Plac wokół pomnika Jana Pawła II

Inwestycje ukończone od 1989r.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

massatone
Kontakt:

Plac wokół pomnika Jana Pawła II

Post autor: massatone » czw wrz 25, 2008 8:23 pm

UM właśnie ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenu wokół pomnika Jana Pawła II. Pomnika jeszcze nie ma, ale teren wokół jest :D

Obrazek

Kostka granitowa (czy to możliwe w Ciechanowie?!), biało-żółte kwiaty, żywopłot, nawet trawnik :D Nie wierzę!
Zakończenie robót - najpóźniej 28.11.2008

Szkoda tylko, że nie ma wzmianki o jakiejkolwiek ochronie konserwatorskiej, badaniach archeologicznych - mimo, że cały ten teren jest wpisany do rejestru zabytków (zgodnie z zapisami Studium). I to nawet podwójnie: jako Grodzisko i jako założenia zieleni miejskiej.

Według Studium:
Wszelka działalność inwestycyjna na obszarach i w obiektach wpisanych do rejestru zabytków oraz nowe inwestycje w ich sąsiedztwie wymagają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Poza tym teren wpisany jest do strefy ochrony archeologicznej:
- Wymogi obowiązujące w strefie:
- uzgadnianie z WKZ planowanych prac ziemnych,
- uzyskiwanie od WKZ zezwoleń na prowadzenie takich prac.
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw wrz 25, 2008 8:40 pm

Do rejestru powinien być wpisany cały zespół kościoła farnego, a tymczasem (przynajmniej wg danych KOBiDZ) - w rejestrze jest tylko kościół. To taka ciekawostka ;)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw wrz 25, 2008 9:33 pm

A wg Studium wpisany jest cały zespół :) Wydaje mi się, że w tym spisie KOBIDZu jest po prostu uproszczenie, bo nie chce mi się wierzyc, ze takie budowle jak dzwonnica, dom parafialny czy plebania nie byłyby umieszczone w rejestrze.
A nawet jeśli nie, to ten obszar i tak jest wpisany do rejestru zabytków jako "założenie zieleni" :)
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » czw wrz 25, 2008 11:02 pm

Bez przesady. Żeby ułożyć kawałek chodnika nie trzeba rozgrzebywać całej "farskiej góry" ;)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw wrz 25, 2008 11:31 pm

Teren pod ołtarzem powinien być już przebadany - teoretycznie - kiedy ołtarz zakładano. A czy w rzeczywistości to zrobiono to tego nie wiem. Chodniki można sobie darować - nie są to elementy jakoś ingerujące w strukturę archeologiczną. Chociaż, gdyby to ode mnie zależało - rozkopałbym cały teren planowanej inwestycji :D

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw wrz 25, 2008 11:35 pm

Ależ nie chodzi mi o całą farę, tylko miejsce pod ołtarz :) Zbijanie starego ołtarza i wylewanie betonem nowego, a co się z tym wiąże robienie wykopu pod niego to jednak już całkiem spore inwestycje jak na kolebkę Ciechanowa ;)

A poza tym - po co uchwalac takie rzeczy jak Studium skoro się nikt nim nie przejmuje?
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » czw wrz 25, 2008 11:48 pm

massatone pisze: A poza tym - po co uchwalac takie rzeczy jak Studium skoro się nikt nim nie przejmuje?
Studium uwarunkowań i kierunków to tak naprawdę zbiór pobożnych życzeń, gdzie program konserwatorski jest ograniczony do minimum. Powinno się opracować studium historyczno-urbanistyczne, które jest dokumentem szczegółowym. Niestety u nas nawet minima bywają omijane - po tym co stało się odnośnie zamku - już nic mnie w Ciechanowie nie zdziwi... :)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » pt maja 15, 2009 10:02 am

04 maja zakończył się przetarg na zagospodarowanie tego placu. Wygrała firma Primbud z Działdowa. Zatem możemy miec nadzieję, że jeszcze w tym roku skwer będzie gotowy.

PS. Może tutaj wykorzystac bruk z Warszawskiej?
Ciechanów. Nie da się.

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » wt maja 19, 2009 8:19 pm

...nie jest prawdą , że pomnika niema bo Ja go wykonałem i jest odlany z brązu. W tym miejscu dziękuję wszystkim co dali pieniądze na odlew ale niestety jeszcze trochę brakuje, żeby go wykupić od odlewnika. Tak przy okazji to zapraszam 5 czerwca o godz.17,15 do Galerii,,C'' na wernisaż mojej wystawy ,,Droga Krzyżowa'' w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Prace wystawione jak i kartki pocztowe z reprodukowaną ,,Drogą Krzyżową'' będą do kupienia a dochód przekazany na budowę pomnika... dodam jeszcze , że projekt, model gipsowy pomnika wykonałem bezpłatnie bo pojawiają się głosy , że na tej pracy zbiłem majątek... zapraszam i pozdrawiam
...NIECH ŻYJE SZTUKA...

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn cze 08, 2009 5:53 pm

Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » sob lip 11, 2009 10:39 pm

Żródło - ciechanowonline.pl

Obrazek

ciech01

Post autor: ciech01 » śr lip 15, 2009 6:43 am

Ciekawe, czy rozkopując grodzisko nie natknięto się na jakieś znaleziska?
Czy tego typu inwestycje nie powinny być poprzedzone badaniami archeologicznymi?
Ciechanów - moja mała ojczyzna.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw paź 15, 2009 9:50 pm

Papież już zawitał do Ciechanowa. Zdjęcia są na CiechanowOnline.pl , ale może ktoś z Was był na miejscu i widział pomnik na żywo? Albo może ma ktoś jakieś zdjęcia robione w ciągu dnia :) ?
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn paź 19, 2009 6:31 pm

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » ndz lis 01, 2009 9:37 pm

Niestety nic dobrego nie mogę już o tym miejscu powiedzieć. Z całym szacunkiem dla przedstawionej Postaci, pomnik jest okropny. Niestety przy całej fali mody na pomniki Jana Pawła II (bo niestety tylko o modzie tu można mówić, a nie o uczczeniu Jego pamięci) ciechanowski monument wygląda nawet mniej niż przeciętnie. Ale to tylko moje zdanie.
Gorzej jest z zagospodarowaniem całego placu. Liczyłem na szerszą wizję. Ten zakątek zawsze znajdował się na uboczu i był głównie we władaniu osobników pijących tanie wina pod dzwonnicą. I tym razem nikt nie pomyślał o perspektywie zagospodarowania zbocza wzgórza od strony parku i Klasztorka, co mogłoby stworzyć całkiem miłą trasę spacerową. Niestety miejsce coraz bardziej kojarzy mi się ze ślepą kiszką w środku miasta. Wielka szkoda...

ODPOWIEDZ