Strona 1 z 3

Aleksandrówka

: wt lut 28, 2006 11:46 pm
autor: pelagia
Ostatnio przy okazji porządków znalazłam kwitek z wymeldowania się z Ciechanowa (niestety) i się aż zdziwiłam, że Osiedle Aleksandrówka stoi już ponad dwadzieścia lat! I całkiem nieźle się ma, muszę przyznać. Choć cud estetyki to nie jest, ale i tak prezentuje się lepiej niż np. Jeziorko; na Aleksandrówce (szczególnie tej starszej, od Armii Krajowej do wysokości Batalionów Chłopskich 13 i zakrętu Gwardii Ludowej) dbano o nasłonecznienie mieszkań i zieleń.
Mimo tego, że to blokowisko, są tam do dzisiaj ślady dawnej wsi. Pierwszy to kapliczka stojąca przy Pułtuskiej (do końca lat osiemdziesiątych stojąca w sadzie, który wycięto przy okazji budowania kolejnych bloków), drugi zaś to domek stojący naprzeciwko kotłowni, gdzie przed budową kościoła mieściła się parafia św. Franciszka. Zanim budynek otynkowano, jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych z cegieł dawało się odczytać znaki cegielni. Niestety, nie wiem nic więcej o tym budynku.
I oczywiście, trzeba wspomnieć o cmentarzu żydowskim. Pamiętam jeszcze zniszczone macewy, oparte o pomnik; zdaje się, że do dzisiaj stoi jeden z betonowych słupów dawnego ogrodzenia.

: śr mar 01, 2006 6:48 pm
autor: Michał Kaczorowski
Faktycznie, urbanistycznie Aleksandrówka jest całkiem dobrze pomyślana, bloki są przewaznie w pewnej odległości od siebie i nie tworzą "getta" ale mogło by być więcej zieleni :) Do tego są niskie (4 piętra to wybieg budowniczych socjalizmu bo od 5 musi być winda :P)

: pt mar 03, 2006 6:06 pm
autor: G_Kęsik
No coż - nie zachwycajmy się tak tym radosnym i bezładnym wytworem komunizmu... :)

Chociaż muszę przyznać, że wcześniejsze (lata 60-te, 70-te) upychanie bloków w średniowiecznym centrum miasta uważam za 10 razy większe barbarzyństwo niż budowa Aleksandrówki (które to osiedle, zabierając trochę czasu, być może uchroniło resztki ciechanowskich zabytków od zagłady...)

To, że między blokami są dość duże odstępy wynika tylko i wyłącznie z zachłannej polityki ówczesnych władz. Osiedle to powstało na bardzo żyznych glebach. Wiadomo było, że obszar pomiędzy blokami jest z definicji swej nierolniczy - a dawna władza nie lubiła gdy indywidualnemu rolnikowi sie powodziło a poza tym to było zbyt blisko ratusza, żeby tu była wieś i pola uprawne... :)

Po drugiej stronie ul. Pułtuskiej analogiczną sprawę "załatwił" duży kompleks szpitala...

Są zabawne artykuły z czasów budowy tego osiedla. Już same ich tytuły są znaczące np:

"Na osi północ-południe powstanie <<drugi Ciechanów>>!"
"Przyszły kształt miasta", "Nowy kształt miasta"
"Konstruktorzy planu"
"Nowe <<szaty>> dla Ciechanowa"
"Rozbrat z ruderami" (w tym artykule z 1986 r. - taka polityczna dygresja - "bardzo ładnie" nt. zabytkowej zabudowy wypowiadał się ówczesny prezydent miasta - w najbliższych wyborach samorządowych także zamierza kandydować...)
:D

: sob mar 04, 2006 11:19 am
autor: pelagia
Może i bezładny wytwór komunizmu, ale naprawdę wolę go od innych bezładnych wytwórów budowanych po 89 roku :D
W ogóle architektura mieszkaniówek stanowi nawet teraz problem; co prawda nie buduje się sztampowo i pod wzór, ale niekiedy zęby też bolą. Wystarczy przejechać się po sypialniach Warszawy. O manii grodzenia w ogóle nie wspomnę.
A co do "rolnictwa" na Aleksandrówce, to wszycy "starzy" mieszkańcy doskonale pamiętają, jak między blokami pasły się krowy :D

: sob mar 04, 2006 1:32 pm
autor: G_Kęsik
Do Aleksandrówki mam raczej neutralny stosunek. Uważam, że ładne pomalowanie tych bloków i trochę lepsze urządzenie przestrzeni pomiędzy nimi, załatwiłoby sprawę tego osiedla na wiele lat. O wiele bardziej interesuje mnie centrum miasta. Tam to jest dopiero mnóstwo do zrobienia :)...

: wt sie 08, 2006 2:30 pm
autor: kachna
witam :) mam wielką prośbę, mieszkałam kiedyś na aleksandrówce na ulicy Batalionów Chłopskich i nie widzialam tego miejsca ponad 10 lat. bylabym niezmiernie wdzieczna za zamieszczenie aktualnych zdjęc tego miejsca bo chcialabym skonfrontowac wspomnienia z rzeczywistością

: wt sie 08, 2006 3:47 pm
autor: G_Kęsik
Proszę bardzo :) Na razie dysponuję takimi zdjęciami (zrobione tydzień temu):

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... lexa_3.jpg

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... lexa_2.jpg

Przy ul. Batalionów Chłopskich ukończono niedawno nowy Kościół św. Franciszka (widok od strony Jeziorka):
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... lexa_1.jpg

dzękujeeeeee

: wt sie 08, 2006 4:00 pm
autor: kachna
jejku pięknie dziekuję :lol: a sam Renata jak stał tak stoi, a to juz tyle lat...

: wt sie 08, 2006 4:10 pm
autor: G_Kęsik
Przez ostatnie 10 lat pomiędzy Aleksandrówką a gminą Opinogóra wyrosło już dość spore osiedle domków jednorodzinnych. Jak znajdę trochę czasu to podrzucę parę fotek z tamtego rejonu.

No i serdecznie witam na forum! :P

: wt sie 08, 2006 4:24 pm
autor: kachna
:) będę bardzo wdzięczna, ogólnie przebuszowałam już chyba całe forum i obejrzałam wszystkie zdjęcia na nim :) z tego co pamiętam to już wtedy powstawać tam zaczęły pierwsze domki jednorodzinne, a z tego co mi wiadomo na wprost moich okien a w zaadzie balkonu :wink: , czyli na tyłach Bat. Chłopskich miał powstać dom starców czy coś takiego...
Ale ogólnie widzę, że jakieś drastyczne zmiany nie zaszły w tych charakterystycznych miejscach, które zachowała moja pamięć :)

: czw sie 10, 2006 6:53 pm
autor: pelagia
Dom Kombatanta powstał i owszem. I nawet basen tam mają ;)
A Aleksandrówka starzeje się z godnością - dużo się nie zmieniło, ale drzewa urosły, Jubilata odmalowali na żółto i zrobili tam Biedronkę, a bloki odmalowali w pstrokate kolorki :D

: czw sie 10, 2006 8:02 pm
autor: G_Kęsik
Dodam jeszcze kilka zdjęć ul. BCh specjalnie dla kachny :)

Widok w kierunku wschodnim:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... /bat_1.jpg

Kościół św. Franciszka
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... /bat_2.jpg

DPS "Kombatant"
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147/Jortex/ba_3.jpg

Nowe osiedla za Aleksandrówką:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... /bat_4.jpg

Widok w kierunku zachodnim:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... _panor.jpg

: czw sie 17, 2006 1:58 pm
autor: kachna
dzieki :D szkoda tylko ze nie widze zdjęc, nie wiem czemu, ale może za jakiś czas mi się pokaża :)
a tak w ogole to jak sie zyje w Ciechanowie ??

już wszystko widze :)
a kiedys z balkonu widzialam tylko puste łąki a teraz porsze :)

prosze nie porsze oczywiscie ;)
a takie niedyskretn pytanie , czy ktos z osob tu zaglądajacych mieszkana na Bat Chłopskich lub w okolicy ??

: wt sie 22, 2006 2:29 pm
autor: pelagia
E, puste łąki też się da w dalszym ciągu zobaczyć :D
Ja bywam na Batalionów Chłopskich, mieszkałam tam ponad 10 lat. ;)

: wt sie 22, 2006 2:35 pm
autor: kachna
no prosze :) wiec jednak sa tu potencjalni dawni sasiedzi :wink: chyba ciekawosc kiedys zwyciezy i wybiore sie do CIechanowa na wycieczke :wink:
a szkola podstawowa (kiedys chyba nr3, ta na przeciw szpitala ) nadal fukcjinuje :?: czy moze teraz tam cos innego jest :?: