Budowa kościoła p.w. Jana Pawła II (parafia M.B.Fatimskiej)

Inwestycje ukończone od 1989r.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » wt lut 28, 2006 4:33 pm

Hehe, mnie tylko będzie żal małego drewnianego kościółka zastępczego. Dzieckiem będąc byłem do niego prowadzany przez Babcię, gdy zastępował jeszcze kościół św. Piotra. Dobrze pamiętam ascetyczne wnętrze i wspaniałe organy elektryczne ;)
A'propos ciechanowskich kościołów. Jest już na forum polowanie na kościół św. Małgorzaty, kościół św. Ducha jest już zlokalizowany, a w Ciechanowie stała ponoć conajmniej jeszcze jedna świątynia - św. Barbary. Czy istnieje jeszcze możliwość ustalenia gdzie się znajdowała? Może udostępnilibyście przedwojenne plany miasta, tak aby każdy mógł się w takie polowanie zabawić. Ja dzieckiem będąc słyszałem o resztkach kościoła w okolicach dzisiejszego rogu Pułtuskiej i 11 Pułku. Ale w świetle ostatnich informacji dochodzę do wniosku, że mogło chodzić o synagogę :)
P.S. Kiedyś u Dziadka wpadła mi w ręce jakaś publikacja TPZC, gdzie nakreślone były plany Ciechanowa bodajże od XIII w. Mógłbym oczywiście spróbować ją zdobyć, o ile oddam wcześniej Dziadkowi pewne zdjęcia lotnicze (dygresja ;).
Pozdrawiam.
KleY

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt lut 28, 2006 5:17 pm

1) Plan przedwojenny możemy udostępnić :) Wkrótce wrzucę na nasz serwer, a w przyszłości będzie nowy dział na stronie - plany miasta.

2) Zdjęcia lotnicze zwrócę niebawem, jak tylko Grzesiek wróci z Warszawy :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt mar 03, 2006 5:41 pm

Kiedyś miałem taki kalendarz, gdzie było zdjęcie makiety tego Kościoła. Zdaje się (o ile dobrze pamiętam), że wieże będą jeszcze trochę wyższe (oczywiście nie licząc ich hełmów).

Biorąc pod uwagę fantastyczne bryły współczesnych świątyń, powodujące częstokroć "zagubienie sacrum" - o czym napomina coraz więcej architektów, mamy wreszcie w Ciechanowie coś co niewątpliwie JEST a w zasadzie będzie kościołem (choć co do brył kościołów: św. Piotra i św. Franciszka z Asyżu - nie mam osobiście jakichś specjalnych zastrzeżeń)

Ciekawa jest też inspiracja wież tej budowli. Być może z sąsiedniego Pułtuska:

Obrazek

Choć równie dobrze może to być bardziej uduchowiona parafraza popularnych w latach 60-tych stacji trafo :)

Tak, czy inaczej - bryła kościoła kojarzy mi się z kochanymi latami 20-tymi, 30-tymi XX w. i prostą, bezpretensjonalną ale zarazem klasyczną architekturą tego okresu (także w Ciechanowie)

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » czw cze 08, 2006 12:18 pm

Prawdopodobnie coś ruszyło się na budowie. Dziś widziałem robotnika chodzącego po dachu, coś majstrował przy rusztowaniach.

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » czw cze 08, 2006 6:03 pm

Może szukał butelek?

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw cze 08, 2006 9:12 pm

Oj, to zły znak!
Na dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku też niedawno chodzili po dachu robotnicy :) Jak sie skonczylo, nie trzeba nawet mowic :wink:

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » czw cze 08, 2006 10:51 pm

Hehe, ale organy wewnętrzne nie zostały uszkodzone ;D
A teraz serio. Moim skromnym zdaniem nareszcie szykuje się ładny kościół w naszym mieście (znów optymizm ze mnie bije, mam nadzieję, że nie przedwcześnie). Poprzednie świątynie (Piotr i Franciszek) zupełnie mi się nie podobają. Zresztą, jeśli chodzi o budowle sakralne, jestem strasznym konserwatystą. Kościół powinien wyglądać jak kościół, a nie jak UFO. A tu mamy dość wyraźne nawiązania do tradycji. Może bryła jest trochę "stodołowata", ale budowla zwieńczona pseudo (a nawet bardzo pseudo) gotyckimi wieżami powinna prezentować się godnie.
P.S. Czy ktoś ma może jakieś aktualniejsze zdjęcie całości? Czy wieże są już na miejscu? Czy stan na zdjęciu można nazwać aktualnym?
P.S. 2 Mam nadzieję, że jak na kościół przystało, zamontowany tam będzie dzwon, a nie "melodyjka polifoniczna". Kto mieszka koło Franciszka i dostaje spazmów codzień na dżwięk "Maryjo, Królowo Polski", wie o czym mówię ;) Kolejnej tak samo gającej budowli w mieście chyba bym nie zdzierżył :D

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » czw cze 08, 2006 11:11 pm

Stan budowy jest taki sam jak na wcześniejszym zdjęciu. Dopiero teraz budowa budzi się po zimie (zdaje się że o dokończeniu inwestycji była wzmianka w ostatnim Czasie Ciechanowa) Jutro będę w tamtej okolicy z moim komórkowym fotoaparatem :)

PS. Za kilka lat jeśli okolica będzie się rozwijać zgodnie z planem zagospodarowania, moze być tu ładne osiedle. (nowy kościół to ten szary obszar na lewo od tego mini placu).
Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt cze 09, 2006 10:49 am

Kościół niestety kompletnie nie wpisuje się w w/w plan :( Przy najważniejszej ulicy wychodzącej z placu zamiast wież i głównego wejścia zobaczymy prezbiterium i zakrystię. Ktoś tu chyba nie pomyślał... :(

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt cze 09, 2006 2:12 pm

Zaczęto montaż zbrojenia słupów wieży. (kiepskie zdjęcie)
Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt cze 27, 2006 6:56 pm

Widać juz łuki które będą na wieżach:
Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » śr lip 19, 2006 2:15 pm

Podbijam temat ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr lip 19, 2006 2:22 pm

Jakie ładne zdjęcie! Naprawdę, urocze :)

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt sie 22, 2006 2:38 pm

Kolejna, tym razem komórkowa fotorelacja. Wieże pną się do góry. Wieść gminna niesie, że będą różnej wysokości.
Obrazek
http://img178.imageshack.us/img178/4015/mbf1wj6.jpg

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt sie 22, 2006 4:45 pm

Na makiecie, którą kiedyś widziałem w kalendarzu wieże były równe, a to co dotychczas wybudowano jest zgodne z tamtą makietą, ale oczywiście możliwe są zmiany w projekcie... :?

ODPOWIEDZ