Ratusz - remont i rozbudowa

Inwestycje ukończone od 1989r.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Ratusz - remont i rozbudowa

Post autor: massatone » wt kwie 11, 2006 1:40 pm

Szykuje sie cos ciekawego. Ze strony UM:
10 kwietnia, z inicjatywy prezydenta Waldemara Wardzińskiego, odbyło się spotkanie poświęcone kapitalnemu remontowi ratusza. Wytyczne konserwatorskie, jakie muszą być spełnione podczas planowania i wykonywania prac remontowych przedstawił Krzysztof Kaliściak, przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ustalono, że szczególną uwagę należy poświęcić podniesieniu walorów zabytkowej części ratusza i wyeksponowaniu zewnętrznej architektury obiektu. Docelowo służyłaby ona celom reprezentacyjnym. Rozbudowę pozostałych, dobudowanych później budynków, mieszczących kiedyś straż pożarną oraz obecnie kotłownię centralnego ogrzewania, postanowiono zostawić inwencji architektów. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej ich zagospodarowania. Zwycięzca konkursu przystąpi do opracowania kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej zadania.
Dobrze, że się tym zajęli, bo te węże świetlne na fasadzie ratusza to troche przykre są... :)

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1662
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt kwie 11, 2006 3:10 pm

Pożyjemy zobaczymy. Przydałaby się porządna iluminacja (także w przypadku kościołów, paru zabytkowych obiektów przemysłowych, wieży ciśnień...)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr kwie 12, 2006 4:42 pm

To miło, że ktoś zajmie się szacownym zabytkiem, ale cytaty w stylu: "Rozbudowę pozostałych, dobudowanych później budynków, mieszczących kiedyś straż pożarną oraz obecnie kotłownię centralnego ogrzewania, postanowiono zostawić inwencji architektów" przyjmuję ze zgrozą, bo wiem co te słowa mogą oznaczać: remontujemy zabytek, bo tak trzeba a z resztą róbta co chceta. Kontekst nieważny.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1662
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt kwie 14, 2006 3:15 pm

I jeszcze Czas Ciechanowa:
Ratusz do remontu, mur do rozbiórki

Rozsypujący się powoli ciechanowski Ratusz czeka kapitalny remont. Niewykluczone, że przy okazji zniknie mur oddzielający ratuszowy dziedziniec od Wodnej i Nadrzecznej.

Jak niedawno pisaliśmy - z elewacji ratusza (wzniesionego w II połowie XIX w. wg projektu znanego architekta Henryka Marconiego) odpadają płaty tynku, w ścianach pojawiają sie rysy.
W ostatni poniedziałek w sprawie Ratusza spotkali się prezydent Waldemar Wardziński i szef ciechanowskiej delegatury Państwowej Służby Ochrony Zabytków Krzysztof Kaliściak. Rozmawiali o tym jakie wytyczne konserwatorskie muszą być spełnione podczas remontu. Ustalili że szczególną uwagę należy poświęcić podniesieniu walorów zabytkowej części ratusza i wyeksponowaniu zewnętrznej architektury obiektu. Docelowo ta część budynku służyłaby celom reprezentacyjnym. - Rozbudowę pozostałych, dobudowanych później budynków, mieszczących kiedyś straż pożarną oraz obecnie kotłownię centralnego ogrzewania, postanowonio zostawić inwencji architektów - informuje rzeczniczka prezydenta Ewa Blankiewicz. - Niebawem zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej ich zagospodarowania. Zwycięzca konkursu przystąpi do opracowywania kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej zadania.
Tymczasem pęka także ratuszowy, przedwojenny mur. - Bodajże w 12 miejscach - przyznał "Czasowi Ciechanowa" prezydent Wardziński. - Niewykluczone, że konieczne będzie wyburzenie, zwłaszcza że chodzi nam o odsłonięcie widoku ratusza od strony Zamku.
msz

auior5

j.w

Post autor: auior5 » pt kwie 14, 2006 5:06 pm

jako autor jednej z prac konkursowych na rewaitalizację zamku, sklasyfikowanej na 5 miejscu, (przedostatnim), chciałbym zacytować fragment części opisowej mojej pracy:

"KONCEPCJA ZMIAN URBANISTYCZNYCH RYNKU I OKOLIC

Przywrócenie pierwotnego kształtu zabytkowemu budynkowi ratusza (proj. Henryka Marconiego z 1844 r.) wiąże się ze zburzeniem powstałego w latach międzywojennych, nie posiadającego wartości zabytkowych budynku dawnej straży ogniowej. Powstaje nowe otwarcie widokowe, ale co ważniejsze - otwarcie nowych możliwości urbanistycznego powiązania rynku z zamkiem i całą doliną rzeki, (prowokujące dalsze działania).
Sprzyjającą okolicznością jest ukształtowanie terenu: posadzka rynku jest wyniesiona ok. 4,0 m nad poziom ulicy Nadrzecznej. Dla pełnego wykorzystania istniejącej sytuacji proponujemy ukształtowanie sekwencji sztucznie utworzonych poziomów placu miejskiego i tarasu widokowego.
Proponujemy dzisiejszy parking na tyłach ratusza zabudować parterową halą mieszczącą potrzebne aktualnie pomieszczenia. Doświetlenie pomieszczeń wewnętrznych – możliwe górą za pomocą świetlików. Dach hali utworzy nowy plac miejski- „aneks” rynku. Obecny stan budynków tworzących ściany boczne powstałego placu już dzisiaj gwarantuje godziwą scenografię; niewielkiego uzupełnienia wymaga strona wschodnia.
Kolejnym elementem nowego układu będzie taras widokowy ulokowany na płaskim dachu projektowanego Ośrodka konferencyjno-gastronomicznego ZAMEK, obiektu parterowego, wybudowanego w miejscu obecnych zabudowań GUS’u.
Wymaga rozważenia ewentualna adaptacja najstarszej części (z roku 1924) dawnej elektrowni, i wtopienia jej w planowany obiekt. Rozstrzygnie ekspertyza techniczna.
Kładka piesza nad ulicą Nadrzeczną połączy nowy „aneks” rynku z tarasem widokowym
Dalej: nowa przeprawa mostowa nad Łydynią – łącznie stworzą oczekiwany atrakcyjny ciąg pieszy pomiędzy rynkiem i ruinami zamku."

ciekaw jestem komentarzy wobec powyższej propozycji
arch. jacek nawrocki

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt kwie 14, 2006 7:40 pm

Koncepcja dość ciekawa, szkoda, że nie ma jakiejś wizualizacji... ale i bez tego łapię sens :)
Pomysł, aby "wyostrzyć skarpę", na której stoi ratusz poprzez zgeometryzowanie łagodnego zbocza wydaje mi się ciekawy. Oczywiście ja wszystko ubrałbym w tradycyjny strój. Tj. ścianę pawilonu pod placem zaratuszowym pokryłbym od ul. Nadrzecznej - cegłą tworząc jakby mur obronny (tak na marginesie w tym miejscu właśnie kiedyś był - tyle że drewniany wał) Powierzchnia placu dotykałaby szczytu tego muru przy Nadrzecznej. Z tego miejsca, metalową kładką z elementami drewnianymi można by przejść na taras nowego budynku (również o klasycznych formach) w miejscu obecniego GUS. Starą część (d. elektrownię) przywróciłbym do dawnego kształtu (zdjęcie jest tutaj) i nie tynkował tego.
Co, do budynku straży, to pozostawiłbym parter z podcieniami i urządził tam kramy. (piętro nadbudowali Niemcy w czasie okupacji) I co najważniejsze zlikwidował to paskudne okno banku BPH.

Dlaczego tak? Dlatego, że wyznaję zasadę (można się z nią oczywiście nie zgadzać), żeby w miejscach historycznych - takich jak całe średniowieczne centrum Ciechanowa - nie eksponować nowoczesnej architektury w sferze publicznej (czyli tam, gdzie wszyscy patrzą). Nowoczesnej to znaczy - m.in szkło, wydziwione kształty, niedopasowanie do otoczenia, nietypowe okna. Natomiast wewnątrz klasycznych budowli chętnie ukryłbym cały funkcjonalizm jaki daje współczesna technika.

PS. Osobiście uważam, że priotytetowym działaniem jeśli idzie o Rynek powinna być odbudowa południowej pierzei. (przynajmniej "połówek" domów - bo na tyłach jest ruchliwa trasa). I znowu koncepcja tradycyjna... Murowane kamienice odbudować dokładnie takie, jakie były w 1939r. Budynki, które były drewniane wznieść z cegły w kształcie możliwie zbliżonym do tego z 1939r. Wzorować się na kamienicach z rynku z Pułtuska i Płońska (bo są to miasta o najbardziej kulturowo zbliżonym budownictwie zabytkowym, do ciechanowskiego) Innym kamienicom (przy pozostałych pierzejach) należałoby przywrócić dawną formę (rekonstrukcja ozdób - na podstawie starych zdjęć) - resztę pudeł z PRL-u uhistorycznić lub przebudować. I podzielić kolorystycznie fasadę banku BPH, bo jak na budowlę przyrynkową jest zdecydowanie za długa....

A wnętrza tych niepozornych domostw - według uznania właścicieli.

PS2.Przygotowujemy właśnie animację Rynku z roku ok. 1939. Ja zbieram stare zdjęcia budynków (jest ich już kilkadziesiąt), a Michał robi całą resztę. :)
Jak prace się dobrze posuną to będzie o nich informacja na tej stronie.

Pozdrawiam.

autor5

j.w

Post autor: autor5 » pt kwie 14, 2006 8:39 pm

- wizualizację pomysłu zamieścił Pan osobiście na tej stronie 27.01. na ostatniej sfotografowanej planszy, czyli pod tematem "rewitalizacja...";
- i jest to pomysł odpowiadający na zadany w konkursie temat: "integracja zamku z rynkiem, nie zaś "co z rynkiem?";
- przywrócenie świetności ratuszowi oznacza "oczyszczenie z narośli", nietrudno dostrzec, że pierwotna forma - to budynek wolno-stojący; są w Polsce b. podobne i ich przykład powinien rozwiać wszelkie wątpliwości;
- ciekawe, czy podobny pogląd podziela autor wytycznych konserwatorskich - juror zamkowego konkursu,
- ukłony i jeszcze raz wyrażam uznanie dla autorów strony za entuzjazm i przyczynek do "edukacji architektonicznej społeczeństwa", ale przestrzegam przed pochopnym wyrażaniem opinii pseudo-fachowych, architektura to również dziedzina wymagająca solidnego przygotowania, a najlepiej i talentu, czego niedostatek nawet wśród dyplomowanych adeptów tegoż kierunku;
j.n.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt kwie 14, 2006 8:59 pm

Rzeczywiście konkurs dotyczył głównie zagospodarowania otoczenia zamku i połączenia tego jakoś z rynkiem. Swoją opinię ws. Rynku wyraziłem niejako przy okazji (wszak nie co dzień trafia się na tym forum architekt)
Komisja konkursowa niestety źle zinterpretowała regulamin (no chyba, że sama sobie to zastrzegła) i postawiła na ingerencję z sam zabytek, czego efekt mamy... Niestety może się to skończyć smutno (tj. odebraniem wszelkich funduszy..). :(
Za niedostrzeżenie Pana pracy, przepraszam. Faktycznie jest na jednym ze zdjęć taka koncepcja. Niestety, mnie te szklane domy przy rzece odstraszają... Być może nie znam się na tym, że takie koncepcje są bardzo ogólne, ale w sytuacji gdy nie jestem do końca pewny czego mam się spodziewać, to taką opinię wyrażam... po prostu stoi tam coś bliżej nieokreślonego. Jestem zwolennikiem detalu a nie ogólnego "maźnięcia". Niestety plany szczególowe nie są już opinii publicznej prezentowane i potem mamy przykre niespodzianki... a w mieście panuje bałagan, bo każdy jego fragment jest "na konkurs" i w rezultacie nie ma jednej spójnej wizji Ciechanowa. Sam Pan rozumie...

ginio

Post autor: ginio » pt kwie 14, 2006 9:43 pm

co wy panowie , przyszliście ze swiata smerfów , jakieś bajki opowiadacie malkontenci , jeden dyktator opowiada banialuki jak by się na tym znał a drugi zawiedziony werdyktem , całe szczęście , że to tylko bajki , panowie to bełkot , nierealny , \
a teraz do autorów ,,Architektura Ciechanowa" - to co zrobiliście to wspaniały pomysł , ale na boga nie zachowujcie się jak Ci co ukradli Księżyc , bo wszystkich rozumów nie zjedliście - rozmawiacie na tym forum sami ze sobą , to smutne , :lol: grozi chyba schizofrenią.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Posty: 1662
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 11:52 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt kwie 14, 2006 10:44 pm

Zapraszamy więc do dyskusji :) Co do kwestii architektonicznych to rzadko sie wypowiadam, bo zostanę w przyszłości tylko inżynierem budownictwa i będę próbował realizować wizje architektów ;)

Pytanie do pana arch. Jacka Nawrockiego: czy zamierzacie państwo brać udział w konkursie?
Ostatnio zmieniony pt kwie 14, 2006 11:45 pm przez Michał Kaczorowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt kwie 14, 2006 11:31 pm

Do "ginia":
Naszym celem nie jest tylko prezentacja dawnego Ciechanowa. Wiem, że wielu ludziom odpowiada "zamknięcie" przeszłości w więzieniu i oglądanie jej tylko na starych zdjęciach bez jakiegokolwiek odniesienia do stanu obecnego.
Nasza krytyka bierze swoje źródło właśnie z coraz dokładniejszego poznania historii miasta i stwierdzenia (jak mówi ten, co wraz z bratem ukradł Księżyc) "oczywistej oczywistości" - architektonicznego bałaganu i braku poszanowania dla zabytkowego centrum o średniowiecznym rodowodzie. Konsekwencją poznania pewnej "smutnej prawdy" (szkody, przemilczenia, zakłamania, głupoty) jest działanie, które ma na celu choćby częściową naprawę tego, co nam dokucza. (nie tylko moralnie, ale także estetycznie). Nasze działanie przyjmuje póki co postać słowną - te "bajki" i "narzekania" nie są jednak bezproduktywne. Pokazują bowiem pewien oddolny i zanurzony w sercu miasta głos, który zamknięte i wszechwiedzące elity już dawno w sobie zagłuszyły. Głos, który z czasem przybierze materialną, namacalną postać - gdy nastąpią rzeczywiste zmiany w architekturze Ciechanowa, zwracające mu należny honor i pozycję w historii Polski.

autor5

Post autor: autor5 » pt kwie 14, 2006 11:59 pm

- za "tak" przemawia prawie gotowy pomysł,
- zdecydują szczegóły, ...

ukłony
j.n.

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » sob kwie 15, 2006 9:34 am

- przepraszam , ale to nie jest problem "władzy", to nie ONA ma to wszystko "zrobić" , wybudować , załatwić - , o czym słusznie się tu mówi - to problem mentalności , kultury . Trzeba nad tym pracować - to długa droga. I wy młodzi, nie jeden "ząb" stracicie - ale warto . Wiadomo , że władza to ludzie , dyrektor , architekt , urzędnik , sklepowa , przechodzień na ulicy żucający "peta'' , właściciel posesji czy domu - to LUDZIE - to wszystko robią . Czy jest "ta" czy inna "władza" - to tylko ci sami ludzie . Była jedna "władza" tworzy się nowa i tak miasteczko od wieków we własnym prowincjonalnym sosie żyje . Dowody - proszę bardzo , kiedy pojawia się "jakiś" pomysł , wszystko jedno jaki , ale pomysł - tylko głosik w dyskusji - np. Kanały , to zostawia się sprawę bo po co się wysilać . Po co myśleć "do przodu" skoro ... . Gdzie są te wspaniałe wizualizacje estetyczne , / co mi po punkcie na mapce , że tu ma być punkt widokowy / przestrzeni Kanałów ??? . To o kulturę , mentalność, wyobraźnię estetyczną - LUDZI - trzeba najpierw zadbać , a po malusieńku będzie LEPIEJ . Ciechanowska społeczność jest taka jaka jest - a jaka ...?
Życzę Wesołego Alleluja

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: pt sty 27, 2006 1:12 pm
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob kwie 15, 2006 10:35 am

Dołączam się do życzeń...
Wszystkim naszym forumowiczom życzę Wesołych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Pan otacza Was licznymi łaskami na cały najbliższy rok. Alleluja!

massatone
Posty: 1036
Rejestracja: wt sty 24, 2006 9:13 am
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: massatone » czw lip 20, 2006 11:56 pm

W końcu UM ogłosił konkurs na wspomnianą na samym początku 'koncepcję architektoniczną remontu i rozbudowy Ratusza w Ciechanowie'.

Przedmiotem konkursu jest:
"uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym,architektonicznym,funkcjonalnym,estetycznym i eksploatacyjnym koncepcji architektonicznej remontu i rozbudowy Ratusza wraz z koncepcją zagospodarowania terenu,z uwzględnieniem jego charakteru i rangi miejsca.Remont i adaptacja ma zakładać nast.elem.:zlokalizowanie funkcji reprezentacyjnych kierownictwa Urzędu na I piętrze,zlokal.na parterze sali współpracy z miastami partnerskim,inf.turyst.,wykorzys.piwnic na izbę pamięci.Pozostała dobudowa i rozbudowa budynków musi pomieścić pomieszcenia biurowe dla ok.70 urzedników,salę reprezentacyjną i garaże dla samoch.osobowych".

Kryteria oceny prac to:
"1) powiązanie części rozbudowy Ratusza z istniejącym układem przestrzennym w relacji z otoczeniem (45%)
2) wartość rozwiązania funkcjonalnego i przestrzennego (45%)
3) ekonomika i dostosowanie rozwiązań w stosunku do możliwości realizacyjnych (10%)."

A rozstrzygnięcie będzie prawdopodobnie w listopadzie. Ot, taka nowinka.

04.08.2006

Znany jest już także skład sądu konkursowego:
1. Dr Janusz Stępkowski - przewodniczący sądu.
Jednocześnie kierownik komisji architektoniczno-artystystycznej przy Kurii Metropolitalnej w Warszawie oraz członek Komisji Kwalifikacyjnej Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
2. Mgr inż. arch. Michał Witwicki - sędzia ekspert
3. Mgr inż. arch. Bożena Ankiewicz - sędzia referent
Sędziowie "zwykli":
4. Mgr Krzysztof Kaliściak (szef ciechanowskiej delegatury Mazowieckiej Służby Ochrony Zabytków).
5. Mgr inż. arch. Jacek Jaśkowiec (autor projektu odbudowy zamku w Ciechanowie, który zajął trzecie miejsce).
6. Mgr inż. arch. Aleksander Bońkowski
7. Mgr inż. Ewa Gładysz
8. Mgr Zbigniew Sawicki
9. Mgr Grażyna Czerwińska
10. Mgr inż. Robert Szymaniak
11. Mgr Justyna Tomkowska
12. Maria Kusznierewicz

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość