Aleksandrówka

Od socrealizmu do wielkiej płyty.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
pelagia

Post autor: pelagia » czw wrz 07, 2006 5:17 pm

Boisko jest do tej pory :D

urbanowp

Post autor: urbanowp » czw maja 03, 2007 1:43 pm

Troszkę już minęło od ostatniej wypowiedzi w tym temacie, ale może jeszcze się dopiszę, bo jestem dość świeżym użytkownikiem forum i dopiero nadrabiam zaległości.
Zatem pamiętam sad i kapliczkę przy Pułtuskiej o której pisze Pelagia.
Sad znajdował się na przeciwko szkoły SP3 po przeciwnej stronie ulicy Pułtuskiej. Teraz jest tam Pawilon handlowy, dentysta, sklep itp.

Pamiętam też górkę na terenie Kirkutu, teraz jest tam blok mieszkalny.
Co do samego dawnego Cmentarza Żydowskiego. to za moich czasów bez problemu mozna tam było znaleźć kości ludzkie. Pamiętam jak dzieciaki z okolicznych bloków znajdywały czaszki i piszczele.

Jeśli chodzi o kombatanta, to troszkę go ostatnnio zaniedbano, jednak na uwagę zasługuje basen, może nie jest to jakaś super pływalnia, ale za to jest bardzo tanio i nie ma tłoku. Godzinka kosztuje 5 zł, dla porównania w Warszawie, na byle jakiej sadzawce 30 min kosztuje 10 zł.

W dawnym jubilacie jak już wspomniano znajduje się obecnie biedronka, ale wcześniej przez dłuższy czas był tam "ABC".

Z dawnych czsów pamiętam jeszcze jaką popularnością cieszył się bazarek przy Renacie, handlowali tam wtedy Rosjanie :D

Generalnie to pamiętam jeszcze sporo, Aleksandrówka to moja rodzinna dzielnica, tu się wychowałem.

A ciekaw jestem czy ktoś pamięta jeszcze jak budowali SP3, Obecny Szpital, (bo przypomnę, że poprzedni znajdował się w dzielnicy "bloki") czy np. Kombatanta, albo osiedle żółtych bloków z wielkiej płyty, przy ul. Sikorskiego. :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw maja 03, 2007 4:17 pm

urbanowp pisze: A ciekaw jestem czy ktoś pamięta jeszcze jak budowali SP3, Obecny Szpital, (bo przypomnę, że poprzedni znajdował się w dzielnicy "bloki") czy np. Kombatanta, albo osiedle żółtych bloków z wielkiej płyty, przy ul. Sikorskiego. :D

Pozdrawiam
Ja pamiętam tylko budowę osiedla przy ul. Sikorskiego. Było jeszcze wtedy targowisko w tamtym rejonie, na które zabierała mnie mama.

tosla

Post autor: tosla » śr maja 09, 2007 12:40 am

Na to targowisko przyjeżdzał mój dziadek z Sońska targować zbożem i świniakami :D . Pamiętam doskonale - mieszkałem na Batalionów i czasami go tam spotykałem. A targowisko było super - Potem po okrojeniu go o teren pod nowe bloki stracilo na znaczeniu i w końcu padło. Wielka szkoda :cry: . Wielki sentyment.
A apropo osiedla na Sikorskiego to pamiętam te piękne i dorodne orzechy i śliwki mirabelki, które rosły wzdłóż ulicy. Obok walały się sterty starych płyt betonowych. Potem w trakcie budowy nowego osiedla ktoś wpadł na pomysł wycięcia niekolidujących z niczym drzew - kretyński pomysł :twisted: . Teraz w tym miejscu mamy łąkę i jakieś kikuty
Takie życie!
Tomek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt maja 11, 2007 9:11 pm

Tak się składa, że nawet znalazłem zdjęcie rekapitulujące wszystko powyżej :)

Jest rok 1987. Powstaje osiedle Sikorskiego, jest jeszcze targowisko (po prawej) oraz dawny "zarost" wzdłuż ul. Sikorskiego (w środku). Jest też widoczny busik komunikacji miejskiej, a trochę dalej "wystaje" Jubilat :) Taki Ciechanów pamiętam z dzieciństwa.

Aby powiększyć trzeba kliknąć na obrazek:
Obrazek
http://img516.imageshack.us/my.php?image=alexa87gm3.jpg
Miłych wspomnień :D

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt maja 11, 2007 9:15 pm

Świetne zdjęcie. Można by spróbować zrobić współczesny odpowiednik (tylko skąd było robione?) Dziś w centrum zdjęcia byłaby piramida nad TPSA - wteedy rozgrzebaną budową KWPZPR.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt maja 11, 2007 10:17 pm

Michał Kaczorowski pisze:Świetne zdjęcie. Można by spróbować zrobić współczesny odpowiednik (tylko skąd było robione?) Dziś w centrum zdjęcia byłaby piramida nad TPSA - wteedy rozgrzebaną budową KWPZPR.
A żeby było ciekawiej - to tylko fragment znacznie większej panoramy- obejmującej także szpital, osiedle wojskowe, Krzyżaka i kawałek ul. Warszawskiej. A wykonano ją z wieżowca - prawdopodobnie tego z kominem.

Całe zdjęcie prześlę jako panoramę Ciechanowa do działu "Czasy PRL" już niebawem. :)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » pt maja 11, 2007 11:22 pm

Jeśli chodzi o Aleksandrówkę, to pamiętam jak przez mgłę wesołe miasteczko które rozkładało się w okolicy dzisiejszej Biedronki (wtedy już chyba było ABC). Wtedy chyba jeszcze Armii Krajowej nie była taka szeroka i było sporo miejsca na wesołe miasteczko. Poza tym pamietam ABC dokładnie (pierwszy w Ciechanowie sklep z wózkami ?)) No i mam jakieś zdjęcia z budowy SP nr 3, jak znajdę gdzieś w szufladach, to wrzucę :)

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt maja 11, 2007 11:36 pm

Mój ojciec robił te świecące litery na ABC :D

MarWoj

Post autor: MarWoj » pn wrz 17, 2007 2:07 pm

W XIX wieku istniała inna Aleksandrówka. Na mapie jest ona umieszczona w okolicach ul. Płońskiej. Mieszkali tam na początku XX wieku (przez chwilę) moi dziadkowie, ale szybko wrócili do Ciechanowa, bo wieś cieszyła się (zasłużenie) złą reputacją. MarWoj

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw wrz 20, 2007 3:43 pm

Jądro wsi Aleksandrówka to południowy fragment obecnej ul. Witosa, W 2. poł. XIX wieku włączono do Aleksandrówki byłe dobra zakonne - Glinki - czyli rejon obecnego cmentarza parafialnego przy ul. Płońskiej. Osiedla z wielkiej płyty, "zabrały" tę nazwę i przeniosły ją bardziej na północny-wschód od dawnej lokalizacji.

ODPOWIEDZ