Ogród Botaniczny przy WSH

Inwestycje ukończone od 1989r.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Ogród Botaniczny przy WSH

Post autor: Michał Kaczorowski » wt mar 07, 2006 12:57 pm

Pozwolę sobie zacytować wypowiedź pana Grzegorza Brozdowskiego z Forum Czasu Ciechanowa
Chiałbym poinformowac po raz kolejny że projekt rozbudowy Parku Botanicznego dostępnego dla wszystkich mieszkańców Ciechanowa jest opracowany i przygotowany przez Katedrę Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. Natomiast realizacja powyższego projektu mam nadzieję odbędzie się w tym roku kalendarzowym. Dlaczego mówie że mam nadzieję a to dla tego że Wyższa Szkoła Humanistyczna jest gotowa zrealizować ww projekt ( koszt całości projektu to ok. 500 000 zł ) z czego szkoła gotowa jest pokryć koszt ok. 400 000 zł , natomiast oczekuje zgodnie z uzgodnieniami że miasto zrealizuje wybudowanie alei żwirowych z oświetleniem za ok 100 000 zł. Chiałbym aby oddanie tej inwestycji nastąpiło pod koniec września br. ale zależne jest to czy miasto zrealizuje swój odcinek zadania do końca czerwca br. Poczekamy zobaczymy.
Czekamy niecierpliwie na wizualizacje a pan Brozdowski zapowiedział jakiś artykuł w CC o tej inwestycji.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » wt mar 14, 2006 11:18 pm

O tym pomyśle piszą w najnowszym numerze "Extra Ciechanów". Poniżej kilka infomarcji właśnie z tego artykułu:
-arboretum zostanie rozszerzone na sąsiednie tereny zielone
-zniknie płot, pojawią się alejki i ławeczki (a więc będzie park)
-ponad 100 różnych odmian iglaków
"Park ma spełniać funkcję dydaktyczno-badawczą i rekreacyjną. Jak każdy ogród dydaktyczny, wyposażony będzie w tablicę informującą o występujących w nim gatunków roślin i zwierząt. Program rekreacyjny parku obejmuje trasy piesze i rowerowe, ławeczki, a także kawiarnię i herbaciarnię ogrodową. W najwyższym punkcie zaplanowano nawet punkt widokowy z altaną i miescami do siedzenia. Istniejące drzewa, które stanowią krótkowieczne wierzby i topole, będą w miarę wypadania zastępowane lipami, dębami, brzozami, klonami. -Wśród roślin zaprojektowano niszę dla ławek ustawionych na kamiennej nawierzchni typu <kocie łby>, poprzerastanej roślinami wytrzymałymi na deptanie, tak aby miejsca do siedzenie tonęły w zieleni"

Czyżby uczniowie Krasiniaka będą zmuszeni zmienić miejsce do picia :) ?
A tak poważnie, to pomysł mi się bardzo podoba i szkoda tylko, że ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym nie jest jeszcze uchwalona, bo wtedy z pewnością mielibyśmy znacznie więcej podobnych inicjatyw.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw mar 16, 2006 4:18 pm

Dobrze, że ktoś to miejsce cywilizuje :)
Żeby jeszcze zrobiono coś z tymi budkami na rogu 17- Stycznia i Gostkowskiej...

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw mar 16, 2006 8:25 pm

jeśli rzeczywiście powstanie ten ogród i zagospodorowany zostanie teren przy nowej hali, to za parę lat te budki zginą śmiercią naturalną. Optymizmu :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz mar 26, 2006 2:42 pm

Dodaję plan parku (z najnowszego Czasu Ciechanowa):

Obrazek

...oraz legendę do w/w planu:

Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz mar 26, 2006 4:35 pm

Cieszą szczególnie ścieżki rowerowe i punkt widokowy.

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » śr mar 29, 2006 9:41 am

- niestety , jeszcze jedna mierna realizacja . Oj , młodzi ''krytycy'' tracą z wiekiem ''zęby''?

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » śr mar 29, 2006 4:08 pm

dlaczego mierna? niech Pan uzasadni swoje zdanie.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » śr mar 29, 2006 6:10 pm

Na forum Czasu Ciechanowa jest ciekawa rozmowa panów Marka Zalewskiego i Grzegorza Brozdowskiego na temat nowego parku. Pan Marek miał wizję "Europa-Parku" czyli miejsca w stylu europejskim i atrakcji turystycznej a pan Grzegorz proponuje klasyczny ogród botaniczny...

A tutaj mam jeszcze zdjęcie lotnicze przyszłego parku (ogrodu?):
Obrazek

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » śr mar 29, 2006 6:52 pm

Na wstępie zaznaczam , że nie mam żadnych ''ale'' do projektowanej roślinności , to będzie o'key ponieważ nasadzenia będą robili spece ''botanicy''. Patrzę na ten projekt i nie widzę ''pomysłu''na Park . To , że będą alejki , trasy rowerowe , ławeczki , punkt widokowy ,... itd .itp.... , ale to mi nic nie mówi - ALE JAKIE ??? Według tego projektu klimat lat 50-tych , dzisiaj to za mało - czyli miernie . Dlaczego nie staramy się robić coś więcej , coś co może zaskoczyć , co by było inne niż to co wszędzie . By ludziom się chciało tam chodzić i coś tam ,np. robić . To nie będzie Park tylko dla starców i drobnych ''pijaczków''. Chciałbym , żeby było CIEKAWIE , Z POMYSŁEM - My ''dorośli'' zostawimy ten OBIEKT następnym pokoleniom . A jaki to będzie ŚLAD ? Ślad naszej ''kultury'' / piekny /.
- Pytam dlaczego , jak robimy coś i są na to pieniądze , to ... to nie stać nas na ''więcej''. Niestety .
- Jedzie Polak za granicę , czy ogląda film w Tv - i co ... zachwyca się . Potem opowiada , że tam tak pięknie - czysto , elegancko, nowocześnie - aż miło żyć . Wraca , opowiada rodzinie , wnukom , a sam u siebie buduje ''byleco'' . Dlaczego ? Dlatego , że brak mu odwagi , woli średnio bo co ludzie powiedzą , powiesi ''łobrazek w salunie ''namalowany przez domorosłego pacykarza , wytapetuje ''bołazerio'' cały dom , a w łogrodzie staw z krasnalem przebranym za jelenia . Ten guścik przenosi się później na Park Miejski . Tak , tak ... bo On ma ''władzę'' , bo On o tym decyduje - i mamy wszyscy tą ''miernotę'' w przestrzeni publicznej - czyli KICZ . Nadzieja w Was ''młodzi gniewni'' - oby wam tylko nie zabrakło odwagi . pozdrawiam

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw mar 30, 2006 1:30 am

Tu sie z panem zgodze, wolałbym żeby ten park był miejscem 'ponadprzeciętnym', jakimś magnesem, który przyciągałby zarówno turystów, jak i, a może przede wszystkim mieszkańców. Tylko że...
Właśnie, pojawia się ale. Jeżeli chcemy coś zmienić, musimy nasze górnolotne marzenia sprowadzić na ziemię, a wówczas jak wiadomo odpadają kolejne "pióra", kolejne elementy i końcowy efekt pozostaje mocno okrojony.
Ale przechodząc do konkretów - musimy pamiętać, że miasto ma włożyć w ten interes 100 tys złotych, a wiec tylko 20% kosztów planowanej inwestycji. A miasto na pewno nie znajdzie 500 tysięcy złotych, żeby przeprowadzić całą inwestycję. Co więcej, gdyby chcieć posilić się o coś niezwykłego koszty wzrosłyby kilkakrotnie, a pytaniem jest czy miasto wyskrobałoby tyle pieniędzy.
Poza tym nie oceniajmy "miernie" projektu, który na nasze ciechanowskie warunki będzie prawdziwą rewolucją. Pierwszy park z prawdziwego zdarzenia, z herbaciarnią i tonący w zieleni - jeśli te założenia będą zrealizowane to i tak jest to gigantyczny krok naprzód w naszym mieście. "Mierne" dla mnie jest to, co istnieje tam obecnie - wyrostki żłopiące piwo, stosy butelek i śmieci, zapuszczona roślinność i masa psich odchodów. To jest dopiero mierne. Zaś porjekt tego parku, może nie jest celujący czy wzorowy, ale na pewno dobry albo przynajmniej nienajgorszy.

A wracając do pomysłu "Europa-Parku". Pomysł ten podoba mi się szalenie, chciałbym w tamtym miejscu widzieć np. park z rzeźbami, z nowoczesną małą architekturą, z jakimiś niekonwencjonalnymi pomysłami, pełen życia przez cały rok, z kajakami, a jednocześnie bez budek od strony 17 Stycznia i ani krzty betonu. Marzy mi się taki park, ale tylko marzy. Bo na taki projekt potrzeba kilku-kilkunastu milionów złotych, a tu dysponujemy tylko 500 tysiącami, z czego 80% wykłada WSH. Tak więc musi paść to stwierdzenie którego osobiście nienawidzę - "może kiedyś..."
PS - Ale nie traćmy nadziei - zawsze zostaje do zagospodarowania teren w obrębie Łydynia-Jesionowa-Zielona-Parkowa-Zamkowa :)

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » czw mar 30, 2006 9:05 am

Ma Pan wiele racji , ale nie do końca . Ja jestem świadom , że ''będzie to - co będzie'', ale przy odrobinie dobrej woli ... można by WIĘCEJ . Od kogo jak od kogo , ale od WSH a raczej SGGW można oczekiwać czegoś ambitniejszego. Tak mnie ,,moi'' profesorowie uczyli - ambitniej a życie i tak ''uśredni'' . Bardzo proszę nie straszyć kosztami - to nie jest prawda , że parokrotnie wzrosną . Ja uważam , że nie stać nas na ciągłe prowizorki . Mam propozycję - np.władze niektórych miast na świecie fundują stypendium /jednomiesięczne czy więcej/ twórcze architektowi , czy aktorowi albo plastykowi - i facet pracuje , zostawia swój dorobek na własność miastu /opiekuje się tym dorobkiem Fundacja czy Biuro Kultury Miasta, albo robi się plener rzeźbiarski - każdego roku przez parę lat i mamy Park Rzeźb / corocznie by przybyło 10/20 rzeźb/ powie Pan koszty , tak ale nie takie duże jak Pan myśli . Ważne , że trwał by proces TWÓRCZY - jakiś zamęt twórczy . Zapewne zaraz wyskoczy oponęt , że trzeba nam w mieście nowy szpital czy ... .
Wystarczy trochę dobrej woli i odwagi , Miasto musi się rozwijać a nie tylko trwać .
Pozdrawiam

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw mar 30, 2006 3:00 pm

W sumie ma Pan sporo racji. Wiecej odwagi na pewno by sie w Ciechanowie przydalo, podobnie jak i wiecej innowacyjnych rozwiazan. Ale wydaje mi sie ze projekt przygotowany przez SGGW nie powinien być od razu potępiany. Mi osobiście się podoba, a poza tym dobrze, że coś się tam zmieni niż nadal miałaby tam straszyć zapuszczona roślinność. Najważniejsze że idą jakieś zmiany w dobrym kierunku bo drobnymi kroczkami też można dojść do celu, chociaż i ja zamiast nich wolałbym "wielkie skoki".
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw mar 30, 2006 9:37 pm

Ze względu na zbliżające się święta Wielkanocne, nie będę komentował kolejnej już "Wielkiej Krytyki Ze Strony Pana Marka Zalewskiego"

Ale mam na ten temat swoje zdanie i jest to zdanie przeciwne do pańskiego, panie Marku. I myślę, że tak jest dobrze...

Pozdrawiam.

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » czw mar 30, 2006 11:55 pm

O , Panie Grzegorzu czyżby przekazał mi Pan swój tytuł honorowy ''Wielkiego Krytyka Architektury Ciechanowa" - przecież to właśnie Pan nic innego nie robił do tej pory na różnych Forach , tylko krytykował , wycinał drzewa , równał z ziemią domu , przebijał ulice . I szczerze - mi się te bajki podobają , bo to jest ten ''ferment twórczy'' o który mnie właśnie chodzi . I tu nagle - ZWROT o 180 stopni . Chce mi Pan odebrać prawo, możliwość, wyrażania swoich opinii , e - Fe, Fe . A niby gdzie Pan widzi te ''...kolejne Wielkie Krytyki...'' A jeśli , to co , czyżby tylko Panu było wolno opowiadać bajki czyli krytykować ? .
- ''Każdy śpiewać może , trochę lepiej trochę ...itd.''
- Młody człowieku , trochę dystansu .
Alleluja

ODPOWIEDZ