Przebudowa pl. Jana Pawła II

Inwestycje ukończone od 1989r.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Przebudowa pl. Jana Pawła II

Post autor: G_Kęsik » pt sie 04, 2006 6:56 pm

Wybrałem się dziś do UM, aby obejrzeć projekt przebudowy pl. Jana Pawła II... Na miejscu spotkałem się z miłym przyjęciem a urzędnicy (a szczególnie jeden, który jednak chciał pozostać anonimowy) udostępnili mi wszystkie interesujące mnie materiały, za co jeszcze raz dziękuję. :)

WAŻNE: Dla klarowności postanowiłem usunąć wszystkie poprzednie posty oraz rozdzielić dyskusję nad przebudową Rynku od dyskusji nad przebudową ul. Warszawskiej .

* * *

Ostateczny projekt przebudowy pl. Jana Pawła II (Rynku) w Ciechanowie jest już gotowy - zawiera się w dwóch obszernych tomach... Jest to I etap rewitalizacji Traktu Średniowiecznego i będzie ubiegał się o środki z funduszy unijnych już w roku 2007.

Projekt opracował zespół pod kierownictwem arch. K. Domaradzkiego (z Warszawy).

A oto i plan (plansza była tak duża, że chcąc ją sfotografować musiałem zająć pół podłogi) ;) :

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... at_min.jpg

Poniżej legenda:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... egenda.jpg

Są też zdjęcia i rysunki oświetlenia i małej architektury...

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... _zdj_1.jpg

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... _zdj_2.jpg

Latarnia uliczna:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... pa_min.jpg

Słupek - drogowskaz:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... ek_min.jpg

Zdrój uliczny:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... ic_min.jpg

Nowa studnia, która stanie prawie na środku placu:
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... ia_min.jpg

Projekt wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Podoba mi się "historyzująca" mała architektura oraz sposób zagospodarowania placu i wycięcia większości drzew (choć w sytuacji sąsiadującej z Rynkiem "roztirowionej" ulicy to przedsięwzięcie trochę ryzykowne). :? Niewątpliwie ładnie będzie wyglądał ciąg świateł, wyłaniających się z posadzki przed ratuszem oraz nowe latarnie, które zastąpią obecne tandetne "balony".

Szansa na realizację I etapu rewitalizacji - tj. przebudowy Rynku jest dość duża. Natomiast jeśli idzie o przebudowę ul. Warszawskiej i pl. Kościuszki to są znaczne opory ze strony właścicieli sklepów i projekt ten może nie doczekać się realizacji. Dlatego m.in. rozdzieliłem dyskusję o Rynku z dyskusją o ul. Warszawskiej o czym pisałem już wyżej...

Życzę Wam przyjemnego oglądania i jestem ciekaw waszych opinii.
Ostatnio zmieniony pt sie 04, 2006 8:11 pm przez G_Kęsik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Re: Przebudowa pl. Jana Pawła II - projekt

Post autor: Grzegorz Klimek » pt sie 04, 2006 7:23 pm

Ogólne wrażenie, jakie wywiera plan jest pozytywne, ja bym może dołożył jeszcze jakąś stylizującą fontannę, można by ułożyć szyby w nawieszani pokazujące jakieś fragmenty historycznej zabudowy miasta, ale jak mówię to są szczegóły – ocena dobra. Jedynie, do czego miałbym zastrzeżenia to lampy, te obecne i zaproponowane nie robią najlepszego wrażenia, w lampach powinno być szkło matowe rozpraszające światło a nie żarówka, która będzie biła po oczach. I jeszcze słowo o parkowaniu samochodów, krótko mówiąc powinno być zakazane w obrębie placu. :?

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt sie 04, 2006 8:01 pm

Co do parkingów to dopóki nie będzie parkingu podziemnego, jednak powinny tam być.

A co do planu to cieszy mnie oczywiście granit na posadzce, stylowa mała architektura (chociaż te zdjecia to chyba tylko przykłady z innych miast), wycinka sporej liczby drzew, w końcu będzie to przypominać Rynek a nie park...

W tym roku (jeśli dobrze pójdzie bo miał sie zacząć "jak zejdą śniegi" wiosną 2005 ;) ) zacznie się remont Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie projektu tej samej ekipy. Użyte będą podobne materiały jak potem u nas.

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » pt sie 04, 2006 8:26 pm

Chyba mało, kto wierzy w to, że parking podziemny kiedykolwiek powstanie. Po prostu żadna przyjemność siedzieć w otoczeniu samochodów stojących nawet w znacznej odległości, trzeba też pamiętać, że dotychczasowe drzewa w znaczącym stopniu wytłumiały hałas uliczny. I nie chodzi mi wcale o drzewa na placu a ruch samochodowy, który powinien być wyprowadzony poza ścisłe centrum. Nie wspomnę o ul. Warszawskiej. :wink:

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn sie 21, 2006 4:23 pm

Pan, który udostępnił mi plany też tak uważa. Na początek, zanim powstanie obwodnica, ruch zwłaszcza tirów powinien być skierowany w ul. Armii Krajowej i Mleczarską. Niestety są protesty mieszkańców "Jeziorka" i "Aleksandrówki", ale może do czasu rozpoczęcia prac przy Rynku coś się w tej sprawie "posunie" do przodu...

21 sierpnia: Właśnie się dowiedziałem, że rozpoczęła się wycinka drzew w obrębie Rynku...

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn sie 21, 2006 5:41 pm

Ze strony UM:
Trwa wycinka i przycinka drzew, której poddawane są drzewa obumarłe i częściowo obumarłe. Dziś prowadzone są prace na Pl. Jana Pawła II. Gmina Miejska otrzymała stosowne zezwolenie od Starosty Ciechanowskiego na usunięcie 22 chorych drzew z terenu skweru.

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » pn sie 21, 2006 6:10 pm

Niesamowite, że jeszcze nikt nie protestuje albo nastąpiła niesamowita zgodność społeczeństwie ciechanowskim albo jeszcze o tej wycince nie wszyscy wiedzą. :?: Z drugiej strony chytrze pomyślane, że idzie to etapami, ale jeżeli faktycznie ma być to plac a nie las…, to trzeba działać. :D

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn sie 21, 2006 6:20 pm

W Ciechanowie przeważnie protesty są już "po ptokach" jako wzmianki w lokalnej prasie ;)

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » pn sie 21, 2006 6:26 pm

Już widzę tytuły prasowe, „Skandaliczna wycinka drzew w centrum miasta”, „Pustynia przed Ratuszem” :D . Jak będzie po, dajcie jakąś fotkę. :wink:

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn sie 21, 2006 8:38 pm

Podobno przy przystankach zrobiło się "dziwnie pusto"/ ;)
Tym razem jednak jęki mieszkańców nie są do końca bezzasadne, bo coż będzie odgradzało ten (nawet pięknie zagospodarowany) plac od huczacej TIR-ami jezdni? :? Może dobra wola władz miasta :?: , bo na odbudowę połudnowej pierzei (choćby w wersji "półdomów") się nie zanosi w najbliższym czasie. To trochę tak jak z autostradą do Strykowa. Wszystko jest cudownie, ale czegoś tam nie dopatrzono... ;)

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » pn sie 21, 2006 9:29 pm

Od czegoś jednak trzeba zacząć, o tym że będzie głośno również mówiłem, ale skoro są pieniądze i chęć lokalnych władz do przemienienia tego miejsca w plac z prawdziwego zdarzenia to trzeba łapać wiatr w żagle i niestety pomęczyć się do czasu wybudowania obwodnicy. :)
A o co chodzi z "półdomkami" bo za bardzo nie rozumiem :?: :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn sie 21, 2006 10:25 pm

Przez "półdomy" rozumiem kamienice z dachami pulpitowymi i oknami od strony Rynku a od strony ruchliwej drogi zamknięte prostą ścianą - wyglądające z zewnątrz mniej więcej tak, jak np. nawy boczne w Kościele Farnym. Ścianę od strony drogi można pokryć bluszczem lub pomalować - bo raczej nie polecałbym robić w niej okien - no chyba ze ktoś lubi hałas i zapach spalin... :)

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » wt sie 22, 2006 8:50 am

Ja bym to widział jako rozwiązanie tym czasowe, aż do momentu wybudowania obwodnicy, później jednak plac by zyskał przez do danie przestrzeni, można by też zamykać ulicę wzdłuż SDH, przy okazji różnego uroczystości, koncertów, sylwestra itd. :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr sie 23, 2006 3:56 pm

Na wycięcie 22 drzew to raczej nie wygląda... :wink: Ledwie zauważyłem różnicę :!: a i prace jakoś dziwnie stanęły... 8)

Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... _skwer.jpg

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » śr sie 23, 2006 6:48 pm

To jest zdjęcie przed czy po. :?: :D :lol:

ODPOWIEDZ