Wieża ciśnień

Od socrealizmu do wielkiej płyty.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Krzysztof

Wieża ciśnień

Post autor: Krzysztof » pt kwie 14, 2006 10:30 am

Cześć!

1. Świetnie przygotowana strona - wielkie brawo za funkcję "teraz / kiedyś" przy zdjęciach.

2. Urodziłem się w Ciechanowie i czasem (rzadko i krótko) tam bywam. Jak dla mnie, najbardziej charakterystyczną konstrukcją w mieście jest... wieża ciśnień (chyba wieża ciśnień, tak naprawdę do tej pory nie jestem w 100% przekonany o funkcji tej konstrukcji). Robiła na mnie w moich dziecięcych czasach piorunujące wrażenie (wydawało mi się, że jest to gigantyczny stołek dla jakiegoś olbrzyma, och, święta naiwności). Do tej pory wydaje mi się, że jest to jedna z ciekawszych architektonicznie rzeczy, jakie kiedykolwiek widziałem! Szkoda, że nie ma zdjęcia tej wieży na stronie, według mnie zasługuje ona na "wypromowanie". Może żyję w świecie dziecięcej iluzji i patrze na nią przez pryzmat pierwszych, dziecięcych wspomnień i dla Was może wydaje się ona gigantycznym koszmarem, ale naprawdę jestem jej wielkim fanem :).

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt kwie 14, 2006 11:58 am

Wieża ciśnień, jest jedną z najlepszych rzeczy jaką zostawił w Ciechanowie PRL. Wybudowano ją w 1972r. Szkoda, że dziś sobie niszczeje. Moim zdaniem bradzo ładnie wyglądałaby np. w kolorze miedzianym :) Spróbuję poszukać jakiegoś starego zdjęcia tej konstrukcji... Możemy też pomyśleć o umieszczeniu jej w logo naszej strony.

Narazie umieszczam fotkę z kolorowego albumu:

Obrazek

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt kwie 14, 2006 12:36 pm

To moja ulubiona budowla powojenna w Ciechanowie (co widać po awatarze :D) Marzy mi się przekształcenie jej w punkt widokowy (stoi w najwyższym puktcie w mieście (143 m n.p.m.) i widok z niej byłby świetny. Geomerycznie jest to torus osadzony na hiperboloidzie jednopowłokowej (powierzchni skaładającej sie wyłącznie z prostych) :)

Kiedy oddano ją do użytku ciechanowianie nazywali ją "pucharem prezydenta" (miasta). :D

Witek

wieża ciśnień

Post autor: Witek » pn kwie 17, 2006 2:04 pm

Witam ! a tu www.tarnow.pl/kartki/index-a.php?id=111 jest podobna wieża ciśnień tylko w Tarnowie na poludniu Polski, wybudowana na pocz. lat 80 tych, nasza jest sprawna i rowniez stoi w widocznym miejscu ale nie jest to najwyzszy punkt w mieście, Tarnów jest położony na pagórkach czy nawet górach, proszę popatrzeć na panoramy miasta dostępne na tej stronie, pozdrawiam Witek...

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn kwie 17, 2006 6:42 pm

Tarnowska wieża ma niezły "czepek", chociaż konstrukcja jest "prostsza" :)

Znalazłem jeszcze trochę ciekawych informacji nt. naszej wieży: (nie pytajcie, gdzie... ;)

<<Wieża zaprojektowana została jako zbiornik wyrównawczy wody dla potrzeb dzielnicy przemysłowej. Nigdy nie była napełniona w 100%, ale przez jakiś czas działała. (...) Projekt został wykonany chyba na Politechnice Warszawskiej, na podstawie badań laboratoryjnych, które polegały na poddawaniu kolejnych makiet wykonanych ze stali, określonym obciążeniom. Projektant i wykonawca - jak narazie jest mi nieznany. Fotografia (widok) wieży była bardzo popularna wśród "budowlańców" w latach osiemdziesiątych, ponieważ zdobiła okładkę podręcznika "PROJEKTOWANIE KONSTRUKCYJNE" dla techników budowlanych.>>

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt lip 18, 2006 5:54 pm

Słyszałem od ojca że kilka lat temu jakiś inwestor planował tam restaurację i punkt widokowy ale władze miasta do którego należy wieża nie zdodziły się. To chyba jednak tylko plotki...

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr lip 26, 2006 11:28 pm

Też słyszałem kiedyś tam podobną plotkę, z tą tylko różnicą (a może nie), że inwestor planował zrobić restaurację "na górze" wieży razem z punktem widokowym. Tymczasem restauracja "na dole" (nawet w otoczeniu) raczej nie powinna stwarzać zagrożenia dla konstrukcji. Skoro zbiornik napełniał się kiedyś do połowy to zrobienie na szczycie TYLKO punktu widokowego nie powinno stwarzać jakichkolwiek zagrożeń... :?

AlexxxS

Wieża ciśnień

Post autor: AlexxxS » sob sie 19, 2006 2:06 pm

G_Kęsik pisze:zrobić restaurację
On a hyperboloid water tower it is possible
to make restaurant or hotel for romantic adventures.
It will bring money!
The photo shows restaurant on a hyperboloid tower in Bukhara:
http://home.nordnet.fr/~ajuhel/Surfaces ... detail.JPG
http://home.nordnet.fr/~ajuhel/Surfaces/H1-Bukhara.JPG
Obrazek
http://home.nordnet.fr/~ajuhel/Surfaces/quad_archi.html

Wieża ciśnień, Ciechanow:
http://czasciechanowa.pl/forum/viewtopic.php?t=188

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » sob sie 19, 2006 2:29 pm

Hi, that post on CzasCiechanowa forum is mine :) Welcome in our forum. :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Re: Wieża ciśnień

Post autor: G_Kęsik » sob sie 19, 2006 3:06 pm

AlexxxS pisze: On a hyperboloid water tower it is possible
to make restaurant or hotel for romantic adventures.
It will bring money!
I don't think so... "Not" on THIS water tower ;) WT in Ciechanow was a prototype and after to fill 1/2 the construction began to swerve :( Maybe the restaurant isn't very heavy... but I think, that an observation point is possible to realization.

So, the water tower need "Money, money, money..." ;)

I'm sorry for my English. It's terrible - i know... - I learn this language yet, so you have to be patient :D

Uff... Kartki w moim słowniku są cierpliwe...

AlexS

Re: Wieża ciśnień

Post autor: AlexS » sob sie 19, 2006 4:25 pm

Hi, forum!
G_Kęsik pisze:WT in Ciechanow was a prototype and after to fill 1/2 the construction began to swerve ...
I think 1/2 it about 300 tons! :wink:
For restaurant there are enough 100-120 tons. :D
:?: You know the exact sizes of a tower?
:?: How the base is made?
:?: Can in archive there are drawings of a tower?
:D :) :wink:

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob sie 19, 2006 6:17 pm

Tower has 1500 m3 capacity :) and this is all what I know... :?

AlexS

Post autor: AlexS » sob sie 19, 2006 10:01 pm

G_Kęsik pisze:Tower has 1500 m3 capacity :) and this is all what I know... :?
1500 cubic metre of water weigh 1500 tons. :!:
This Tower have made for 10 restaurants. :wink:

The Tower-Hotel for romantic adventures :wink: will bring more money :wink: , than restaurant.
:D :D :D
Ostatnio zmieniony ndz sie 20, 2006 3:21 pm przez AlexS, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz sie 20, 2006 10:57 am

Well, You don't have to explain me, how great would be in the romantic hotel on the water tower. :) But our local government in "Studies for Ciechanow development" plan to stay this place like now - closed water tower :cry:

AlexS

Sale of the Tower?

Post autor: AlexS » ndz sie 20, 2006 11:35 am

The Local government can sell the Water tower :?: :wink:

ODPOWIEDZ