Księstwo Ciechanowskie (1471-1495)

Złoty wiek Ciechanowa, najazdy Szwedów, zarazy, pożary, upadek.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Księstwo Ciechanowskie (1471-1495)

Post autor: G_Kęsik » wt lip 11, 2006 9:47 pm

W roku 1471 (po bezpotomnej śmierci książąt płockich) dokonano podziału prawie całego Mazowsza między synów Bolesława IV. W wyniku traktatu zawartego 3 IV 1471 r. w Zakroczymiu utworzono cztery oddzielne państewka, z których czerskie otrzymał Konrad III Rudy, płockie - Kazimierz III, warszawskie - Bolesław V, a ciechanowskie - najmłodszy z braci Janusz II.

W czasach historycznych jest to jedyny okres, w którym Ciechanów jest stolicą nie dzielnicy, ale samodzielnego p a ń s t w a. Państwo to obejmujące obszar ok. 8,2 tys. km2 istniało niemal ćwierć wieku, a jego samodzielność związana była z panowaniem jednego władcy - Janusza II.

W skład Księstwa Ciechanowskiego weszły:

- miasto Ciechanów
- Czerwińsk (ze zwierzchnością prawną nad tamtejszym opactwem)
- Przasnysz
- Janowe Miasto (Janów)
- Maków
- Różan
- Ostrołęka
- Nowogród (wraz z Puszczą Zagajnicą)
- Kolno
- Łomża
- Zambrów
- osady położone na prawym brzegu Łydyni w bezpośrednim sąsiedztwie Ciechanowa: Gostkowo, Śmiecin, Tatary, Szczurzyn i Kownaty.

Źródło: A. Kociszewski, Od samodzielności do upadku Rzeczypospolitej, w: Zapiski Ciechanowskie, t. IX, Ciechanów 1995.

fedar

Re: Księstwo Ciechanowskie (1471-1495)

Post autor: fedar » śr lip 12, 2006 10:05 am

G_Kęsik pisze: W czasach historycznych jest to jedyny okres, w którym Ciechanów jest stolicą nie dzielnicy (...)
No tak, bo o czasach przedchrześcijańskich praktycznie nic nie wiemy, a pojawiają się różne domysły.
G_Kęsik pisze: (...) ale samodzielnego p a ń s t w a.
Państwa - to chyba za mocno powiedziane, choć formalnie biorąc pewnie poprawnie :)

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » sob lip 29, 2006 10:19 am

Mam nadzieje, że administrator i moderator potraktują mnie łaskawym okiem, i nie wyrzucą z forum za poniższe treści. Post postanowiłem umieści tutaj ze względu na to że w tym okresie Mława wchodziła w skład Księstwa Ciechanowskiego. Taka mała ciekawostka dotycząca naszego regionu, tym razem związana z Mławą. Otóż w Sosnowcu istnieje maleńka cerkiew, która jest repliką nieistniejącej cerkwi mławskiej. Jeżeli ktoś przejrzał by pociągiem przez Sosnowiec, to znajduje się ona tuż przy torach, przed stacją kolejową. Nie jest to temat do dyskusji na forum, ale jeżeli ktoś może przedstawić krótką informacje na temat mławskiej cerkwi, to bardzo bym prosił.

Obrazek

Jeżeli faktycznie powyższa informacja zbyt mocno narusza przyjęte zasady na forum to proszę zarządzających o usunięcie postu, pomyślałem jedynie że często zwiedzamy różne miejsca, lub przebywam w okolicy i nie mamy świadomości że są obiekty związane z historią naszego regionu. Pozdrawiam :?

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » sob lip 29, 2006 10:53 am

Nie ma problemu, Mława to nasz bliski sąsiad ;) Byłem parę razy w Sosnowcu ale nie zwóciełem uwagi na tą cerkiew...

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob lip 29, 2006 11:29 am

Po pierwsze - drobna poprawka: Miasto Mława NIGDY nie leżało w Księstwie Ciechanowskim (a tym bardziej w Ziemi Ciechanowskiej - jakby się ktoś pytał...)

Co do mławskiej cerkwi, to wybudowano ją w roku 1879. Znajdowała się w obecnym Parku Miejskim.

Cerkiew mławską rozebrano w roku 1925, zaznaczając miejsce po niej trawnikiem w kształcie równoramiennego krzyża.

Wracając do Ciechanowa: Warto wiedzieć, że pod koniec XIX wieku władze carskie planowały gruntowną regulację całej miejskiej sieci ulicznej. Zielony Rynek (obecnie pl. Kościuszki) miał zostać trochę powiększony a na jego środku miała stanąć - dość duża - cerkiew :)

Niewątpliwie ta regulacja (widziałem nawet jej plan) niszczyła trochę śreniowieczny układ urbanistyczny Ciechanowa, ale jednocześnie stwarzała ogromne szanse na całkowitą wymianę zabudowy - na murowaną oczywiście... Być może, gdyby nie protesty miejscowej "drewnianej ciemnotki", Ciechanów wyglądałby dziś trochę lepiej. A tak, z czasem drewniaki poszły w zapomnienie a na ich miejscu wyrosło socjalistyczne miasto, które możemy także dziś "podziwiać"... :(

Awatar użytkownika
Grzegorz Klimek

Post autor: Grzegorz Klimek » sob lip 29, 2006 12:33 pm

Co do Księstwa C. zasugerowałem się powyższą mapką, oprócz linii czerwonej są też tam inne, a legenda jest niewyraźna.
Wracając do tematu, w Sosnowcu istniała do 1938r. bardziej okazała cerkiew, ale została rozebrana, decyzje podjął sam premier F. Sławoj – Składkowski. Podobna rzecz się miała w Warszawie gdzie na palcu Piłsudskiego w 1926r rozebrano sobór, który był symbolem zaborczej Rosji. Czy ta sama historia miała miejsce w Mławie? :)

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob lip 29, 2006 12:41 pm

No najwyraźniej. W mieście nie było już tylu Rosjan, co przed wojną to i cerkiew była zbędna. A poza tym (pewnie tak jak sobór w Warszawie) źle się kojarzyła...

ODPOWIEDZ