bunkry w ciechanowie

Ponure czasy Zichenau.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

pinkfloyd

bunkry w ciechanowie

Post autor: pinkfloyd » śr lip 30, 2008 5:48 pm

Witam! Czy ktoś ma jakiess informacje o bunkrach (niemieckich?) w Ciechanowie? Na polach za sp 4 w Ciechanowie znajduje sie taki bunkier. Jeszcze 10 lat temu jako mały bachor właziłem to tego bunkra. Ostatnio oglądałem go i musze przyznać że popada w ruinę. Czy był to jakiś kompleks bunkrów? A jesli tak to co stało się z resztą. Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam
ObrazekObrazek
There is no dark side of the moon really…matter of fact it is all dark...

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » sob sie 02, 2008 11:19 am

bardzo ciekawe :) nie moge skojarzyc... jesli jest tam jakis bunkier to trzeba go oglądnąć ;)
możesz podać dokładniejszą lokalizacje?
Z tego co wiem w naszych okolicach mało było bunkrów... bliżej mławy tam gdzie była linia obrony to tak...

Awatar użytkownika
G_Kęsik
Administrator
Kontakt:

Post autor: G_Kęsik » sob sie 02, 2008 12:00 pm

Koło obecnej SP nr 4 w Ciechanowie w latach 1940-43 mieścił się hitlerowski obóz pracy (u zbiegu ulic Płońskiej i Sońskiej jest tablica). Niewykluczone, że ten bunkier stanowił jakieś zabezpieczenie dla tego kompleksu.

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » sob sie 02, 2008 12:26 pm

Jak przestanie padać to tam pojadę i zrobię zdięcie. Czyba chodzi o obiekt zaznaczony strzałką:
Obrazek

pinkfloyd

Post autor: pinkfloyd » ndz sie 03, 2008 1:19 pm

Tak,to ten obiekt zaznaczony strzalka :)
Ten bunkier jeszcze 10 lat temu byl w swietnym stanie,przejscie bylo jeszcze niezasypane az tak mocno jak dzis i jako 10 letni chlopak spokojnie sie tam wczolgiwalem.Pamietam,ze w srodku jest obdrapana kolumna dzwigajaca strop,jest ona w zlym stanie.Na górze bunkra widnial jeszcze jakis napis,chyba po niemiecku(?),ale dzis nie zostal po nim zaden slad.Dzis bunkier jest mocno zarosniety,z drogi moze byc niewidoczny.Ogolnie bardzo ciekawy i zapomniany obiekt :)

ps. Rowniez jeszcze 12-13 lat temu istnial tam "basen niemiecki".Tak nazywal go moj ojciec,byl to wielki dol. Rowniez przy wjezdzie w uliczke do sp4 znajduje sie duza kolumna (po bramie),ojciec mowil ze jest poniemiecka.Jeslik ktos ma jakies informacje na ten temat ,bylbym wdzieczny jesli podzieli sie nimi na tym forum
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » ndz sie 03, 2008 5:08 pm

Byłem widziałem :)
Ogólnie wygląda to dziwnie... Ten niby bunkier jest z pomaranczowej cegly i pokryty betonem, w srodku jest gruby filar z cegiel podtrzymujacy strop to fakt :) W rogach tych wystajacych widać resztki obcietej blachy, tak jak by coś na tym stalo, coś jak by np nadajnik Jak na bunkier ma zbyt proste kanty :) bunkry musialy odbijać pociski a tam nie widać śladów po nich. Ale nie da sie ukryc ze w srodku sa stanowiska strzeleckie :)
Wejscie jest faktycznie zasypane, ale po napisach na scianach mozna wnioskowac ze dzieci byly w srodku jakies ;)
Poza tym w okolicy jest rozsytuowanych jeszcze okolo 4 wielkich betonowych bloków. Teraz to dobrze widać. Zboże jest skoszone a w srodku pola sa male skupiska krzakow a w nich takie ala betonowe resztki.
Tez jestem ciekaw przeznaczenia tego wszystkiego i czekam na jakies informacje ;)
Kilka zdjec ponizej jutro zamieszcze wiecej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » ndz sie 03, 2008 9:45 pm

Otwór strzelecki wskazuje na bunkier a nie nic innego ;)

pinkfloyd

Post autor: pinkfloyd » ndz sie 03, 2008 10:08 pm

to wyglada na bunkier...do tej pory myslalem ze to jakies umocnienia przeciw rosjanom? a moze pochodzi jeszcze z czasow wojny polsko - bolszewickiej? duzo jest tych "moze". Albo topoprostu straznica obozu pracy? Czekam na dalsze info o tym bunkierku
ObrazekObrazek

maciek_zagroba

Post autor: maciek_zagroba » śr wrz 10, 2008 5:49 pm

Witam!
Z tego co wiem są to pozostałości po niemieckiej linii obronnej z końca wojny. Pewnie większość forumowiczów wie (przynajmniej mam taką nadzieje;P) że przez Ciechanów przechodził II Front Białoruski.Ale przyznam że ten obiekt wygląda dość dziwnie:)
Pozdrawiam!

marek zalewski

Post autor: marek zalewski » czw wrz 11, 2008 11:51 am

Przepraszam, że się wtrącam Panom ale czytając wasze wypowiedzi o tym ,,może'' bunkrze pomyślałem sobie:
- ma dziwną formę. może na nim stał nadajnik lotniska na Sokołówku albo coś w tym rodzaju . Jak budowałem pracownię/dom przy ul.Ks.Konrada II to stoi on właśnie na miejscu strażnicy albo budynku obsługi /może radarowej/lotniska? Przy kopaniu fundamentów wygrzebaliśmy schody betonowe i jeszcze pozostawiony fundament. Robotnicy i sąsiedzi mówili , że tu stał właśnie taki budynek niemieckiej obsługi lotniska. Może uda się Wam to sprawdzić...pozdrawiam
...NIECH ŻYJE SZTUKA...

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » śr lis 12, 2008 2:14 pm

nie wiem czy pisalem wczesniej ale to bardzo prawdopodobne :) nawet taka mysl wpadla mi przy pierwszy ogladaniu budowli.
Na kazdym wystajacym rogu sa widoczne slady ucietego plaskownika tzn jak by stalo tam cos na gorze No bo jako bunkier wiadomo ze malo bezpieczny by byl ;)
Szkoda tylko ze brak jakichkolwiek wzmianek o tej budowli

ODPOWIEDZ