu i pytań - co zrobić z mieszkańcami?

Najpierw trzeba zbudować alternatywę... Terenu wzdłuż ulicy, jak i pomiędzy blokami jest sporo. Jest to idealne miejsce na historyzującą zabudowę, urokliwe kamienice (raczej nie wyższe niź 2 piętra), ciche kawiarenki - lekko na uboczu z perspektywą kościoła farnego. (uliczka jest dość ciasna i rzadko "uczęszczana" - stąd można by ją zamknąć dla ruchu...)

Po wybudowaniu całego zespołu mieszkalnego (nie tylko przy ulicy ale i między blokami) przyszedłby czas na przeprowadzkę lokatorów wieżowców do nowych mieszkań.

Dopiero "na koniec" same wieżowce powinny zostać po kawałku rozebrane aż do 3. piętra, nakryte spadzistym dachem i wkomponowane w to, co wcześniej zostało już zbudowane.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt lut 07, 2006 7:33 pm

Coż, mi także marzy sie pierzejowa zabudowa tej ulicy, jednak mam wątpliwosci do dwoch rzeczy: po pierwsze zamkniecie ulicy - mocno uciążliwe dla mieszkancow, uczniow kolegium i dojeżdzających od Warszawkiej do Fary i "centrum handlowego". Ulica jest jednokierunkowa, ruch można uspokoić "leżącymi policjantami" i to chyba wystarczy. Druga rzecz - piszesz o obcinaniu wiezowców. Tylko co poradzic z tym ze są ustawione ślepą ścianą do ulicy, na ukos do osi drogi, do tego jeden własciwie "wchodzi" na chodnik...
Identyczny problem (parafrazujac ostatni artykuł w CC "oczywiście zachowując proporcje") ma Warszawa z ulicą Grzybowską - tam w podobny sposób stoją bloki Osiedla za Zelazną Bramą. Nowe inwestycje staraja się byc "pierzejowe" ale nie zawsze to wychodzi. Nikt nie myśli nawet o eksmisji mieszkańców, bo po pierwsze Stowarzyszenie ZZB ma silne lobby a po drugie - gdzie ich przeniesć? W takiej lokalizacji (centrum) nie ma żadnej alternatywy. I jak przekonać mieszkańców żeby zrezynowali z widoków na panoramę miasta - to dotyczy też Ciechanowa ;)

PS. To i tak tylko "rozmowy ciotek" więc możemy fantazjowac :D

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt lut 07, 2006 8:45 pm

Jeśli chodzi o zamknięcie ulicy to oczywiście temat do dyskusji... Natomiast (jak zaznaczyłeś) tylko jeden blok "włazi" na chodnik (więc pozostałe dwa da się zakryć nową zabudową od strony drogi), zaś tę jedną nieszczęsną ścianę należałoby wcisnąć pomiędzy nową zabudowę, wyrównać i pokryć bluszczem lub ew. umieścić na niej "zamurowane okna"... To da się zrobić :wink:

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw lut 09, 2006 10:34 pm

Ehh, super by to wygladalo z takimi kamieniczkami. Ale nikt w Ciechanowie nie zbuduje takiej uhistoryzowanej zabudowy, a wladze miasta nie przypilnowaly by tego. I powstalyby kolejne potworki. Ale pomarzyć można. Ja bym chciał, żeby to własnie Ściegiennego była taką najbardziej "historyczną" ulicą. Początek - skwer św. Piotra i nieprzyzwoicie ładna kamienica secesyjna Brudnickich. Dalej ciąg nowowybudowanych kamieniczek, kamienice na rogu Zielonej Sciezki i Sciegiennego, z "Przy Farze" i budynkiem, gdzie jest Pizzeria Diavolo mozna by cos zrobic, no i jeszcze przywrocilbym pierwotny stan plebanii Fary (czyli bez drugiego pietra). Calosc zamknieta dla ruchu, do tego laweczki, kosze, latarnie i slupy ogloszeniowe rodem z przelomu XIX i XX w.
No a tak wzamian mamy 3 wielkie bloki!

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt lut 10, 2006 10:49 am

Być może wybudowanie zabudowy historycznej to tylko kwestia odpowiedniego egzekwowania przepisów i zaleceń konserwatora zabytków. Teren ten znajduje sie co prawda tylko w strefie B (średniej ochrony konserwatorskiej - jak zresztą całe miasto), ale założenia historyczno-urbanistyczne nakazują przywrócenie zabudowy wzdłuż tej ulicy.

Tu potrzeba planu, który byłby obligatoryjny dla każdego inwestora... Żeby było łatwiej można powierzyć wykonanie zabytkowej zabudowy jednemu właścicielowi, pod warunkiem, że nie zbuduje takiego molocha jak ten nieco dalej. Ponieważ to w zasadzie powinien być teren mieszkaniowy (zważywszy lokatorów wieżowców) inwestycję mogłaby wykonać jakaś spółdzielnia mieszkaniowa lub TBS (które niestety ostatnio kuleje...) - warunek: robota zgodnie z odgórym zarządzeniem.

Ale do tego potrzeba przede wszystkim mądrych władz, które dostrzegą problemy estetyczne miasta bardziej, niż obecne i odpowiednio wyegzekwują realizację planów... No i nie będą ślepo (wręcz jeszcze postkomunistycznie) zapatrzone w "postęp" - tam gdzie jest on zbędny...

ciech01

Nasze wieżowce

Post autor: ciech01 » pt lut 10, 2006 5:54 pm

Panowie, spokojnie - przywrócić historyczną zabudowę?
Przecież, na terenie zajętym przez wieżowce stały drewniane, pożydowskie budyneczki. Pamiętam ciasne i ciemne przejścia, ogrodzenia i komórki oraz chlewiki, które przypominały klimat obecnych przedmieść w Ameryce Południowej.
Ciechanów - moja mała ojczyzna.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt lut 10, 2006 6:25 pm

No nikt nie mówi o "przywracaniu" tych drewniaczków ;) (zresztą na naszej stronie jest parę zdjęć tych budynków) Skoro w Ciechanowie i tak mało kto buduje cokolwiek, wiec to tylko gdybanie. A jak coś już powstanie to przeważnie kicz...

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt lut 10, 2006 7:57 pm

Nam chodzi o nową zabudowę, ale historyzującą (czyli imitującą kamienice np. z przełomu XIX i XX wieku).

Co do Ciechanowa, to powinien zostać wykonany gruntowny przegląd architektoniczny wszystkich zabytkowych (i nie tylko) budynków powstałych przed 1950 rokiem (zwłaszcza murowanych) Z tego należałoby wyłowić wszystkie powtarzające się motywy i detale architektoniczne, pogrupować to okresami i stylami. A zapewniam, że wystarczy uważny spacerek np. po ul. Płońskiej, żeby znaleźć kilka podobnych obiektów...

Na tej podstawie można stworzyć indywidualny styl miejscowy, i w jego duchu wznosić zabudowę w miejscach historycznych...

Ale kto w "mieście" choćby o tym pomyśli...?

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz lut 12, 2006 7:59 pm

Trochę bawiłem w 3D i zrobiłem bardzo schematyczne rendery pomysłu Grześka (nie konsultowane z nim ;) )

Oznaczenia: niebieskei -istniejące budynki, pomarańczowe - jedna z wielu propozycji umiejscowienia nowej zabudowy. Zaznaczam że to moja fantazja :) nie ma tu szczegółów typu uliczki osiedlowe, bramy, parkingi i innye niezbędne rzeczy jak np. drzewa :P

Stan dzisiejszy
Obrazek
Etap I
Obrazek
Etap II - po ścince wieżowców :P
Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz lut 12, 2006 8:10 pm

WOW!

:shock: :shock: :shock:

Kaczor!!!
Ale mi zrobiłeś niespodziankę !!!

Animacja jest SUPER! :P

Wielkie dzięki!

PS. Po chwili "ochłonięcia" - uczepiłbym się tego placu na środku drogi - przejścia w tych miejscach są OK, ale nie przerywałbym dla nich zabudowy wzdłuż ulicy - wystarczą bramy w kamienicach.

Ale mimo wszystko - jestem pod wrażeniem!

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz lut 12, 2006 9:17 pm

Poprawka :)
Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz lut 12, 2006 9:30 pm

I w ten sposób mamy na ul. Ściegiennego typową staromiejską zabudowę (kamienice z oficynkami) - jaka gdzieniegdzie uchowała się jeszcze w północnym odcinku ul. Warszawskiej...

Jestem usatysfakcjonowany w 100% :)

To teraz lecimy z tym do UM i niech taka jedna pani w fotelu się... :wink:

Jeszcze raz wielkie dzięki za tę animację! :D

Pozdr.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » sob mar 11, 2006 8:55 am

A póki co zapowiada się, że Ściegiennego na odcinku od Warszawskiej do Zielonej Ścieżki stanie się jednym wielkim parkingiem :? Nowe miejsca parkingowe mają powstać za Urzędem Skarbowym i po obu stronach ulicy. Łącznie - 220 miejsc.

Jeśli przyspieszy to zamienianie Warszawskiej w deptak i spowoduje zmiany na Warszawskiej, to jak najbardziej jestem za. Ale jeśli nic się nie zmieni, to bedzie to tylko kolejna stracona lokalizacja dla nowych budynków.

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » śr sie 30, 2006 11:07 am

Dałem się poznać już jako zwolennik wyższej zabudowy w centrum miasta :) , jest to moja propozycja na zastąpienie ciechanowskich wieżowców. Na dole jak widać znajdowałaby się ogromna powierzchnia handlowa, a dla przeciwników wysokiego budownictwa też dobra wiadomość, kamienica była by niższa od obecnych punktowców. :D
Jest to kamienica która znajdowała - znajduje się przy placu Dąbrowskiego w Warszawie. Niestety nie udało mi się ustalić czy istnieje po dziś dzień. Ale liczni „Warszawiacy” z naszego forum będą pewnie lepiej zorientowani, to wyjaśnią tą zagadkę raz dwa. :D

Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr sie 30, 2006 1:01 pm

Muszę cię zmartwić, ale ta kamienica ISTNIEJE, jest wprawdzie troche przebudowana, ale zawsze jest możliwość powrotu do historycznego kształtu w historycznym miejscu, a więc taki import zdecydowanie odpada. My polujemy tylko na domy, których nie ma i są nikłe szanse na ich odbudowę tam, gdzie pierwotnie stały:

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... m_obec.jpg

Poza tym inna sprawa, że ja absolutnie nie widzę w Ciechanowie kamienic wyższych niż 4 piętra + poddasze a kieruję się tu planami z okresu dwudziestolecia miedzywojennego, gdzie zakazano wznosić w Ciechanowie wyższą zabudowę. O wielkomiejskości naprawdę nie świadczy wysoka zabudowa, ale takie elementy jak puby, kawiarnie, kina, teatr, urzędy i centra handlowe - a te mogą sie z powodzeniem mieścić również w małomiasteczkowej architekturze....

ODPOWIEDZ