schrony w Ciechanowie czy to prawda

Od socrealizmu do wielkiej płyty.

Moderatorzy: massatone, G_Kęsik, Michał Kaczorowski

Paweł1987

schrony w Ciechanowie czy to prawda

Post autor: Paweł1987 » czw mar 12, 2009 9:28 pm

Witam :)
nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam temat ale jeśli nie to proszę o przeniesienie gdyż to mój pierwszy. Więc tak od dłuższego czasu zastanawiam się czy na moim osiedlu znajdują się jakieś schrony bo z opowiadań kiedyś tam usłyszanych podobno cos takiego sie znajduje w piwnicach a ze jest to osiedle wojskowe to coś w tym musi być , i zastanawia mnie jeszcze taki jakby szyb wentylacyjny który znajduje się między blokami. I teraz jest pytanie do was czy wiecie może coś na ten temat może jakieś informacje macie .. ?

dołaczam link na którym zaznaczyłem które to bloki i kropką jest zaznaczony ten szyb

http://img9.imageshack.us/img9/6518/86688808.png

Pozdrawiam i liczę na odp

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » pn mar 16, 2009 10:19 am

hmm to jest z tylu hali pultuskiej??

Trudno powiedziec ale bloki w ktorych piwnicach byly schrony mialy tam grube drzwi i oznaczenia na scianach

Paweł1987

Post autor: Paweł1987 » pn mar 16, 2009 6:20 pm

Tak to jest osiedle za hala pułtuską no własnie ciekawi mnie to bo chciałbym wiedzieć coś o okolicy w której mieszkam i czy to jest prawda czy poprostu wymysł ludzi

Awatar użytkownika
lidke.a

Post autor: lidke.a » wt mar 17, 2009 4:52 pm

przykładowo cytat:

"W piwnicach wielu budynków mieszkalnych powstałych głównie w Polsce w latach 40. i 50. są pomieszczenia przystosowane do używania jako schrony na wypadek wojny (rozpoznać można je m.in. po ciężkich drzwiach ze zbrojonego betonu). W Częstochowie schronów w budynkach mieszkalnych jest ponad 200. Jak wyliczono może w nich ukryć się jakieś 20 tys. ludzi. Gros z nich budowano w zasobach komunalnych, które w dużej mierze przeszły we władanie wspólnot mieszkaniowych"

Skoro w częstochowie bylo 200 to u nas mogly byc conajmniej 2 ;)

Paweł1987

Post autor: Paweł1987 » wt mar 17, 2009 7:09 pm

Aha no to coś jest jednak w tych opowieściach :)
dzięki za info zawsze coś więcej już wiem na ten temat
ale poczekamy może i ktoś z reszty forumowiczów coś wie na ten temat
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Kaczorowski
Administrator
Kontakt:

Post autor: Michał Kaczorowski » wt mar 17, 2009 7:29 pm

Słyszałem legendy o schronie pod budynkiem KW PZPR (dzisiejsza TPSA). Gdy tam jeszcze pracowałem byłem parokrotnie w podziemiach ale bunkra to nie przypominało (chociaż konstrukcja budynku jest solidna).

Tomasz Podsiadlik

Post autor: Tomasz Podsiadlik » wt mar 17, 2009 10:06 pm

Konstrukcja jest wzmocniona za sprawą pewnego pożaru jaki miał miejsce w Gdańsku, w tamtejszej siedzibie KW PZPR. Robotnicy rozpalili sobie ognisko... :D Od tamtej pory wszystkie nowo budowane siedziby miały mieć dach przystosowany do lądowania helikoptera, stąd też może wzmocnienia.

ODPOWIEDZ