Niemiecki plan przebudowy Ciechanowa

Ponure czasy Zichenau.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Niemiecki plan przebudowy Ciechanowa

Post autor: G_Kęsik » pt mar 03, 2006 8:08 pm

W dziale "Okupacja hitlerowska" na naszej stronie jest artykuł dot. niemieckich planów przebudowy Ciechanowa:

http://architektura-ciechanowa.pl/pds/b ... ciech.html

Być może ktoś z Was chciałby ten artykuł skomentować. Tu jest miejsce na dyskusję :)

ciech01

Za krótka okupacja?

Post autor: ciech01 » ndz mar 19, 2006 7:25 am

Pewnie gdyby wojna trwała dłużej mielibyśmy funkcjonalne, duże miesto Zichenau ... Bałagan komunikacyjny lewobrzeżnego Ciechanowa jest faktem i na tle rozwiązań "na blokach" rzuca się w oczy. Rozplanowanie ciągu komunikacyjnego w centrum woła o pomstę do nieba. Po co komu takie szerokie wysepki, podczas gdy na wyznaczonych pasach ruchu nie mogą pomieścić się samochody ciężarowe?!
Jeżeli chodzi o zabudowę "bloków", to pamiętam, gdy wspieliśmy się z kolegami i koleżankami na dach "elektryczniaka" przy ul. Wyzwolenia (chcieliśmy się poopalać) to oszołomił mnie roztaczający się z tamtąd widok. Z zieleni drzew wyłaniały się regularne, brunatno-czerwone dachy poniemieckich budynków. Jedynymi, szpecącymi swoimi płaskimi dachami widok były dwa, równolegle ustawione bloki po drugiej stronie ulicy. Ten widok odszedł już do przeszłości, a szkoda.
Ciechanów - moja mała ojczyzna.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz mar 19, 2006 10:47 am

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Niemcy mieli przynajmniej tyle wyczucia dla dobrej architektury, że wokół kościoła farnego nie planowali parku, który by tę budowlę zasłaniał...

Obrazek

Inna sprawa, że zamierzali "wyprostować" wzgórze świątynne, a grodowe chcieli całkiem zlikwidować (razem z dzwonnicą)... (!) Koszmar - ale biorąc pod uwagę fakt, że w PRL-u chciano tam zrobić amfiteatr... to może lepiej, że to zarosło i nie rzuca się w oczy naszym włodarzom... :)

Lukasz

Post autor: Lukasz » wt cze 27, 2006 2:19 pm

Trochę mi się to kojarzy z socrealistyczną zabudową Nowej Huty.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » wt cze 27, 2006 3:38 pm

Nie ma wielkich różnić pomiędzy narodowym socjalizmem a komunizmem w dziedzinie ideologicznej, dlatego też i architektura jest podobna...

Pazdzioche

Post autor: Pazdzioche » sob mar 26, 2011 1:41 pm

Mam dwa pytania

1. Ile mieszkańców miał liczyć Ciechanów po przebudowie przez Niemców
2. Ma ktoś plany innych dzielnic, dostępne jest niestety tylko śródmieście

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob mar 26, 2011 2:57 pm

Miasto miało docelowo liczyć ok. 90-100 tys. mieszkańców. Plan ogólny pokazuje także i inne dzielnice, ale szczegółowych planów tych dzielnic nie posiadam.

Awatar użytkownika
Mariusz_MK
Kontakt:

Post autor: Mariusz_MK » sob mar 26, 2011 3:06 pm

Przepraszam za moje słowa, ale szkoda, że nic nie zdążyli zbudować ponieważ mieli ciekawą architekturę i wizję naszego miasta . Niestety ceną było by wiele ludzkich istnień ...
Ciechanów,a z zawodu kolejarz.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » sob mar 26, 2011 7:12 pm

Fakt, wizja była ciekawa, ale kosztem (abstrahując od ludzkich istnień) byłoby zniszczenie ponad 500-letniego układu urbanistycznego, co się z resztą częściowo dokonało. Zachowane miałyby być tylko dwie budowle - zamek i fara. Pod kilof poszłyby budynki Banku Spółdzielczego, kamienica Brudnickich, kamienica Baranowskich, kamienice Reutta, Wesołowskich, czynszówka ze Śląskiej, pewnie też Ratusz i klasztorek. Dla mnie to cena za wysoka. To, co zrobiono po drugiej stronie Łydyni jest do przyjęcia, ale też należy pamiętać o nielicznych wartościowych budynkach, które zniknęły z powierzchni ziemi. Chociaż urbanistycznie jest na pewno lepiej niż było.

Ale z drugiej takie całe spójne miasteczko mogłoby naprawdę robić wrażenie. I ta wieża ratuszowa - 80 metrów... Zamość jest unikalny, Ciechanów, w innym stylu, również byłby unikalny.
Ciekawe też, czy takie miasto przeszłoby próbę czasu - przez centrum miały przecież przechodzić 2 autostrady, co w latach 40. wielkim problemem by nie było, ale dzisiaj mogłoby porządnie utrudniać życie mieszkańcom.
Ciechanów. Nie da się.

Pazdzioche

Post autor: Pazdzioche » ndz mar 27, 2011 9:45 am

Wielkie dzięki za pomoc, mam jeszcze dwa pytania z góry dziękuje za odpowiedź. Który z budynków na planie centrum to Hala pułtuska i czy naprawdę miasto liczyło by te 90 - 100 tys mieszkańców. W poniemieckich blokach mieszka o wiele miej ludzi niż w pudełkach z prlu, nie wiem jak w hali ale też raczej mieszka tam o wiele miej osób niż np w tasiemcu na pomarańczowych a Ciechanów na planach niemieckich nie jest chyba wiele większy od tego dzisiejszego. Czy na trzech innych dzielnicach budynki miały być większe?

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz mar 27, 2011 2:02 pm

Pazdzioche pisze:Który z budynków na planie centrum to Hala pułtuska?
Obrazek

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » ndz mar 27, 2011 2:25 pm

Pazdzioche pisze:czy naprawdę miasto liczyło by te 90 - 100 tys mieszkańców. W poniemieckich blokach mieszka o wiele miej ludzi niż w pudełkach z prlu, nie wiem jak w hali ale też raczej mieszka tam o wiele miej osób niż np w tasiemcu na pomarańczowych a Ciechanów na planach niemieckich nie jest chyba wiele większy od tego dzisiejszego. Czy na trzech innych dzielnicach budynki miały być większe?
Docelowo, to nie znaczy, że plan, który jest przedstawiony tyle mieszkańców zakładał... Na początek pewnie mieszkałoby tu nie więcej jak 40 tys. osób. Prawdopodobnie z czasem powstałyby inne dzielnice, których jeszcze nie ma na tym planie.

pparolski

Re: Niemiecki plan przebudowy Ciechanowa

Post autor: pparolski » pn maja 22, 2017 9:44 pm

Niedawno na tym forum przeczytałem opinię jednego z forumowiczów, że ciechanowskie osiedle bloki należy do największych osiedli poniemieckich w Polsce, niestety nie mogę odnaleźć tego wątku. Proszę o ewentualne przeniesienie wpisu przez Administratora.
Dodam, że będąc kiedyś w Kędzierzynie-Koźlu przemieszczałem się przez podobne osiedle, które wydawało mi się kilkukrotnie większe jak te nasze. Teraz sprawdziłem to w google maps, faktycznie wydaje się bardzo duże. Jednak mamy tu do czynienia z miastem (przed wojną) niemieckim. Nie wiem kiedy te bloki powstały. Chcę zwrócić uwagę, jak spore jest to osiedle w porównaniu z naszym ciechanowskim.

ODPOWIEDZ