Neony

Od socrealizmu do wielkiej płyty.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

wudar

Post autor: wudar » śr cze 22, 2011 1:13 pm

Kolejna Biedronka dokąd to doprowadzi ehhh...... Pamiętam Gosposię jako mały chłopak z bloków biegałem tam z polecenia mamy na zakupy i z kolegami na napoje w woreczkach ze słomką, a potem się kąpać na kanałach lub buszować w cegielni. Jak przez mgłę pamiętam te neony świecące dające wielkomiejskiego szyku. Pamiętam też jak była budowana i że przy niej kiedyś mieścił się jakiś jakieś targowisko to było ok 1978-78 r. Szkoda mi tego bo coraz mniej jest miejsc które pozwalają mi wrócić pamięcią do dawnych czasów i poczuć te fajne dreszcze odprężenia.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr cze 22, 2011 8:13 pm

wudar pisze:Pamiętam też jak była budowana i że przy niej kiedyś mieścił się jakiś jakieś targowisko to było ok 1978-78 r. Szkoda mi tego bo coraz mniej jest miejsc które pozwalają mi wrócić pamięcią do dawnych czasów i poczuć te fajne dreszcze odprężenia.
Mogę pomóc w przywołaniu wspomnień... :)
Obrazek
http://i103.photobucket.com/albums/m147 ... leniak.jpg

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » śr cze 22, 2011 9:36 pm

Grzesiek, skąd ty takie rodzynki wydłubujesz :D

wudar

Post autor: wudar » śr cze 22, 2011 10:16 pm

:) Super Foto ale jest problem ten zieleniak ze zdjęcia jest na miejscu gdzie teraz jest parking przy basenie, w tle jest budynek gdzie teraz jest bank ( a co było przed bankiem nie pamiętam wiem że byłem tam na wycieczce przedszkola już nie istniejącego na ul. Wyzwolenia) ale wracając do meritum to z tego co sobie przypominam jakieś targowisko było na ulicy Kraszewskiego pomiędzy bankiem a Gosposią i pamiętam że w tamtym czasie ulica ta była murowana.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » sob lip 23, 2011 11:11 pm

Bierdonka już gotowa, otwarcie w nadchodzącym tygodniu. Wygląda jak... Bierdonka, stary budynek przypomina tylko kubaturą.
Ciechanów. Nie da się.

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » czw paź 04, 2012 4:48 pm

Przy okazji remontu kina ma zostać wyremontowany neon KINO :)
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
Mariusz_MK
Kontakt:

Post autor: Mariusz_MK » wt cze 18, 2013 10:02 pm

Obrazek
Obrazek

Piękne napisy nadal można zobaczyć na "Małgosi" niestety bez neonów ...

Czy ktoś wie gdzie w naszym mieście obyły się jakieś relikty PRL-u ?

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » ndz paź 20, 2013 11:23 pm

Nie ma już ani Małgosi, ani Społem. Szkoda, że nie zostały w Ciechanowie, ale będą żyć dalej - trafiły do warszawskiego Muzeum Neonu :) :

Z facebookowych profili Muzeum Neonu oraz Ekierka Siedem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ciechanów. Nie da się.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn paź 21, 2013 7:54 am

W sumie pozytywna wiadomość, nie podzieli przynajmniej losu neonu z "Gosposi".

Jare W.

Re: Neony

Post autor: Jare W. » pt lis 04, 2016 1:53 pm

Przeglądając wpisy na forum bardzo zaciekawił mnie ten wątek, po prostu przez lata neony kojarzyły mi się z „Światłami wielkiego miasta”. Ciechanów chociaż małe miasto wówczas powiatowe i później wojewódzkie, tez takie reklamy posiadał. Opierając się na „wyliczance” wcześniejszej też umieszczam informacje pozostałe w moich wspomnieniach czy wspomnieniach bliskich i znajomych mieszkających w Ciechanowie. zatem do rzeczy.

Część prawobrzeżna:

1. ul. Świętochowskiego, „społemowski” sklep – biały neon SPOŻYWCZY, widziałem jarzące sie litery jeszcze w latach 90., chyba spółdzielnia włączała je na zakończeni działalności tych reklam.
2. ul. 17 Stycznia, obecna biedronka, bardzo efektowny neon, zielony „GOSPOSIA”, z zawijanymi geometrycznymi w kwadracie zdobieniami na całości ścianki i obowiązkowo SPOŁEM w ładnym czerwonym kolorze
3. ul. 17 Stycznia, przez jakiś czas jak wracałem ze szkoły (dawna szóstka), „APTEKA” w niebieskim odcieniu
4. pl. Piłsudskiego, Krzywa Hala „Cukiernia” , tu w czerwonym kolorze. Właścicielem był Piątkowski (mój kolega z podstawówki jego syn opisywał mi ten neon, stad wiem, ze był w kolorze czerwonym)
5. ul. Narutowicza, sklep spożywczy „JEDYNAK” chyba niebieski) bardzo ciekawy neon w formie przerywanej strzałki i zdobień na całej długości ściany, oczywiście kolejny czerwony SPOŁEM
6. ul. Sienkiewicza, niedaleko starego szpitala, sklep spożywczy - niebieski „DOROTA” ładne liniowe zielone paski i czerwony SPOŁEM
7. ul. Sienkiewicza, Dworzec PKS „Dworzec Autobusowy” , na tyle wspomnień nie udało mi sie ustalić kolorów
8. Na Kargoszynie (Gostkowie), Sklep Spożywczy – tutaj czerwony napis SPOŁEM
9. róg ulicy Sienkiewicza i 17 Stycznia, Sklep Spożywczy naprzeciwko PKP – tutaj pomimo różnorodnych ustaleń nie dało sie potwierdzić o istnieniu tam jakikolwiek neon

10. ul. Wyzwolenia, Sklep Spożywczy Jonatan – tutaj nie było neonów, na pewno

11. ul. Sienkiewicza – Zielony napis AGROMA

12. 17go Stycznia – bar „PTYŚ” – funkcjonowała w pierwszym okresie jarzeniowa reklama, później niestety zniknęła (także i sam bar)

13. bar mleczny przy blokach poniemieckich, chyba coś było

Częścią lewobrzeżną

1.ul. 17 Stycznia Restauracja naprzeciw Urzędu Wojewódzkiego - tutaj duży napis RATUSZOWA i SPOŁEM

2.Kwiaciarnia „Goździk” – no tutaj bardzo ładny neon, świecił sie jeszcze w latach 90. – zielono i czerwono KWIACIARNIA , paski oraz charakterystyczne kwiatki w odcieniach różu, bieli, żółcieni. Pamiętam jak z kolegami staliśmy na przystanku i słyszało sie charakterystyczne buczenie jarzących się rurek.

3. SDH – tak do końca nie jest to dobrze znane – pierwotnie DOM HANDLOWY – biały, na zmianę zapalające sie litery i gasnące by ostatecznie cały napis jarzył sie na górze. Ten napis został zmieniony w latach 80/90 na bardziej współczesny, ale działający na tej samej zasadzie. Przed wejściem stylizowany SDH, od strony Warszawskiej w latach 60. PSS pionowo po ścianie, niżej SAM nad wejściem do spożywczaka. Na górze czerwony SPOŁEM.
4. Obok SDH – faktycznie były siedziby najważniejszych instytucji – od rogu z ówczesną Świerczewskiego po murze PZU i białe rurki do dołu oraz czerwony PKO
5. Restauracja pod SDH „RESTAURACJA” a był to Jurand (tutaj też coś w rodzaju kawiarni
6. ul. Pułtuska Dom Rzemiosła – żółty napis jarzący sie jeszcze w latach 80. DOM RZEMIOSŁA, na ścianie szczytowej, nieco wyżej ładny neon w zielonym i białym lub żółtym kolorze RDT na tle warszawskiej syrenki
7. ul. Warszawska – w kamienicy Ropelewskich był kiedyś bar mleczny, obok którego różowy stylizowany napis w owalu PSS, obok sklep „SŁODYCZE”,
8. w witrynie przy w stronę Placu Kościuszki ZEGARMISTRZ
9. 11 Pułku Ulanów (Świerczewskiego), tuż przy wjeździe od cmentarza, na blokach – po lewej zielony napis AGROMA z traktorem
10. dalej charakterystyczny napis OPTYK oraz obok sklep z artykułami fotograficznymi FOTON
11. w obecnym ROSSMANIE mieściła sie księgarnia – neon DOM KSIĄŻKI oraz charakterystyczne logo z sową nad otwartą księgą
12. róg 11 pułku OWOCE WARZYWA (dzisiejsza żabka)
13. Co do Jubilera nie jestem pewien czy był tu faktycznie neon, raczej reklama z logo
14. pionowo od góry POLMOZBYT – forma kwadratów z poziomymi rurkami na których czarne metalowe litery
15. na zdjęciach widać też jakiś neon na pawilonach handlowych przy Rynku.
16. Na Aleksandrówce, za OPTYMISTĄ metalowy budyneczek z napisem czerwony SPOŁEM.
17. Oczywiście niedawno ponownie umieszczony KINO ŁYDYNIA

W dzielnicy przemysłowej (mieszkałem na Śmiecinku) spożywcza „30” ładny neon MAŁGOSIA (świetnie że udało sie go przejąć do muzeum neonów w Warszawie, oczywiście czerwony SPOŁEM, a na „górce” obok Straży Pożarnej niebieski VIS ZAKŁADY NARZĘDZI, był też ładny neon ZREMB z logo tego zakładu. Oczywiście był tez – CUKROWNIA IM. MARCELEGO NOWOTKI z logo.
Ponieważ ten temat bardzo mnie interesuję, będę również wdzięczny za dodatkowe informacje, może i poprawki, bo przecież pamięć jest ulotna.

kajak1980
Kontakt:

Re: Neony

Post autor: kajak1980 » śr sty 09, 2019 11:12 pm

Nawet nie zdawałam sobie sprawy że aż tyle tego jest. Niezła lista.

ODPOWIEDZ