Kolejka wąskotorowa w Ciechanowie

Drogi, mosty, kolej, komunikacja miejska...

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Kolejka wąskotorowa w Ciechanowie

Post autor: Michał Kaczorowski » pn sty 30, 2006 5:40 pm

Mój znajomy poszukiwał ostatnio informacji o ciechanowskiej kolejce wąskotorowej, więc zakładam ten wątek aby przybliżyć trochę jej historię. Tory ułożono w latch 20. ubiegłego wieku, łącząc je z Mławską Kolejką Dojazdową. Z Ciechanowa prowadziły dwie trasy - do Gruduska i Krasnego (mławska kolejka prowadziła od Mławy do Makowa Mazowieckiego)
Pozniżej zamieszczam schematyczną trasę (nie jestem pewien północego odcinka od dworca PKP) Trasa w mieście prowadziła dzisiejszymi ulicami Sienkiewicza, Fabryczną (po drodze był rozjazd do cukrowni) następnie skręcała na wschód, przecinała Łydynię na mostku, przecinała Płońską i dalej wiła się między wioskami w stronę Krasnego.
Obrazek
A tu widać pozostałości stacji Ciechanów Wąskotorowy (zdjęcie ze strony http://www.kolej.one.pl) Czy ktoś wie gdzie były przystanki "Łydynia" i "Ciechanów Miasto"?
Obrazek

Kolejkę zlikwidowano na przełomie lat 80. i 90. Wielka szkoda, dziś mogłaby być świetną atrakcją turytyczną...
Ostatnio zmieniony wt sty 31, 2006 9:43 am przez Michał Kaczorowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pn sty 30, 2006 9:15 pm

Witam :)
Północny odcinek kolejki jest błędnie zaznaczony. Zaraz za stacją w pobliżu dworca, kolejka biegła wzdłuż dzisiejszej ul. Mławskiej aż do Chruszczewa. (z tej samej strony drogi co wcześniej przy Sienkiewicza)

Aha, i z tego, co się orientuję był też przystanek kolejki przy dworcu PKS.

Pozdr.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pn sty 30, 2006 10:36 pm

A w którym miejscu tor przecinał ulicę? Poprawię mapę :)

massatone
Kontakt:

Post autor: massatone » wt sty 31, 2006 12:24 am

Chyba nigdy nie widziałem tego budynku po stacji "Ciechanów Wąskotorowy". Gdzie znajduje się ten budynek, po coś nie mogę skojarzyć.

A co do samej kolejki - znów się rozmarzyłem :) Kursująca po Ciechanowie wąskotorówka - świetna atrakcja turystyczna. Odnowienie lub odbudowa stacji i infrastruktury kolejowej; kolejka kursująca co godzinę łącząca dzielnicę poniemiecką (sie uczepiłem :P), dworce PKP i PKS, przyszły hipermarket, który ma być niedaleko Mrówki, cukrownię,w której zlokalizowane jest centrum handlowo-rozrywkowe. A wszystko pełne turystów i grupek radosnych dzieci, które zjeżdzałyby z całej Polski, żeby zobaczyć Ciechanów :P

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt sty 31, 2006 9:49 am

Wprowadziłem poprawki na mapce. A dawny dworzec jest przy parkingu przed bazarem.

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » śr lut 08, 2006 6:13 pm

Dodam trochę fotek:

Trasa kolejki wzdłuż ul. Sienkiewicza:

Obrazek

Resztki torowiska (w pobliżu dworca PKS):

Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » śr lut 08, 2006 6:27 pm

Część torów widać też na Fabrycznej. Pamietam z dzieciństwa mostek na Łydyni, nie wiem czy jeszcze coś po nim pozostało...

ciech01

Kolejka wąskotorowa.

Post autor: ciech01 » pt lut 10, 2006 5:43 pm

Pamiętam, jak wyglądał przystanek przy dworcu PKS:
Przy torach, mniej więcej na wysokości kamienicy w której obecnie mieści się kwiaciarnia (wcześniej oddzielał tą kamienicę o dworca zielony, drewniany budynek z ogródkiem w którym urzędował fryzjer męski - chyba Pan Burkacki) był nasyp ziemny, zabezpieczony od strony torów szalunkiem z podkładów kolejowych wzmocnionych szynami. Na końcu nasypu była umocowana na dwóch metalowych słupkach biała, prostokątna blacha z czarnym napisem ŁYDYNIA.
Jeżeli chodzi o miejsce, w którym tory przekraczały za dworcem PKP ponownie ul. 17-go Stycznia, to pamiętem, że było to zaraz za istniejącym do dzisiaj, wcinającym się w chodnik budyneczkiem zawierającym jakąś przepompownię (chyba ścieków?).
Tak na marginesie, w miejscu, gdzie tory przecinały ulicę przed obecnym dworcem PKP istniała sygnalizacja świetlna (pierwsza, i do momentu likwidacji kolejki, jedyna w mieście).
Kolejka, na niektórych odcinkach, jeździła tak wolno, że na podjeździe za Ciechanowem w kierunku Regimina wyskiwali niektórzy (oczywiście nie ja :wink: ) i zrywali słoneczniki i owoce rosnące z boku torowiska. Pamiętam też wąziutkie wagony z drewnianymi siedzeniami i dwoma wejściami ze szczytów, nie było bocznych drzwi, tak jak w obecnie używanych, szerokotorowych wagonach.
Ciechanów - moja mała ojczyzna.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » pt lut 10, 2006 6:20 pm

Witamy na forum :)

Awatar użytkownika
KleY
Kontakt:

Post autor: KleY » pn lut 27, 2006 4:25 am

Witam.
Co do kolejki, to pod koniec lat 80-tych już nie działała i popadała w ruinę, a ślady po torach szybko się zacierały. W budynku po stacji Ciechanów Wąskotorowy mieściło się zaś muzeum owej kolejki (no bez przesady, jedna półokrągła sala z planami i makietkami).
ślady torów widać jeszcze w okolicy ulicy Płońskiej, tuż za podstawową "czwórką". Cała zresztą dróżka w kierunku Bagrów jest dawnym nasypem kolejowym.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » pt mar 03, 2006 8:01 pm

A propos okolic SP nr 4. Dawniej (w XIX w.) w tym miejscu była wieś o nazwie: Osada Wesołówka. Będzie trochę o tym przy okazji publikacji starych map okolic Ciechanowa.
Nazwa ta wzięła się od pobliskiej karczmy stojącej na rozjazdach dróg do Płońska i Sońska. Dziś z wielkim trudem "powstaje" tam rondo, które pewnie będzie nosiło nazwę jakiegoś miasta partnerskiego... Może warto by zalobbować, żeby właśnie historyczna nazwa - Wesołówka została uwzględniona.

Awatar użytkownika
pelagia

Post autor: pelagia » sob mar 04, 2006 11:07 am

Coś mi się wydaje, że stacja Ciechanów Miasto była w tym "dworku" koło wiaduktu (zabijcie mnie, nie wiem, czy ten budynek ma jakąś swoją historyczną nazwę czy nie). Kiedyś widziałam starą mapę, gdzie ta stacja była zaznaczona w tym miejscu, przy czym nie mam pojęcia, czy to była stacja dla linii gdańskiej, czy też dla wąskotorówki.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt mar 14, 2006 11:49 pm

Schematyczna mapka całej MKW przysłana przez kolegę z forum wąskotorówek (przerywana linia to trasy zlikwidowane)
Obrazek

adameo2@wp.pl

Post autor: adameo2@wp.pl » sob kwie 15, 2006 9:31 pm

Witam
Więc tak z tego co mi wiadomo mimo mego krotkiego zycia :) stacja owszem byla na terenie obecnego bazarku Tory byly tam ulozone wzdloz ulicy Byly betonowe perony i hamgary Wszystko ogrodzone typowym cementowym ogrodzeniem Tory wychodzily miejwiecej w strone mlawy furtka ktora tam jest i przecinaly jezdnie pod katem... nie wazne przecinajac ulice ;) Zas w strone sienkiewicza przechodzily przez sam srodek skrzyzowania no i biegly pasem ziemii kolo chodnika na obecnej sienkiewicza.
Od wielu lat mam przed oczyma widok tej stacji :) i bardzo bym byl wdzieczny za jakiekolwiek zdjecia ciechanowskiej kolejki

Jesli by ktos cos mial to bardzo prosze o kontakt na adres adameo2@wp.pl

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt maja 30, 2006 6:51 pm

Resztki wąskich torów przecinających ul. Fabryczną
Obrazek

ODPOWIEDZ