Budynek radia KRC

Zabór rosyjski i II RP.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

maciek_zagroba

Budynek radia KRC

Postautor: maciek_zagroba » pn kwie 03, 2006 1:35 pm

Czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi co było w budynku radia bo doszły mnie sluchy że znajdował się tam dom dziecka. Czy to prawda? Prosze o pomoc.
Pozdrawiam,
Maciej Zagroba

massatone
Kontaktowanie:

Postautor: massatone » pn kwie 03, 2006 3:47 pm

Ten budynek został zbudowany ok 1910 roku dzięki staraniom ks. Remigiusza Jankowskiego. Przed wojną spełniał rolę 'domu kultury', w czasie wojny był siedzibą oddziału zmotoryzowanego żandarmerii niemieckiej, a po wojnie przez długi czas nalezał do Państwowej Komunikacji Samochodowej. Obecnie znów wrócił do Kościoła i znajdują się tam różne instytucje mniej lub bardziej związane z kościołem. Słyszałem kiedyś, że była tu plebania, ale nie wiem czy to prawda (sądząc bo budynku naprzeciwko - raczej nieprawda). Natomiast o funkcji tego budynku jako domu dziecka nigdy nie słyszałem.

Tomek

Postautor: Tomek » pn kwie 03, 2006 11:30 pm

Przez jakiś czas miała tutaj siedzibę szkoła specjalna - zwana potocznie "siódemą".
Pamiętam, że chodząc na religię do Fary - często tam przechodziliśmy i żartowaliśmy.
Gdy zaczęła się odwilż - szkołę przeniesiono do innej siedziby, a budynek zwrócono kościołowi, coś około roku 1990.

massatone
Kontaktowanie:

Postautor: massatone » śr lut 16, 2011 7:20 pm

Z www.diecezjaplocka.pl :

Obchody stulecia domu parafialnego przy kościele farnym w Ciechanowie
Msza św. w kościele parafii farnej pw. św. Józefa oraz warsztaty i dyskusje o roli Akcji Katolickiej znalazły się w programie obchodów 100-lecia domu parafialnego przy parafii farnej, które odbyły się 12 lutego br. w Ciechanowie. Dom ten sto lat temu został zbudowany z ofiar wiernych, dziś służy organizacjom katolickim.

Rocznicowe obchody rozpoczęła Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii farnej ks. kan. Zbigniew Adamkowski. W swej homilii mówił o konieczności głoszenia Ewangelii w życiu społecznym i kulturalnym. Podkreślał także, że Akcja Katolicka „musi stanąć wobec wyzwań współczesnego świata”, a także że powinna wyraźnie prezentować swoje stanowisko na forum publicznym.

W czasie rocznicowego spotkania w Ciechanowie rys historyczny domu parafialnego przedstawił emerytowany proboszcz parafii farnej ks. prał. dr Ireneusz Wrzesiński: „Na sto lat istnienia domu parafialnego, tylko przez pięćdziesiąt służył on katolikom. W 1939 roku odebrali go Kościołowi Niemcy, a potem przejęli do komuniści”, relacjonował ks. Wrzesiński. Podkreślał także, że budowę okazałego domu w całości sfinansowali ówcześni parafianie.

Obchodom towarzyszyły warsztaty pt. „Akcja Katolicka wczoraj, dziś i jutro”. Ich efektem był apel o koordynację działań i sprawniejszy przepływ informacji. Z jednej strony postulowano o większą obecność w internecie, z drugiej zaś o częste spotkania, sprzyjające wymianie doświadczeń. Ks. Piotr Marzec, asystent kościelny AK DP przypomniał, że patronem organizacji jest bł. abp Antoni J. Nowowiejski i to z jego duchowości należy czerpać. Uczestnicy warsztatów przekonywali, że należy wychodzić z działaniami na zewnątrz, ale równocześnie dbać o formację: „Jeśli nie czytamy Biblii, to się cofamy”, komentowali.

W obchodach 100-lecia domu parafialnego wzięli udział członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej i jej kościelni asystenci, obecna była także Danuta Janicka, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej i Ryszard Wesołowski, prezes parafialnego oddziału AK, organizator spotkania.

Dom parafialny przy parafii farnej w Ciechanowie (popularny „Katolik”) został oddany do użytku w 1911 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Remigiusza Jankowskiego. Został w całości zbudowany z ofiar wiernych. Od 1930 r. miała w nim siedzibę Akcja Katolicka. W budynku znajdowało się kino, teatr, schronisko dla osób bezdomnych. W 1939 r. przejęli go hitlerowcy, którzy umieścili w nim żandarmerię niemiecką. Po wojnie obiekt przejęły ówczesne władze komunistyczne. Do 1989 r. dom parafialny często zmieniał swoje przeznaczenie m.in. był w nim PKS, poczta, szkoła specjalna, mieszkali lokatorzy.

W 1989 r. parafia farna odzyskała dom parafialny. Po remoncie, który przeprowadził ówczesny proboszcz ks. Ireneusz Wrzesiński, działał w nim m.in. Katolicki Uniwersytet Ludowy (w najlepszych latach miał 180 słuchaczy). Podczas ostatniego płockiego synodu diecezjalnego, obradowały w nim zespoły synodalne. Obecnie organizowane są tam zjazdy katechetyczne, szkolenia charytatywne i inne spotkania. Swoją siedzibę mają w budynku parafialny oddział Akcji Katolickiej, Centrum Nauczania Jana Pawła II (biblioteka z dziełami papieża Polaka) i Katolickie Radio Ciechanów.

Szkoda, że z tej okazji budynek nie przeszedł remontu. Mam wrażenie, że się trochę sypie. I jeszcze ten dach.
Ciechanów. Nie da się.

ciech01

Postautor: ciech01 » czw mar 24, 2011 7:43 pm

Do PKS-u należała część budynku z wejściem od strony kompleksu sklepowego, później ta część gościła szkołę specjalną - do momentu wybudowania jej nowej siedziby obok dawnego internatu. Część pozostała była zdaje się użytkowana przez parafię, w klatce schodowej od strony parku mieszkał organista i zakrystian, w miejscu obecnej siedziby KRC były chyba jakieś biura parafialne.
Ciechanów - moja mała ojczyzna.

maciek_zagroba

Postautor: maciek_zagroba » pt lip 03, 2015 9:41 am

Odgrzewam temat!
Poszukuję dokładnych planów tego budynku, czy jest możliwość że takowe znajdują się w Archiwum Państwowym w Mławie?
Pozdrawiam!
Stanisław Jerzy Lec:
"Anonim jest tylko wtedy dopuszczalny,
gdy piszący go rzeczywiście jest nikim."

Wróć do „Od pocz. XIX w do 1939r.”